Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Sociálne siete sa už stali pevnou súčasťou našich životov. Využívajú ich nielen bežní ľudia, ale aj rôzne firmy, obchodníci či webové stránky. Je pravdou, že sociálne siete prinášajú veľa dobrého a do veľkej miery nám zjednodušili život, ale človek by mal vidieť aj druhú stranu mince.

Už si aj ty určite zaznamenal správy o tom, že nie je dobré príliš vysedávať pred Facebookom či Instagramom, pretože to človeku na psychike rozhodne nepridáva.

Potvrdzuje to aj nová štúdia, o ktorej informoval portál Indy100. Vo výsledku sa tak dá povedať, že sociálne siete sú dobrý sluha, ale zlý pán. Ak sa od nich stane človek závislý, jeho život sa tým môže drasticky skomplikovať.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/businesswoman-laptop-using-social-media-marketing-785222245)

Príliš časté používanie Facebooku nám škodí

V týchto dňoch navyše vyšli aj výsledky rozsiahlej štúdie, ktorá sa zameriavala na pocity šťastia a psychickej pohody u používateľov Facebooku. Dáta boli zbierané celé dva roky a výsledky by pre nás mali byť varovne vztýčeným prstom. Podľa výskumu strávi priemerný človek na Facebooku asi 50 minút denne.

Príliš tomu nepomáhajú ani niektoré praktiky Facebooku, ktoré majú za cieľ zvýšiť návštevnosť stránky. Vedci sa teraz zamerali na presne 5 208 používateľov a po dobu dvoch rokov ich dôkladne monitorovali. Podľa vedcov malo príliš časté používanie sociálnych sietí na čele s Facebookom negatívny dopad na ich psychiku a celkovú životnú pohodu.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/sad-teen-being-victim-cyber-bullying-1079756696)

Zníženie psychickej pohody až o 8 %

Podľa Holly B. Shakya a Nicholasa A. Christakisa z univerzity Yale, ktorí výskum viedli, je tu jasné prepojenie medzi pridávaním statusov, klikaním na linky či rozdávaním lajkov a znižovaním psychického zdravia. Podľa nich sa jeho kvalita znižuje o 5 až 8 %. Používatelia navyše majú tendenciu porovnávať sa s rôznymi influencermi, majú na seba nerealistické nároky, čo sa týka výzoru či schopností, prípadne sa stávajú závislými od počtu lajkov či followerov. To všetko má za následok zhoršenie psychiky.

Používanie sociálnych sietí tiež vytvára dojem sociálnej interakcie, ale v skutočnosti nemôže nahradiť plnohodnotné socializovanie sa tvárou v tvár. Pokiaľ sa človek socializuje výhradne cez Facebook, môže ho to dostať do izolácie a výraznej psychickej nepohody. Do veľkej miery sa týmito problémami zaoberal aj skvelý dokumentárny film The Social Dilemma, ktorý si nedávno odbil premiéru na Netflixe.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/close-image-male-hands-using-smartphone-594829253)

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.