Nadmerné používanie Facebooku má podľa vedcov negatívny dopad na ľudskú psychiku

Prílišné vysedávanie na sociálnych sieťach sa nemusí vyplatiť.

Zdroj: Shutterstock

Sociálne siete sa už stali pevnou súčasťou našich životov. Využívajú ich nielen bežní ľudia, ale aj rôzne firmy, obchodníci či webové stránky. Je pravdou, že sociálne siete prinášajú veľa dobrého a do veľkej miery nám zjednodušili život, ale človek by mal vidieť aj druhú stranu mince.

Už si aj ty určite zaznamenal správy o tom, že nie je dobré príliš vysedávať pred Facebookom či Instagramom, pretože to človeku na psychike rozhodne nepridáva.

Potvrdzuje to aj nová štúdia, o ktorej informoval portál Indy100. Vo výsledku sa tak dá povedať, že sociálne siete sú dobrý sluha, ale zlý pán. Ak sa od nich stane človek závislý, jeho život sa tým môže drasticky skomplikovať.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/businesswoman-laptop-using-social-media-marketing-785222245)

Príliš časté používanie Facebooku nám škodí

V týchto dňoch navyše vyšli aj výsledky rozsiahlej štúdie, ktorá sa zameriavala na pocity šťastia a psychickej pohody u používateľov Facebooku. Dáta boli zbierané celé dva roky a výsledky by pre nás mali byť varovne vztýčeným prstom. Podľa výskumu strávi priemerný človek na Facebooku asi 50 minút denne.

Príliš tomu nepomáhajú ani niektoré praktiky Facebooku, ktoré majú za cieľ zvýšiť návštevnosť stránky. Vedci sa teraz zamerali na presne 5 208 používateľov a po dobu dvoch rokov ich dôkladne monitorovali. Podľa vedcov malo príliš časté používanie sociálnych sietí na čele s Facebookom negatívny dopad na ich psychiku a celkovú životnú pohodu.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/sad-teen-being-victim-cyber-bullying-1079756696)

Zníženie psychickej pohody až o 8 %

Podľa Holly B. Shakya a Nicholasa A. Christakisa z univerzity Yale, ktorí výskum viedli, je tu jasné prepojenie medzi pridávaním statusov, klikaním na linky či rozdávaním lajkov a znižovaním psychického zdravia. Podľa nich sa jeho kvalita znižuje o 5 až 8 %. Používatelia navyše majú tendenciu porovnávať sa s rôznymi influencermi, majú na seba nerealistické nároky, čo sa týka výzoru či schopností, prípadne sa stávajú závislými od počtu lajkov či followerov. To všetko má za následok zhoršenie psychiky.

Používanie sociálnych sietí tiež vytvára dojem sociálnej interakcie, ale v skutočnosti nemôže nahradiť plnohodnotné socializovanie sa tvárou v tvár. Pokiaľ sa človek socializuje výhradne cez Facebook, môže ho to dostať do izolácie a výraznej psychickej nepohody. Do veľkej miery sa týmito problémami zaoberal aj skvelý dokumentárny film The Social Dilemma, ktorý si nedávno odbil premiéru na Netflixe.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/close-image-male-hands-using-smartphone-594829253)
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: Uhádneš rozprávku od Cartoon Network podľa abstraktnej kresby?


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME