Nadnárodné značky, ktoré sa volajú vo svete inak ako u nás

V Austrálii by si Burger King hľadal márne

Svetom hýbu veľké značky. Preto keď idete za hranice rodnej hrudy, ste pokojní a nič navyše si do už aj tak preplnenej batožiny neberiete. Veď ak nejdete na mesiac do Amazonského pralesa alebo na Saharu, môžete si chýbajúce produkty zakúpiť aj v miestnych obchodoch. Nadnárodné značky zavítali aj do najväčších dier sveta. Smiech vás ale prejde v momente, keď tú svetoznámu značku ani po dôkladnom opise predavač nevie nájsť. Nebuďte prekvapení, ak na zahraničných potulkách nenájdete Schwarzkopf, Burger King či Algidu, len nejaké „napodobeniny“. Nejde totiž o lacné atrapy, ale firmy niekedy zámerne zmenia názov značky, aby sa na miestnom trhu lepšie predával.

1.) Head & Shoulders

Pamätáte si ešte, ako sme sa v škôlke učili prvé slovíčka z cudzích jazykov? Tí, ktorí mali angličtinu, si určite pospevovali „Head, shoulders, knees and toes“ a niektorí z nás si ju pospevujú aj dnes, hoci odvtedy ubehlo dobrých dvadsať rokov. Viacerí z nás nechápali, potom čo sme sa naučili v 1. ročníku čítať, čo má táto riekanka spoločného so šampónom na vani. Úprimne, toto zostáva záhadou aj naďalej, no čo vieme s určitosťou povedať je, že svetovo najpredávanejšia značka šampónu je aj nám známy Head & Shoulders. Na Pyrenejskom polostrove si ho však nepýtajte. Španieli tento svetoznámy výrobok premenovali na H & S. Dôvod? Španieli nevedia vysloviť ani hlásku H a ani Š, takže si to skrátili a hláskujú si to po svojom. Čiže, ak chcete kúpiť tento šampón, od Španielov si pýtajte „ače i ese“.

https://www.youtube.com/watch?v=pKofFjt8HFs

2.) Dr. Oetker

Nemecká značka Dr. Oetker je nám dobre známa. Aj malé dieťa, ktoré ešte nevie čítať, dokáže rozpoznať logo a vie, že za touto značkou sa skrývajú potravinové výrobky. Ak by ste však značku Dr. Oetker ukázali Talianovi, ostal by rozpačitý. Tvar loga je síce identický, no názov značky je odlišný – Cameo. Logickým vysvetlením pozmenenia firemnej značky je skutočnosť, že hoci u nás je všetko nemecké symbolom kvality, v Taliansku sa nemecké produkty nepredávajú veľmi dobre.

https://www.amazon.de/Oetker-Ristorante-Pepperoni-K%C3%BChlschrankmagnet-Italien/dp/B01L9VIN4S

3.) Schwarzkopf

Opäť tu máme nemeckú značku, tentoraz ide o kozmetické produkty. A opäť sa jedná o nemeckú značku na talianskom trhu. Ako sme už spomínali, nemecké názvy Talianov skôr odrádzajú od kúpy a navyše značka Schwarzkopf má nejako priveľa spoluhlások príliš blízko pri sebe a celkovo znie talianskym ušiam zle. Marketingové oddelenie zrejme nemalo kreatívny deň a Schwarzkopf len doslova preložili do taliančiny ako Testanera, čiže Čierna hlava. 

https://www.youtube.com/watch?v=vjL_VH2tqzo

4.) Burger King

Ak by si si myslel, že aspoň svetoznámy Burger King sa bude všade na svete volať rovnako, mýlil si sa. V ďalekej Austrálii ho premenovali na Hungry Jacks. Zámer tejto zmeny nie je presne známy. Možno sa chceli tváriť ako nová, čisto austrálska značka a celkom sa im to aj podarilo, pretože hladnému Jackovi idú kšefty veľmi dobre.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hungry_Jack%27s

5.) Strepsils a Buscopan 

Späť do Európy a zase raz do Talianska. Voľnopredajné pastilky z lekárne poznáme všetci veľmi dobre. Názov Strepsils zľudovel až tak, že ním často označujeme akúkoľvek značku pastiliek proti bolesti hrdla. A hoci je aj na samotnom obale vyobrazená pastilka, na ktorej je vlnovka v tvare písmena S, Talianom sa takýto zhluk spoluhlások príliš nepozdával a premenovali ho na Benagol. Buscopan v Taliansku dostanete pod názvom Buscofen, pretože „pan“ znamená po taliansky chlieb a na liek by sa takýto názov veľmi nehodil.

http://www.farmaciastatuto.com/it/prodotto/016242240/benagol-pastiglie-gusti-vari

6.) Milky Way 

Tiež si si ako malý za posledné peniaze kupoval Milky Way a myslel si si, že budeš rovnako cool ako tie americké deti v seriáloch? Musíme ťa, bohužiaľ, sklamať. V Spojených štátoch amerických nepoznajú Milky Way, ale Three Musketeers. Respektíve, oni vlastne Milky Way majú, ale je napísaný zeleným písmom a jeho obsah je identický s našou čokoládovou tyčinkou Mars. Si z toho zmätený? Aj my!

https://www.pinterest.com/pin/306174474659409635/

7.) Always 

Ženy určite dobre vedia, aké je to ťažké nájsť si v cudzej krajine značku hygienických vložiek, ktorá by im vyhovovala tak, ako tie, ktoré používa doma. Jedny sú príliš veľké, iné príliš hrubé, ďalšie nemajú krídielka… No, chlapi, môžeme vám len závidieť, ani neviete, aké je to umenie nájsť si tie „správne“ vložky. A ani ich samotní výrobcovia nám to hľadanie neuľahčujú. Radi ich premenúvajú, tak ako sa im zachce. Našťastie je aspoň pri cestovaní po ázijských krajinách všetkým jasné, že značka Whisper musí byť naša značka Always, lebo majú takmer rovnaký obal.

https://www.amazon.in/Whisper-Maxi-Overnight-Sanitary-Pads/dp/B00HYAUYOG

8.) Paula puding 

Strakatý puding Paula poznajú deti všetkých vekových kategórií. Kto by ho nemiloval? No, napríklad moja kamarátka zo základky, ktorá sa volala Paulína a každý ju volal krava Paula kvôli tomu pudingu, ktorej reklama sa takticky vysielala predovšetkým počas programov určených pre deti. Pauli, ak toto teraz čítaš, mám pre teba skvelú správu! Presťahuj sa do Talianska, tam sa totiž tento puding volá Muu Muu, tam si z tvojho mena srandu robiť nebudú.  

https://www.miaspesa.it/citta_cap/product/amazon/11036/cameo-muu-muu-budino-al-gusto-vaniglia-con-macchie-al-cioccolato

9.) Algida 

Značka Algida má asi rada rôznorodosť. Ich zmrzlinu nájdeme takmer v každej krajine pod iným názvom! Takže pekne poporiadku, u nás a vo väčšine európskych krajín je to Algida, Eskimo v Rakúsku, Langnese v Nemecku, Frigo v Španielsku, GB Glace v škandinávskych krajinách, Lusso vo Švajčiarsku, Frisko v Dánsku, Miko vo Francúzsku, Bresler v Cile, Cargills na Srí Lanke, Glidat Strauss v Izraeli, Good Humor v Spojených štátoch amerických, Selecta na Filipínach, Hollanda v Mexiku, Kwality Wall’s v Indii, Pakistane a Indonézii, Kibon v Brazílii, Pinguino v Ekvádore, Streets v Austrálii a na Novom Zélande, Olá v Južnej Afrike, HB v Írsku, vo Venezuele Tío Rico

https://9gag.com/gag/aNoOEY3/unilever-icecream-brand-varieties

10.) Olay 

Kozmetická značka Olay je známa po celom svete, no v nemecky hovoriacich krajinách ju poznajú ako Olaz. Pôvodne išlo o dva rôzne druhy kozmetických krémov, dnes je to ten istý krém s inými názvami.

https://www.amazon.it/Olaz-Regenerist-intensiva-anti-et%C3%A0-idratante/dp/B007WQBL9E

11.) Baťa

Vedeli ste, že topánky značky Baťa sa predávajú po celom svete? Hláska Ť nie je jednoduchá na výslovnosť pre cudzincov a preto je všade mimo Československa názov ochudobnený o mäkčeň.

https://www.bata.com

 12.) Cetelem 

Pamätáte si ako nám pred pár rokmi z obrazoviek televízora guľatý trávnik s nohami ponúkal výhodné pôžičky? Volal sa Cetelem a nemálo ľudí mu na jeho „výhodnú“ ponuku naletelo. Rovnako mu sadajú na lep aj Taliani, ktorí ho poznajú ako Findomestic, hoci jeho skutočné meno by malo začínať na C ako Cetelem, keďže toto písmeno pyšne nosí na hrudi.

http://www.excellencedentalnetwork.com/cura-parodontite/finanziamento-dentista/

13.) Mr. Proper 

Mr. Proper z obalov od okeny má hneď niekoľko odlišných osobností – Mastro Lindo v Taliansku, Don Limpio v Španielsku, Mr. Clean v USA, Maestro Linpio v Mexiku, Mr. Propre vo Francúzsku, Meister Proper v Nemecku a Mr. Clean v iných krajinách.

https://nicholasspyer.com/2010/07/18/don-limpio-magico/

Zdroj: neatorama.com, blog.hubspot.com, 9gag.com, lopscoop.com
Zdroj titulnej fotografie: itv.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
15
Haha
Woow Woow
39
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
V Južnej Kórei majú park plný penisov

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME