Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Blíži sa nám koniec roku 2020, takže je načase bilancovať. V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na 10 výborných hororov, ktoré nám tento rok (ktorý bol sám dosť hororový) priniesol. Aj napriek zatvoreným kinám sme sa totiž dočkali hneď niekoľkých pozoruhodných strašidelných snímok. Tak poďme na to!

1. Maják

Vynikajúca hororová dráma Maják je druhým filmom talentovaného Roberta Eggersa. Ten zaujal už svojím debutom Čarodejnica a aj Maják dokazuje, že to nebola náhoda. Príbeh sa odohráva v 19. storočí, keď na malý ostrov prichádzajú pracovať ako strážcovia majáka dvaja muži: Ephraim Winslow (Robert Pattinson) a Thomas Wake (Willem Dafoe).

Izolácia, povery, záhadné udalosti a vzájomné napätie si ale začnú vyberať dať na ich psychike. Filmu dominuje nádherný čiernobiely vizuál, dokonalé herectvo Pattinsona a Dafoea, naturalizmus a mrazivá atmosféra. Príbeh navyše skrýva niekoľko zaujímavých odkazov na klasickú mytológiu či psychoanalýzu. Náročnejší diváci si prídu na svoje!

2. Neviditeľný

Ešte predtým, než nám kiná zavrel koronavírus, sme si mohli na veľkom plátne vychutnať sci-fi horor Neviditeľný od Leigha Whannella. Hlavnou hrdinkou príbehu je Cecilia (Elisabeth Moss), ktorá utečie od svojho psychopatického priateľa Adriana (Oliver Jackson-Cohen). Neskôr sa dozvie, že Adrian spáchal samovraždu.

Ale okolo Cecilie sa začínajú diať zvláštne veci a ona si uvedomuje, že sa bude musieť brániť pred neviditeľným útočníkom. Whannell ponúkol výborne nakrútený horor (tá kamera!) s tradične skvelou Elisabeth Moss a poriadne napínavou atmosférou. Pokiaľ si film doteraz nevidel, oplatí sa tento dlh splatiť. Viac sa dočítaš v našej recenzii.

3. Chata

Poriadne mrazivý a desivý zážitok ponúkol aj horor Chata od Veroniky Franz a Severina Fialu. Ten sa v Amerike premietal už koncom roka 2019, do našich končín ale dorazil až v tomto roku. Je však pravdou, že film si zrejme užili skôr milovníci pomaly rozprávaných a artovejších žánroviek. V centre príbehu je mladá Grace (Riley Keough), ktorá v minulosti unikla z pazúrov samovražednej sekty.

Teraz chodí s úspešným Richardom (Richard Armitage) a snaží sa zblížiť aj s jeho dvomi deťmi (Jaeden Martell a Lia McHugh). Spoločne si vyrazia na chatu uprostred zasnežených hôr, ale keď Richard musí na pár dní odísť, bude musieť Grace čeliť vlastným démonom.

4. The Dark and the Wicked

Atmosférický horor The Dark and the Wicked natočil Bryan Bertino. Jeho príbeh sa odohráva na odľahlej farme, na ktorú prichádzajú súrodenci Louise (Marin Ireland) a Michael (Michael Abbott Jr.), aby sa tu starali o svojho umierajúceho otca (Michael Zagst). Veľmi rýchlo ale zistia, že tu nie je všetko s kostolným poriadkom.

The Dark and the Wicked je s prehľadom zrežírovaná žánrovka, ktorá stavia na poctivom budovaní pochmúrnej a depresívnej atmosféry a výborných hereckých výkonoch. Veľmi príjemné prekvapenie.

5. The Rental

Vydareným kúskom sa blysol aj herec Dave Franco, pre ktorého je The Rental režijným debutom. Dva páry prichádzajú stráviť predĺžený víkend do luxusného sídla na pobreží. Problémy nastanú, keď sa na povrch začnú dostávať ich vzájomné city, a hlavne, keď zistia, že ich zrejme niekto sleduje.

Franco v The Rental spojil nezávislú vzťahovú drámu s hororom a treba dodať, že výsledok funguje výborne. Režisérsky sa tomu dá vytknúť len málo, herci (Dan Stevens, Alison Brie, Jeremy Allen White či Sheila Vand) sú navyše tiež výborní.

6. The Platform

Jedným z najväčších hitov tohto roku je bezpochyby aj španielsky horor The Platform od režiséra Galdera Gaztelu-Urrutiu. Ten na Netflixe slávil poriadny úspech. Príbeh sa odohráva v bizarnom vertikálnom väzení s mnohými podlažiami. Každý deň sa zhora spúšťa veľká plošina s jedlom.

Tí v horných podlažiach majú jedla dostatok, avšak pre tých dole neostáva nič. Jeden z väzňov sa to ale pokúsi zmeniť. Dobrý nápad, myšlienková podnetnosť, solídne prevedenie a niekoľko fakt nepríjemných scén. Odporúčame.

7. Possessor

Sci-fi horor Possessor natočil Brandon Cronenberg (syn kultového Davida Cronenberga). Príbeh sa točí okolo mladej vrahyne menom Tasya (Andrea Riseborough), ktorá pracuje pre tajomnú organizáciu Possessor. Svojim obetiam dokáže vstúpiť do mozgu, zabiť ich a následne sa vrátiť do svojho tela.

Pre políciu tak prípad vyzerá ako samovražda. Lenže pri poslednej misii, pri ktorej má Tasya zabiť istého Colina (Christopher Abbott), sa objavia nečakané problémy. Possessor disponuje originálnym námetom, skvelou atmosférou a výbornou réžiou. Nijako nezaostávajú ani herci. Oplatí sa vidieť.

8. Relic

Pomerne veľa chvály pozbieral od kritikov aj divákov nenápadný horor Relic od Natalie Eriky James. Kay (Emily Mortimer) a jej dcéra Sam (Bella Heathcote) sa vydávajú navštíviť Kayinu matku Ednu (Robyn Nevin). Po príchode však zistia, že bez stopy zmizla. Po pár dňoch sa síce objaví, ale nechce prezradiť, kde vlastne bola. A to je len začiatok…

Relic má dobrú, pekne pomaly budovanú atmosféru, dobrý nápad a výborné herecké výkony. Fanúšikovia hororov by si teda mali prísť na svoje.

9. His House

Na Netflix koncom októbra dorazil aj veľmi chválený horor His House od Remiho Weekesa. Ten v sebe pozoruhodne spája sociálnu drámu a nadprirodzený horor. V centre príbehu je mladý pár (Wunmi Mosaku a Sope Dirisu), ktorý uteká z vojnou zmietaného Sudánu do Veľkej Británie. Snažia sa zaradiť do života, ale prenasledujú ich trýznivé spomienky a možno si so sebou priniesli aj temnú kliatbu.

10. I’m Thinking of Ending Things

Pod parádnym psychologickým hororom I’m Thinking of Ending Things je podpísaný geniálny scenárista a režisér Charlie Kaufman. Jeho novinka je náročným kúskom, ktorý nesadne každému, ale skúsiť by si to s ním mohol.

Príbeh sa točí okolo mladej ženy (Jessie Buckley), ktorá sa so svojím priateľom Jakeom (Jesse Plemons) chystá navštíviť jeho rodičov (Toni Collette a David Thewlis). Atmosféra ale začne poriadne hustnúť. Film si užijú milovníci surreálna, filozofie, existencializmu a snovej atmosféry. Ak sa ti podarí naladiť sa, čaká ťa silný zážitok.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť