Fanúšikovia záhad z celého sveta sa cez víkend zídu v Škótsku na najväčšom „love“ na Lochnesskú príšeru za 50 rokov. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.
Tajomné stvorenie sa v najznámejšom škótskom jazere budú pokúšať spozorovať dobrovoľníci v teréne, ale aj prostredníctvom internetu. Lov na „Nessie“ organizuje Loch Ness Centre a dobrovoľnícky výskumný tím Loch Ness Exploration, pričom bude zahŕňať prieskumné zariadenia ako drony s termovíziou, ktoré budú z výšky hľadať v lochu známky života, a hydrofón, ktorým sa pokúsia zachytiť signály pod vodou.
„Vždy bolo naším cieľom zaznamenávať, študovať a analyzovať všetky druhy prirodzeného správania a javov, ktorých vysvetlenie môže byť náročnejšie,“ vyjadril sa Alan McKenna z Loch Ness Exploration, ktorý bude v sobotu a v nedeľu inštruovať dobrovoľníkov. „Dúfame, že inšpirujeme novú generáciu nadšencov jazera Loch Ness a ak sa pripojíte k tomuto rozsiahlemu pozorovaniu hladiny, budete mať skutočnú príležitosť osobne prispieť k tejto fascinujúcej záhade, ktorá uchvátila toľko ľudí z celého sveta,“ dodal.
V priebehu mnohých rokov sa vedci a amatérski nadšenci snažili v 230 metrov hlbokom jazere nájsť dôkazy o veľkej rybe, ako je jeseter, alebo dokonca o prehistorickom morskom plazovi, ako plesiosaurus, ale bezvýsledne.
O príšere v oblasti lochu sa hovorilo už počas stredoveku, keď írsky mních svätý Kolumba údajne v rieke Ness videl „vodného zvera“. Celosvetovú pozornosť a moderný záujem o Lochnesskú príšeru vyvolalo vyhlásenie manažérky Drumnadrochitského hotela Aldie Mackay, že vo vode videla „tvora podobného veľrybe“, o ktorom v roku 1933 informovali noviny Inverness Courier. Tým istým novinám neskôr ešte v tom roku istý George Spicer povedal, že videl „najvýnimočnejší druh zvieraťa“ prechádzať cez cestu pred ich autom a miznúť v jazere. Od 40. rokov minulého storočia je bájny tvor v Loch Ness familiárne známy ako Nessie.
Dosiaľ najväčšiu prehliadku jazera vykonal v roku 1972 Úrad na vyšetrovanie Loch Ness, ktorý vznikol v 60. rokoch. V roku 1987 v rámci Operácie Deepscan rozmiestnili sonarové zariadenia po celej šírke jazera, pričom výskumníci tvrdili, že našli „neidentifikovaný objekt nezvyčajnej veľkosti a sily“. Medzinárodný tím vedcov v roku 2018 zase vykonal DNA prieskum lochu, pričom hľadal nezvyčajné druhy živočíchov, ale neskôr vylúčil prítomnosť akéhokoľvek veľkého zvieraťa, ktoré by mohlo byť Lochnesskou príšerou.