Hendrichovce
Kohút a líška. Bijú sa, alebo tancujú?
Hostovice
Silný kandidát na titul najlepší erb na Slovensku. Stolček, na stolčeku fľaška a vedľa fľašky pohárik. Čo viac si Slovák môže priať?
Hromoš
Na slovenských erboch môžeme vidieť kadejaké povolania, kominár ale patrí medzi vzácnosti. Kominár v klasickej uniforme si hrdo kráča po streche.
Laskár
Obec v okrese Martin za svoj symbol považuje nahnevane vyzerajúceho medveďa s kosákom a klasmi. Chcú tým naznačiť, že sa im podarilo vycvičiť medveďa na poľnohospodárske práce?
Leles
V obci Leles majú kríže natoľko radi, že na kríž pridali ešte ďalšie kríže. Takto to vyzerá ako veľmi čudná variácia štátneho znaku.
Mrázovce
Čím viac krížov, tým väčší Slováci. Toto by možno bola tvoja prvá myšlienka pri pohľade na tento erb, na ktorom vidíme nie dvojkríž, ale hneď trojkríž!
Takzvaný trojkríž je však na Slovensku známejší ako byzantský kríž, ktorý je znakom nielen Byzantskej ríše, ale je tiež hlavným znakom gréckokatolíckej cirkvi, ktorej zastúpenie na východnom Slovensku nie je zďaleka malé. Na východnom Slovensku nie je tento kríž žiadnou raritou, skôr samozrejmosťou dedín s gréckokatolíckou väčšinou obyvateľstva, medzi ktoré patria napríklad dediny Vislava, Príkra, Potoky či Habura.
Ňagov
Pod žiarivou hviezdou čupí mačka na poli za plotom. Nikto nevie, aký je význam tohto znaku. Všetci sa ale zhodneme, že vyzerá super!
Sabinov
Uťatá hlava na tanieri nezobrazuje miestne kulinárske tradície, ale ide o pripomenutie Jána Krstiteľa.
Štiavnik
Slovenská heraldika má niečo aj pre milovníkov My Little Pony.
Teplička nad Váhom
Pod lampou je najväčšia tma. Ako schovať necudné obrázky? Umiestni ich rovno do erbu!
Žabokreky
Obec Žabokreky má vo svojom erbe naozaj žabu! A nielen takú hocijakú, ale rovno žabiu aristokraciu!
Žbince
Žbince sú ďalšou obcou so slonom v erbe. Nedá sa jednoznačne povedať, aký má slon pôvod, predpokladá sa ale, že má súvis s grófom Emanuelom I. Andrássym, ktorý navštívil Áziu aj Afriku.