Každé jedno slovenské mesto či dedina má svoj erb. Väčšina z nich má svoj pôvod niekoľko storočí v minulosti a riadi sa približne rovnakými pravidlami. Na Slovensku nájdeme veľa erbov, ktoré vyzerajú takmer identicky, no, našťastie, existuje aj niekoľko výnimiek, ktoré vám predstavíme v tomto článku. Naším pomocníkom bol Heraldický register Slovenskej republiky.
Aké sú slovenské heraldické tradície?
Obľúbeným motívom sú pracovné nástroje. Veľmi veľa slovenských obcí má vo svojich erboch kosáky, kosy, kladivá a iné nástroje, ktoré symbolizujú tradičné remeslá, ktorými sa ich obyvatelia zaoberali. Tradíciu majú vyobrazenia svätcov, považovaných za patrónov tej-ktorej obce.
Ďalšou početnou skupinou sú zvieracie erby. Najčastejšie sa vyskytujú vlky, psy, medvede alebo rôzne druhy vtákov. Hlavne v súvislosti s tureckým vpádom sa rozšírili motívy zbraní a bojovníkov, odkazujúce na odhodlanie obyvateľov brániť sa. Obce mali vo zvyku preberať heraldické prvky šľachtických rodov.
Napriek niektorým opakujúcim sa motívom slovenské erby rozhodne nie sú nudné. V bohatej heraldike slovenských miest a obcí nájdeme kúsky, ktoré sa výrazne vynímajú a naozaj stoja za pozornosť:
Arnutovce
Obec na východe Slovenska má v erbe chlapíka, ktorý je rozstrieľaný šípmi. Výraz v jeho tvári hovorí, že z toho nemá veľkú radosť. Je to sv. Šebastián, ktorý podľa legendy tento útok prežil.
Bajerovce
Bajerovce v okrese Sabinov majú v erbe krčmárku s veľkým džbánom a veľkým pohárom. Vyzerá to na celkom pohostinnú dedinu, nie?
Beckov
Ako sa ocitol slon na erbe slovenskej obce? Údajne za to môže chyba rytca, ktorý vyrábal novú pečať. Pôvodne sa snažil znázorniť býka, lenže niečo sa nepodarilo. Každá jedna snaha o opravu bola kontraproduktívna. Nakoniec sa umelec rozhodol, že z toho bude sloník, a tváril sa, že to tak malo byť od začiatku.
Bobrovček
Bobrovček (okres Liptovský Mikuláš) symbolizujú dva zlaté bobríky, ktoré si navzájom kryjú chrbát. Veľmi milé!
Bošany
Dva veľké nože a mohutný medveď pôsobia naozaj zlovestne! Medveď je symbolom rodu Bošianskovcov, nože zasa symbolizujú miestnu garbiarsku výrobu.
Bučany
Na erbe západoslovenskej obce sa toho deje naozaj veľa – na zlatom pni sedí čierny medveď, ktorý v jednej ruke stíska žezlo, v druhej korunu, Mesiac a hviezdu. Znamená to, že vesmíru vládne veľký čierny medveď?
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
Cigla
Názov obce v severnej časti Nízkych Beskýd sa nie nadarmo podobá na slovo tehla. Výroba tehál predstavuje tradičné miestne remeslo, čo odráža aj erb.
Čakajovce
Tento brutálny výjav znázorňuje sv. Katarínu chvíľu predtým, ako ju popravili. Sv. Katarína, patrónka obce, bola mučená na ozubenom kolese, ktoré tiež máme možnosť vidieť.
Čičava
Obec sa volá Čičava, no napriek tomu nemá v erbe číču, ale líšku. To tu už naozaj nikto nič negarantuje?
Dobroslava
V Dobroslave v okrese Svidník dobre slávia. Dvaja mládenci s pohárom vedia, čo je v živote dôležité.
Fiľakovo
Fiľakovo má vo svojom erbe jednoduchú palmu. Tento erb pochádza roku 1722 a nikto netuší, prečo je na ňom vyobrazený exotický strom.
Hažlín
Erb východoslovenskej obce zachytáva dramatický výjav – čierny vlk hrdúsi ovcu a vlka hrdúsi pastier. V Hažlíne je o zábavu vždy postarané!
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane