Sobota 29.1.2022
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

V hudobnej histórii by sme našli množstvo prelomových albumov, ktoré zatriasli celou scénou, získali milióny poslucháčov a inšpirovali ďalších umelcov. Nie je to len prípad notorických kultoviek, ako Thriller od Michaela Jacksona či Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od Beatles.

Zásadné albumy, pravdaže, vychádzajú aj v nezávislých vodách a často ide o oveľa zaujímavejšie tituly než v prípade mainstreamu. Podobne to bolo v prípade americkej hudobnej skupiny Neutral Milk Hotel.

Že si o nej doteraz nepočul? Tak vedz, že v kruhoch indie rocku ide o absolútnu legendu, ktorá sa do histórie zapísala mimoriadne chváleným albumom In the Aeroplane Over the Sea z roku 1998. Ten je dnes hodnotený ako vôbec jeden z najlepších hudobných albumov všetkých čias. Trochu bližšie sa na históriu tejto kapely pozrieme práve v tomto článku. Snáď ťa ním na jej tvorbu patrične naladíme.

https://www.facebook.com/Neutral-Milk-Hotel-9075158370/photos/a.10150698592563371/10150698592573371

Začiatky a prvý album

Kapela Neutral Milk Hotel sa sformovala okolo speváka, multi-inštrumentalistu a textára Jeffa Manguma v roku 1989. Ďalšími členmi boli Scott Spillane, Jeremy Barnes a Julian Koster. Mangum už ako tínedžer skladal vlastné piesne, ktoré nahrával na audiokazety a rozdával kamarátom. Po tom, čo opustil vysokú školu, sa potuloval po Spojených štátoch a snažil sa presadiť ako spevák. Prvým singlom, ktorý pod Neutral Milk Hotel vznikol, bola pieseň Everything Is, ktorá dosiahla celkom slušný úspech.

https://www.facebook.com/9075158370/photos/a.9075338370/9075378370

Mangum sa tak sústredil na tvorbu ďalších piesní, čo napokon prinieslo ovocie v roku 1995, keď vyšiel prvý oficiálny album kapely s názvom On Avery Island. Obsahoval celkom 12 pozoruhodných songov. Recenzie boli väčšinou pozitívne, hoci kritici sa neskôr zhodli, že album ešte trpí niekoľkými začiatočníckymi chybami a istou neučesanosťou. Už v ňom sa ale ukázal veľký potenciál tejto skupiny a Manguma ako speváka a textára. Zaujímavým prvkom bolo tiež využitie netradičných hudobných nástrojov, napríklad lesného rohu.

Piesne boli plné zvláštnych metafor, snovej a surreálnej obraznosti, ktorá spolu s naliehavým Mangumovým spevom vytvárala silne emotívnu zmes. Album sa aj celkom dobre predával, čo kapele dodalo potrebné sebavedomie. Mangum horúčkovito písal ďalšie piesne, ktoré sa stali základom pre druhý album. Pre album, ktorý z Neutral Milk Hotel urobil legendu.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/On_Avery_Island#/media/File:On_avery_island_album_cover.jpg)

In the Aeroplane Over the Sea

Dostávame sa do roku 1998. Práve vtedy vyšiel titul In the Aeroplane Over the Sea. Mangum sa pri jeho tvorbe inšpiroval viacerými snami, ktoré sa mu periodicky vracali. Hlavnú rolu v nich hrala rodina, skrývajúca sa pred nacistami počas druhej svetovej vojny. Okrem toho mala na Manguma obrovský vplyv aj kniha Denník Anny Frankovej.

Anna Franková bolo nemecké dievča židovského pôvodu. Počas druhej svetovej vojny sa musela aj s jej rodinou skrývať pred nacistami v Amsterdame. Ich úkryt však bol prezradený a celá rodina bola deportovaná do koncentračných táborov.

Anna, jej sestra Margot a matka zomreli v roku 1945 na epidémiu týfusu, len krátko pred oslobodením koncentračného tábora spojeneckými armádami. Anna mala len 15 rokov. Z celej rodiny prežil len otec rodiny Otto Frank, ktorý sa postaral o to, aby denník jeho dcéry Anny neskôr vyšiel aj knižne.

Mangum bol Anninou knihou hlboko zasiahnutý a niekoľko dní plakal nad smrťou nevinného mladého dievčaťa. Jej životný príbeh a krutý osud sa do veľkej miery vtisol aj do samotných textov piesní. Mangum síce zostal verný svojmu štýlu písania, v textoch sa teda objavujú viaceré abstraktné a surreálne pasáže, ale napriek tomu sa v nich dá vypozorovať viacero odkazov na Annu a jej život.

Album je tiež plný znepokojivých obrazov, ťaživých metafor a prvotriednej poetickej kvality. Mnohí poslucháči aj kritici strávili dlhý čas interpretáciou rôznych motívov. Vnímajú ho ako temný coming-of-age príbeh, v ktorom sa skúmajú témy detstva, spomienok a zármutku.

Koniec kapely

Keď album konečne vyšiel, prvé recenzie boli (ako to už pri geniálnych dielach často býva) pomerne rezervované. Väčšina z nich bola pozitívna, ale kritici sa sťažovali na nepreniknuteľnosť textov, ich celkovú temnotu a akýsi chlad, ktorý z piesní vanie.

Napriek tomu sa ale našli aj hlasy, ktoré album hodnotili ako úchvatnú mrazivú temnú odyseu s naliehavými textami a chytľavými melódiami. Neutral Milk Hotel sa vydali na turné po Spojených štátoch, ale práve to malo na Manguma negatívny vplyv.

Cítil sa vyčerpaný, neustále sa ho v rozhovoroch pýtali na jeho inšpirácie a príliš mu neprospievala ani pozornosť, s ktorou sa odrazu musel vyrovnávať. Fanúšikovia ho zvykli prenasledovať na každom kroku, čo bola preňho (ako veľmi utiahnutého človeka) hotová nočná mora.

https://www.facebook.com/9075158370/photos/a.9075338370/9075383370

Psychicky na tom nebol dobre, trápili ho depresie a paranoja. Často sa dokázal izolovať od svojich priateľov aj rodiny a vôbec nevychádzal medzi ľudí. Nemal vôbec záujem pracovať na ďalších piesňach a skupina sa krátko po skončení turné rozpadla. To bolo v roku 1999. Mangum sa stiahol a takmer neposkytoval rozhovory.

V roku 2002 ale na otázku, či sa dočkáme tretieho albumu Neutral Milk Hotel, odpovedal: „Neviem. Bolo by to pekné, ale pochybujem o tom. Myslím, že to pre mňa boli dvere, ktoré ale neostali otvorené príliš dlho.“

Zrod kultu

S nástupom internetu sa ale piesne Neutral Milk Hotel začali nanovo šíriť medzi fanúšikmi. Okrem toho vyšli aj nové recenzie na In the Aeroplane Over the Sea, ktoré boli tentokrát bez debaty absolútne nadšené. Album velebili ako geniálne dielo, chválili jeho emocionálnu surovosť, experimentálne využitie hudobných nástrojov, znepokojivosť textov, ale aj poetickú surreálnu krásu.

Predaje albumu raketovo stúpli a mnohé hudobné magazíny In the Aeroplane Over the Sea označili za jeden z najlepších hudobných albumov histórie, rovnako ako jeden z najlepších albumov 90. rokov. Neutral Milk Hotel sa stal opäť predmetom všeobecného záujmu.

https://www.facebook.com/9075158370/photos/a.9075338370/9075363370

Na kapelu a jej tvorbu sa odvolávalo a odvoláva mnoho umelcov. Za všetkých môžeme spomenúť napríklad skupiny Arcade Fire, Bright Eyes či The Decemberists. Skupina získala nové zástupy oddaných fanúšikov a stala sa dokonca aj terčom rôznych vtipných memes. V nich si ich autori robili žarty z bizarných textov kapely či Mangumovho spevu.

Menší reunion

Samotný Jeff Mangum sa po skončení Neutral Milk Hotel stiahol zo svetla reflektorov a pracoval na niekoľkých indie hudobných projektoch. Ostatní členovia sa tiež vydali svojou vlastnou cestou. V roku 2010 Mangum prekvapil fanúšikov, keď pri rôznych príležitostiach zahral niekoľko najznámejších songov kapely. Spolu s ostatnými členmi potom vyrazili na menšie turné. V roku 2011 vyšiel extended play Ferris Wheel on Fire s niekoľkými dovtedy neuvedenými songmi.

V rokoch 2013 a 2015 kapela podnikla ďalšie turné a začalo sa hovoriť, že možno sa predsa len dočkáme ďalšieho albumu. Napokon ale tieto špekulácie uťala sama skupina, keďže Mangum vyhlásil, že séria vystúpení z roku 2015 bude nadlho poslednou. Či sa ešte niekedy členovia Neutral Milk Hotel dajú dohromady, tak ukáže až čas.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.jeff%20mangum&mp_sed=191469342&rpp=420)

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť