Najbizarnejší tvor z maďarských ľudových povier? Zoznám sa so sovou s medenou pýchou

Rézfaszú bagoly je kreatúra, aká inde vo svete nemá obdoby.

Zdroj: EMEFKA

Ak sa pohybuješ na južnom Slovensku alebo máš maďarských kamarátov, možno si už niekedy počul niečo o sove s medeným pohlavným údom. Ani mnohí Maďari často presne nevedia, odkiaľ sa takáto nezvyčajná kombinácia vzala a aký je jej význam. Rézfaszú bagoly je kreatúra, aká inde vo svete nemá obdoby.

Ide jednoducho o (fiktívnu) sovu, ktorá má kovové genitálie. Maďari ju spomínajú v rôznych kontextoch, najčastejšie ako strašidlo, ktoré tyranizuje zlé deti. To, že ide o vážnu vec, dokazuje fakt, že fenoménu rézfaszú bagoly (tiež rézbagoly) venoval odborný článok Géza Balázs, profesor z Univerzity Loránda Eötvösa, jednej z najväčších a najprestížnejších maďarských vysokých škôl.

EMEFKA

Sova slúži ako výchovný nástroj

Sova je skvelý výchovný nástroj pre rodičov s neposlušnými deťmi. Malá Anikó nechce zjesť prívarok? Zoberie ju rézbagoly! Jej brat Jancsi lezie na povalu, aj keď to má zakázané? Zoberie ho rézbagoly! Susedov syn Attila ti kradne jablká zo stromu? Aj jeho si vezme rézbagoly! Strašenie ratolestí hroznými kreatúrami nikdy nevyjde z módy.

Sova na túto náročnú prácu nie je sama a má aj príbuznú v podobe baby s medeným nosom. Ide o zlé ženské strašidlo pripomínajúce ježibabu, ktorého poslaním je taktiež pripraviť zlé deti o spokojný spánok. Spojitosť s babou je veľmi dôležitá pre poznanie pôvodu a histórie rézfaszú bagoly.

EMEFKA

Zrod nezvyčajného strašidla

Výskumy, ktoré profesor Balázs spomína vo svojom texte, hovoria, že rôzne strašidlá s kovovými časťami tela sa vyskytujú v mytológii niektorých turkických národov zo Sibíri. V starých hrobkách boli nájdené drobné medené figúrky sov, ktoré mali ľudské tváre. Niekedy aj dve či tri.

Existuje preto hypotéza, že rézbagoly vychádza z týchto povier a starí Maďari si ho osvojili na ázijských stepiach dávno pred príchodom do Európy.

EMEFKA

Súčasť života Maďarov

Mnohí Maďari poznajú rézfaszú bagoly akurát z vtipov, hrešení a slovných hračiek a vôbec nevedia, že tento pojem môže mať históriu siahajúcu niekoľko storočí do minulosti. Rézbagoly jednoducho berú ako srandovnú kombináciu slov a neprisudzujú mu žiadny hlbší význam.

Vznikla sova s medeným údom ako strašiak na deti, mytologická postava alebo ako vtip? V tom si nie sú istí ani maďarskí odborníci. Pravdou zostáva, že v bežnom živote táto bizarná kreatúra výborne spĺňa všetky tri funkcie.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
15
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zaľúbenci sa rozhodli pre netradičnú svadbu. Vzali sa pod vodou v akváriu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME