Najbizarnejšie a najšialenejšie konšpiračné teórie, ktorým niektorí ľudia veria

Absurdné konšpiračné teórie, ktoré asi len tak nevymrú. Bohužiaľ…

Zdroj: NeedPix

Konšpiračné teórie sa už stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Človeku sa až chce dodať: Bohužiaľ. V dobe internetu sa totiž rozmáhajú úplne šialené teórie, ktoré spochybňujú doslova všetko, čo sa udeje či udialo. Konšpirácie sú nanešťastie nedokázateľné a nevyvrátiteľné.

Pokiaľ niekto verí, že ho sleduje CIA, alebo, že všetko riadi George Soros, len ťažko ho môžete presvedčiť o opaku. Akýkoľvek racionálny protiargument si vždy zdôvodní tým, že sú proste všetci zaplatení a hotovo. Viera v tieto teórie môže byť až patologická a môže byť syndrómom regulérneho ochorenia, konkrétne paranoidnej schizofrénie.

Satirické hnutie Birds Aren’t Real (Vtáky nie sú skutočné) si robí srandu z konšpiračných teórií a ich priaznivcov

Birds Aren't Real

Gepostet von Skeptical Spectacles am Donnerstag, 11. Oktober 2018

Nie je žiadnym veľkým tajomstvom, že priaznivcami konšpirácií sú najmä extrémisti, ktorí ich hojne využívajú v dezinformačných kampaniach. Niektoré z týchto teórií sú také bizarné a šialené, že si určite povieš niečo v zmysle: „Kto by tomuto už len veril?“ Ale ako nás každodenne presviedča internet, ľudská hlúposť je nekonečná.

V tomto článku sme pre teba vybrali 5 šialených konšpiračných teórií, ktorým niektorí ľudia (bohužiaľ) naozaj veria. O nejaký čas neskôr ti prinesieme aj pokračovanie, keďže podobne strelených teórií je naozaj obrovské množstvo.

1. Elvis žije

Legendárny spevák Elvis Presley zomrel v roku 1977, ale podľa konšpirátorov sú tieto informácie falošné (ako inak). V skutočnosti mnohí z nich zastávajú názor, že spevácka legenda žije ďalej. O rozšírenie podobných názorov sa postaral spisovateľ Gail Brewer-Giorgio, ale aj iní autori.

Podľa nich spevák proste nafingoval svoju smrť a žije si inkognito rôzne po svete. Na internete nájdeš mnoho „zaručene pravdivých“ svedectiev od ľudí, ktorí tvrdia, že Elvisa na vlastné oči videli, hoci už mal byť dávno po smrti. Iní tvrdia, že Elvis stále žije vo svojom slávnom sídle Graceland v Memphise.

Konšpirátori napríklad tvrdia, že Elvis sa objavil ako komparzista v kultovej rodinnej komédii Sám doma z roku 1990. Mali ho zahliadnuť v pozadí scény, ktorá sa odohrávala na letisku. Netreba snáď dodávať, že tvorcovia filmu tento nezmysel okamžite vyvrátili.

Ako správne poznamenal aj skeptický bádateľ Ben Radford: „Akú má logiku nafingovať vlastnú smrť a potom sa objaviť v populárnom filmovom hite? Ako to, že si Elvisa nevšimol nikto z hercov, štábu a ostatných komparzistov?“ Neskôr sa prišlo na to, že dotyčným komparzistom je istý Gary Richard Grott. Ako ale asi tušíš, konšpiračných teoretikov to ani zďaleka nepresvedčilo.

2. Zem je plochá

Človek by si myslel, že v 21. storočí už budú pavedecké nezmysly, akým je napríklad plochá Zem, len reliktom minulosti. Ale nie je tomu tak. S boomom internetu a najrôznejších viac či menej šialených konšpirácií prišla jedna z tých úplne najabsurdnejších. Áno, priaznivci tejto teórie naozaj veria, že Zem je v skutočnosti len placka. Vo vývoji vedy nás tak vracajú niekoľko storočí dozadu.

Tento archaický model tvaru Zeme pochádza z antiky a dominoval dobe bronzovej, dobe železnej a helenistickému obdobiu. Tieto stredoveké predstavy postupne zanikli okolo 17. storočia, keď ich nahradili iné, rovnako pseudovedecké koncepty tvaru Zeme. Začiatkom 19. storočia bola plochá Zem už len mýtom.

Priaznivci tohto nezmyslu sa však znovu vyrojili už v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Veľký rozmach však zaznamenali až s nástupom internetu približne v roku 2004. Konšpirátori tvrdia, že existuje sprisahanie vedcov, ktoré zakrýva skutočnú pravdu. Síce fakt nevieme, prečo by to vedci robili a čo by tým chceli dosiahnuť, ale na logické uvažovanie sa v týchto kruhoch nikdy príliš nehľadelo.

3. Stonehenge postavili mimozemšťania

Na Zemi nájdeme viacero stavieb, ktoré bádateľom zamotali hlavy. Sú to napríklad egyptské pyramídy alebo aj známy Stonehenge, ktorý sa nachádza vo Veľkej Británii. Vedcom trvalo dosť dlho, kým prišli na to, za akým účelom bol Stonehenge postavený a hlavne ako. To, samozrejme, poskytlo výživný materiál pre konšpirátorov.

Je pravdou, že bežný človek sa môže len čudovať, ako mohli ľudia bez modernej technológie postaviť Stonehenge, kde niektoré kamene vážia aj 50 ton. Tieto kamenné bloky boli podľa vedcov budované postupne a základy stavby boli položené zrejme približne v roku 3100 pred naším letopočtom.

View this post on Instagram

Stonehenge, England I decided to pay a visit to Stonehenge yesterday when we had a rare day of blue skies and sunshine in England. It’s about a 2 hour drive from London. This prehistoric monument gives an insight into the Neolithic and Bronze Age people that inhibited these lands before Roman settlement. Whilst the structure looks simple, the mysteries start at where the stones originate; not anywhere local but 180 miles away in West Wales. Then there is the alignment with the sunrise in the summer solstice, and sunset in the winter solstice, suggesting that it might be used for astronomy. If you’re looking to learn more about what archaeologists know so far, there are exhibitions at the Stonehenge Visitor Centre. ___________________________________ Follow @theworldbyjon to see the world 🌍 through my lens 📸 ___________________________________ #stonehenge #england #uk_shooters #earthpix #stonehengerocks #travelphotography #landscapephotography #archeologicalsite #stonehengeengland #stonehengecircle #travelgram #londonist #londonphotography #englishheritage #nationaltrust #nisifilters #englishhistory

A post shared by The World By Jon (@theworldbyjon) on

Štruktúra je navyše postavená tak, aby slnko pri západe a východe svietilo priamo do jej stredu. Vedci si lámali hlavu aj nad účelom tejto nezvyčajnej stavby. Dnes to vysvetľujú tak, že išlo o jedny z prvých slnečných hodín, ktoré zrejme mali aj náboženský či rituálny charakter.

Konšpirátori však mali iný názor a tvrdili, že Stonehenge postavili mimozemšťania (alebo pri jeho stavbe aspoň pomáhali). Podobné teórie rozvíja vo svojich knihách aj populárny autor (a usvedčený podvodník) Erich von Däniken.

Je pravdou, že vedcom sa dodnes úplne nepodarilo objasniť, ako a prečo bol Stonehenge postavený, ale hypotéza s mimozemšťanmi je podľa nich úplne nezmyselná. Zdôrazňujú, že takýmito teóriami len zhadzujeme a podceňujeme našich predkov, ktorí toho síce nepoznali toľko ako my, ale boli mimoriadne schopní a učenliví.

4. Princ Charles je upír

No áno, princ Charles je podľa konšpirátorov pravý upír. Za túto absurdnú teóriu čiastočne môže sám Charles, keďže v minulosti oznámil, že je veľmi vzdialeným príbuzným neslávne známeho Vlada III. Ţepeşa, panovníka, ktorý poslúžil Bramovi Stokerovi ako inšpirácia pre jeho román Dracula.

Je skutočne pravdou, že Vlad III. bol inšpiráciou pre Draculu a dodnes sa zachovali zmienky o jeho mimoriadnej krutosti a brutalite. Jeho obľúbeným spôsobom popravy bolo napríklad kruté a bolestivé narážanie na kôl. Vraždil takto mužov, ženy aj deti, svojich politických oponentov či vojnových zajatcov.

Pripisujú sa mu aj ďalšie šialené a neľudské činy (svojich nepriateľov zaživa upaľoval, piekol deti do koláčov, ktoré nútil jesť ich matky, vyrezával plody tehotným ženám). Vlad III. však napriek všetkej barbarskosti, pravdaže, žiadnym upírom nebol (keďže upíri neexistujú, všakže).

Ale konšpirátorom vyššie uvedené fakty stačili a vyhlásili, že nielen Charles, ale aj celá kráľovská rodina sú upíri. Iní konšpirační teoretici, ako napríklad David Icke, tvrdia, že členovia kráľovskej rodiny (ale aj iní elitní svetoví lídri) sú mimozemskou rasou Reptiliánov, ktorí vedia meniť podobu, pijú krv a snažia sa ovládnuť svet.

Áno, Icke a jeho stúpenci tomuto naozaj veria. Tu asi nezostáva nič iné než si poklepať prstom po čele.

5. Fínsko neexistuje

Fínsko neexistuje, to ste nevedeli? Teda, aspoň to tvrdia konšpirační teoretici. Táto „teória“ v skutočnosti začala ako vtip jedného užívateľa na Reddite, ale ako sa dalo čakať, aj po takejto absurdite lačne skočili priaznivci všemožných sprisahaní. O rozšírenie teórie sa postaral najmä mladík menom Jack.

Podľa neho je Fínsko fiktívna krajina, ktorú vytvorilo Rusko a Japonsko v roku 1918. Do tejto konšpirácie sú, pravdaže, zapojené aj všetky ostatné štáty, ktoré (za tučné prachy, samozrejme) súhlasili, že pravdu neprezradia.

Dôvodom pre tento podvod má byť podľa teoretikov tajná ťažba ropy Ruska a Japonska v tejto oblasti. Keďže potrebovali, aby sa v ich biznise nikto nerýpal, vytvorili fiktívny štát. Hlavné mesto Fínska, Helsinki, podľa konšpirátorov v skutočnosti leží vo východnom Švédsku a ani jeho obyvatelia netušia, že žiadne Fínsko v skutočnosti neexistuje.

Jackovi a ostatným priaznivcom tejto teórie sa následne začali vo veľkom ozývať Fíni, ktorí ich pozývali na návštevu a zásobovali informáciami o histórii ich národa, aby dokázali, že naozaj existuje. Jack si svoj omyl napokon uvedomil a priznal, že sa mýlil. Mnohí však tejto bláznivej teórii stále veria.

Reagujte!
Grr Grr
7
Grr
Fuuj Fuuj
17
Fuuj
Fňuk Fňuk
7
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
5
Uups
Haha Haha
176
Haha
Woow Woow
22
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
6 krokov, ktoré ťa naučia mať sa rád. A tiež sa dozvieš, prečo by si to mal vlastne urobiť

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME