Najbizarnejšie politické strany, ktoré sme mohli voliť

Viete, čo majú spoločné Rudo Vasky, Norika Kabrheľová a Marián Kotleba? Nie, mentálne trable v tomto prípade nie je správna odpoveď. Aj keď…

Po štrnganí kľúčov v 1989 sa toho udialo veľa bizarného. Okrem Mečiara a MC Erika & Barbary bola ukážkovým príkladom tzv. Pomlčková vojna, kde sa Slováci a bratři Česi sporili o to, či sa v názve Česko-Slovensko používa spojovník alebo pomlčka. Ako praví grammar nazis sme bojovali za spojovník. Veľa bizarného prebehlo aj na politickej scéne. Tu je výber tých najbizarnejších politických strán, aké sa na našom území objavili:

1. Strana mierneho pokroku v medziach zákona

Na začiatok niečo historické. Strana je jedna z prvých satirických, založená ešte v Rakúsko-Uhorsku (spojovník!). V roku 1911 ju v pražskej krčme U zlatého litru založil český spisovateľ Jaroslav Hašek,  známy svojim typickým humorom. Jeden z bodov v programe strany bolo zrušenie poplatkov za používanie verejných záchodov. No nehodilo by sa niečo také aj teraz?

wikipedia.org (https://sk.wikipedia.org/wiki/Strana_mierneho_pokroku_v_medziach_zákona)

2. Nezávislá erotická iniciatíva (NEI)

Strana vznikla v roku 1990 v Česku, ale nakoľko sme do roku 1993 boli jeden štát, pôsobila aj na Slovensku. Strana na pohľad nie je politicky nič seriózne, čo by si chcelo niečo ukradnúť v parlamente. Jedným zo zakladateľov bol známy český sexuológ Radim Uzel (ten hlas v reklame na tabletky na erekciu, nieže by som pozeral/potreboval…). Na prvý pohľad je cieľom strany satira. Strane však nemožno uprieť aj celkom ušľachtilý úmysel. V porevolučnom období, kde sme boli 20 rokov pozadu za všetkým, robili jej členovia osvetu o tabuizovaných témach – sexe, sexuálnom zdraví, AIDS, gayoch, prostitútkach a pod…

3. Hnutie tretej cesty (HTC)

Určite ste už počuli, že ak niečo nejde jednou cestou, vždy musí byť aj druhá – vždy musí byť iné riešenie. Počuli ste už ale o tretej ceste? V Roku 1998 túto alternatívu predstavil fenomén slovenského internetu. Skúste hádať, kto je tento „politik“. Rok 1998, kolorizované:

youtube.com (https://www.youtube.com/watch?v=5TYkUfrkaio)

Slota? Nie, ten chystal tanky na Budapešť… Skúsme inou fotkou:

alternativnacesta.blogspot.sk (http://alternativnacesta.blogspot.sk/2017/04/rudolf-vasky-mal-dalsiu-prednasku-na.html)

Presne tak, Janko Lehotský! Ale nie, vážne, každý predsa vie, že to nie je nikto iný ako legendárny slovenský youtuber, expert na bojlery a iniciátor roxorovej revolúcie, Rudo Vasky… Vy kok*ti!!!

4. Strana slobodné slovo – Nory Mojsejovej

Keď už sme pri tých ikonách… V roku 2011 povedal Pavol Rusko politickej strane ANO definitívne NIE a potápajúcu loď prevzala majiteľka Kusaja (odborne tzv. ta kusaj canis – RIP), dnes už pani Kabrheľová. Nevedno, či išlo o vtip, alebo to myslela vážne, čo by bol v podstate tiež vtip, no strana mala reálny volebný program aj kandidátku. Eleonóra o nej povedala: „Je pestrá. Žiadne celebrity okrem mňa, keďže ja som najväčšia celebrita na Slovensku.“ Nakoľko bola až tak veľká celebrita a Slovač jej klasicky namiesto podpory závidela, vo voľbách v roku 2012 získala iba 1,22% a na politickej scéne to vzdala.

cas.sk (https://www.cas.sk/fotogaleria/216776/25-strana-slobodne-slovo-nory-mojsejovej-zoznam-kandidatov/1/)

5. Hnutie ľudí s najnižšou životnou úrovňou

Ja jasné, že ľudia s najnižšou životnou úrovňou to majú ťažké. A že ich na Slovensku je. Najvýstižnejší o politickej strane je asi jej súčasný stav – v likvidácii. Ľudia stojaci za stranou dobre vedeli, že cieľová skupina ich voličov sú pravdepodobne tak chudobní spoluobčania, že si nemôžu dovoliť ani voliť a o ich hlasy vo voľbách sa nikdy neuchádzali.

pixabay.com (https://pixabay.com/sk/bezdomovec-ko%C5%A1%C3%ADk-ulice-chudoby-1152516/)

6. Strana priateľov piva (SPP)

Opäť pôvodom česká politická strana, voliť ju začiatkom 90. rokov však mohli aj Slováci. Strana určitým spôsobom predbehla svoju dobu. Dnes, v dobe internetu je bežné, že niečo vznikne ako recesia a ľudia na sociálnych sieťach sa toho chytia tak, že to autorom prerastie cez hlavu. To isté sa stalo aj vysokoškolákom z Plzne, ktorí stranu v roku 1990 založili. Založenie bolo recesiou práve na porevolučnú možnosť vzniku veľkého počtu politických strán. Do strany zakrátko podalo prihlášku cez 12000 ľudí, vo veľkej politike však nikdy nedosiahla väčšie úspechy. Od roku 1998 pokračuje v činnosti ako Združenie priateľov piva.

media.tenor.com (https://media.tenor.com/images/9f8a517935e9a10a1de8edca98ec3cbb/tenor.gif

7. Strana priateľov vína (SPV)

Hovoriac o alkohole, mali sme aj stranu, ktorá sa kamošila s vínom. Jej slogan bol: „S pravdou, ktorá je vo víne, sme vždy proti tým, pre ktorých je lož pracovným nástrojom.“ Strana mala tiež pôvodne zámer recesie a mala sa volať HOVNO (Hnutie oklamaných voličov a nasrdených občanov).

gif-finder.com (http://gif-finder.com/wp-content/uploads/2014/11/TyrionLannistercheers.gif)

Asi to s tým vínom ale prehnali a z 20 miliárd neurónov im zostalo 88. Niektorým vraj zostalo 1488, ale to bol len preklep. V roku 2010 stranu prebral magister inžinier Kotleba so svojou intelektuálnou šPičkou v podobe tzv. Slovenskej pospolitosti. a ĽS Naše Slovensko bolo na svete.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/fuck-you-tyrion-lannister-peter-dinklage-94l4yeqBnQqRi)

Už len dúfať, že kotleby sa vrátia ku koreňom svojej strany a v určitom momente povedia, že všetko, čo robia a chcú presadiť, je len recesia, lebo to tak neraz nielen vyzerá, ale pri štipke zdravého rozumu snáď inak ani nemôže byť…

Keď už sme pri Kotlebovi, v roku 1995 bola zaregistrovaná „Ľudová strana“. V roku 2017 bola premenovaná na Ľudovu stranu Pevnosť Slovensko na základe fantazmagórii voccu (pevnosť). Podľa všetkého je to záložná strana, keby im ĽSNS na žiadosť generálneho prokurátora rozpustili.

 

Na záver pár chuťoviek zo sveta:

Party! Party! Party! (Party je po anglicky politická strana, aj party v zmysle žúr) – Austrália

Canadian Extreme Wrestling Party (Kanadská strana extrémneho wrestlingu) – Kanada

Rhinoceros Party (Strana nosorožcov) – Kanada

Party of Donkeys (Strana somárov) – Irán

Polska Partia Przyjaciół Piwa – legendárna poľská verzia v článku spomenutej strany, ktorá sa v r. 1991 reálne dostala do parlamentu a neskôr sa rozdelila na dve časti – Veľké a Malé pivo.

The Donald Duck Party (Strana Káčera Donalda) – Švédsko

Zdroje: www.wikipedia.org, www.rozhlas.cz, www.aktualne.atlas.sk, www.wikipedia.org, www.finstat.sk, www.www.ives.sk, www.wikipedia.org
Titulná fotka: theodysseyonline.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
114
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 3

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Čo si ženy myslia, keď sú muži ticho a ako to naozaj je?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME