Najbizarnejšie ryby, ktoré žijú v hlbinách oceánov. Vyzerajú ako z inej planéty (2. časť)

Nezvyčajné živočíchy žijúce v temných hĺbkach oceánov.

Zdroj: Shutterstock

Temné hĺbky morí a oceánov obsahujú naozaj podivuhodné tajomstvá. Hoci technológie výrazným spôsobom pokročili, stále nemáme dokonale zmapované oceány a živočíchy, ktoré prebývajú v ich najväčších hĺbkach.

Jeden článok o zvláštnych rybách z hĺbok oceánov sme ti už na EMEFKA priniesli. V tomto pokračovaní nájdeš 10 ďalších pozoruhodných morských živočíchov, s ktorými sa na dovolenke len tak ľahko nestretneš.

1. Stargazer

Ryba stargazer žije v Stredozemnom a Čiernom mori. Je dlhá 20 až 40 centimetrov, na vrchu hlavy má teleskopické oči a najčastejšie sa skrýva v piesku na morskom dne. Odtiaľ láka svoju korisť malým výbežkom na ústach, ktorý slúži ako udička.

Stargazer dokáže nepriateľovi uštedriť aj drobný elektrický výboj, rovnako patrí medzi jedovaté ryby. Vďaka svojmu spôsobu lovenia si vyslúžili označenie „najpodlejšie tvory, ktoré kedy vznikli“. V niektorých kultúrach tieto ryby patria medzi vyhlásené delikatesy.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/grumpy-stargazer-fish-45845944)

2. Sheepshead

Ryba s názvom sheepshead dorastá najviac do dĺžky 76 centimetrov a našli by sme ju napríklad v západnej časti Atlantického oceána či na juhozápade Floridy. Živí sa ustricami, mušľami či krabmi. Výraznou charakteristikou tejto ryby sú veľké ústa s radom pevných zubov, ktoré jej pomáhajú rozdrviť korisť.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/asian-sheepshead-wrasse-posing-underwater-1231134637)

3. Yellowhead jawfish

Ryba yellowhead jawfish obýva koralové útesy v Karibskom mori. Obyčajne sa nachádza v hĺbke 3 až 40 metrov a dorastá do dĺžky 10 centimetrov. Hlava a horná časť tela sú žiarivo žlté, nižšie na tele ale nájdeme skôr bledomodrý odtieň. Pozoruhodné na tejto rybe je, že ikry nesie vo svojich ústach, až kým sa z nich nevyliahnu mláďatá.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/yellowhead-jawfishopistognathus-aurifrons-30633751)

4. Ropušnica obyčajná

Ropušnicu obyčajnú môžeme nájsť v Atlantickom oceáne, ale aj v blízkosti Senegalu a v Stredozemnom mori. Živí sa lovom kôrovcov, menších rýb či mäkkýšov. Väčšinou sa skrýva na dne, kde číha na svoju korisť. Jej dĺžka sa pohybuje v rozmeroch 30 až 50 centimetrov.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/red-scorpionfish-scorpaena-scrofa-granada-spain-1317645833)

5. Ploskozubec modropruhovaný

Veľmi zaujímavou rybou je ploskozubec modropruhovaný. Má pestrofarebné šupiny, zvláštny tvar hlavy a rovnako zvláštny tvar zubov. Obýva tropické moria, napríklad Červené more, časti Tichého oceánu či Indický oceán. Dorastá do dĺžky približne 90 centimetrov. Živí sa riasami a drobnými morskými živočíchmi.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/scarus-compressus-azure-parrotfish-feeding-shipwreck-1171194217)

6. Coffinfish

Coffinfish je ryba, ktorá vyhľadáva slané vody Tichého oceánu či východné vody Austrálie. Žije v hĺbke 50 až 300 metrov a dorastá do dĺžky 22 centimetrov. Živí sa planktónom alebo drobnými krabmi.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Coffinfish&mp_sed=338241951&rpp=420)

7. Synanceja bradavičnatá

Synanceja bradavičnatá žije v Indickom a Tichom oceáne a patrí k najjedovatejším rybám vôbec. Prezývajú ju aj „kamenná ryba“, keďže na prvý pohľad je veľmi jednoduché zmýliť si ju práve s kameňom. Ak na ňu náhodou človek šliapne, môže v dôsledku otravy zomrieť či ochrnúť. Existuje síce protilátka, ale často sa nestihne podať včas. Synanceja bradavičnatá dorastá do dĺžky 25 až 50 centimetrov.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/stonefish-synanceia-verrucosa-taking-red-sea-1366120445)

8. Ohavec maličký

Ohavec maličký dorastá do veľkosti asi 30 centimetrov. Ide o druh kalmára, ktorý žije v hĺbke asi tisíc metrov. Má červenú až čiernu farbu, osem chápadiel a veľmi veľké oči. Telom odráža čiastočky svetla, čím dokáže svoju korisť dokonale zmiasť.

Shutterstock (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.vampire%20squid&mp_sed=375464017&rpp=420)

9. Žralok veľkoústy

Žralok veľkoústy patrí k vzácnemu druhu žralokov. Pohybuje sa v hĺbke 135 až 150 metrov, jeho veľkosť je najčastejšie približne 5 metrov. Živí sa drobnými kôrovcami a planktónom. Obýva vody Atlantického oceána či Indického oceána. Charakteristický je svojou veľkou hlavou a nemenej veľkými ústami.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Megamouth%20shark&mp_sed=15853719&rpp=420)

10. Gyrinomimus grahami

Gyrinomimus grahami sa nachádza vo vodách všetkých oceánov na južnej pologuli. Prežíva v hĺbkach 445 až 2379 metrov. Samička má obyčajne nadrozmerné ústa, ktorými dokáže zjesť veľmi veľké živočíchy. Samcom sa ale v dospelosti vytvorí obrovská pečeň, ktorá slúži ako zásobáreň energie. Potravu tak vôbec nemusia loviť.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Cetomimidae#/media/File:Cetomimus_gillii.jpg)

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
12
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
5 desivých a bizarných ochorení, ktoré ťa šokujú a totálne ti zmenia pohľad na svet (2. časť)


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME