Najbizarnejšie ryby, ktoré žijú v temných hlbinách oceánov. Vyzerajú ako z inej planéty

Pod hladinou oceánov žijú skutočne pozoruhodné tvory.

Zdroj: © Shutterstock

Hlbiny morí a oceánov sú rozsiahle a tajomné. O mnohých živočíchoch, ktoré v nich žijú, nemáme príliš veľa informácií. Prežívajú totiž v takých extrémnych hĺbkach, že ich štúdium je mimoriadne náročné.

V tomto článku ti predstavíme 10 bizarných rýb, ktoré pútajú pozornosť svojím vzhľadom, ale aj nemalou zlovestnosťou. 

1. Sliznatá ryba

Sliznatá ryba bola, len tak mimochodom, svojho času prekrstená na „najškaredšie zviera na svete“. Ryba obýva hlboké vody v blízkosti Austrálie a Tasmánie. Žije v hĺbke 800 až 1500 metrov. Telo sliznatej ryby je tvorené rôsolovitou hmotou, ktorá jej umožňuje vznášať sa nad morským dnom.

Často sa stáva vedľajším úlovkom rybárov, ktorí svoje siete ťahajú po morskom dne. Odborníci ale upozorňujú, že tento lov v oblastiach, kde sliznatá ryba žije, môže jej druh existenčne ohroziť.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.blob%20fish&mp_sed=338241957&rpp=420)

2. Oranda

Oranda patrí k druhu zlatých rybičiek, ktoré sa často chovajú v domácich akváriách. Oranda má svoj pôvod v Číne a má rôzne sfarbenie. Najčastejšie je oranžové, červené či červeno-biele. Medzi Orandami však nájdeme aj rybky čierne, čierno-biele či strieborné.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/beautiful-calico-oranda-goldfish-on-isolated-1378183280)

3. Dračia ryba

Desivo vyzerajúca Dračia ryba žije v temných hĺbkach morí a oceánov. Hoci sú tieto ryby pomerne malé (15-26 centimetrov), patria k nebezpečným predátorom a dokážu skonzumovať aj extrémne veľké živočíchy. Dračia ryba obýva hlbiny asi 1500 metrov.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Stomiidae#/media/File:Astronesthes_niger.jpg)

4. Veľkozubec

Veľkozubec je ďalšia mrazivo vyzerajúca ryba. Sú pre ňu charakteristické obrovské ústa a dlhé ostré tesáky. Tie sú také veľké, že sa nezmestia do vnútra úst. Veľkozubce dorastajú do dĺžky asi 30 centimetrov a živia sa najmä malými rybami a kôrovcami. Nachádzajú sa v hĺbke asi 1500 metrov, ale v noci sa môžu vyskytnúť aj v plytkejších vodách (600 metrov).

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.viperfish&mp_sed=77075896&rpp=420)

5. Čert americký

S pozoruhodnou rybou Čert americký si sa mohol stretnúť napríklad v animáku Hľadá sa Nemo. Čert americký je najznámejší svojím svetielkujúcim výčnelkom na hlave, ktorým láka obete. Obýva totiž tie najväčšie hĺbky oceánov, kam svetlo nepreniká. Vzhľadom na to máme o druhu tejto ryby pomerne málo informácií.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/angler-fish-female-males-attached-pisces-771961648)

6. Fangtooth

Ryba s anglickým názvom Fangtooth žije v extrémnych hĺbkach 5000 metrov. Niektoré mladé ryby sa však nachádzajú aj v blízkosti hladiny. Fangtooth väčšinou dorastá do dĺžky 18 centimetrov. Na jej jedálničku sa nachádzajú iné menšie ryby, napríklad tuniak a marlín. Najčastejšie loví v malých skupinkách.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/fangtooth-fish-isolated-on-white-background-351125246)

7. Hairy frogfish

Je pravdou, že ryby druhu Hairy frogfish sa nenachádzajú vo veľkej hĺbke. Dorastajú do dĺžky 22 centimetrov. Väčšinou obývajú plytkejšie oblasti, prípadne koralové útesy. Obvykle žijú v hĺbke 210 metrov, ale nájsť ich možno aj v 40 metrovej hĺbke.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/hairy-frog-fish-178557638)

8. Boxfish

Zaujímavá rybka Boxfish má (ako už názov hovorí) tvar škatuľky. Nájsť ich môžeme napríklad v Indickom či Pacifickom oceáne, prípadne aj v častiach Atlantického oceánu. Ich dĺžka je 45 centimetrov. Živí sa riasami, mäkkýšmi a kôrovcami.

Rickard Zerpe/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yellow_boxfish_(Ostracion_cubicus)_(46722836601).jpg)

9. Krídlovec ohnivý

Krídlovec ohnivý dorastá do dĺžky asi 35 centimetrov a už na prvý pohľad púta pozornosť svojím vzhľadom. Je to jedovatá ryba (má identické zloženie ako jed kobry) a obýva asi 50 metrové hĺbky. Vyskytuje sa však aj v pobrežných lokalitách.

Jens Petersen/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Red_lionfish#/media/File:Pterois_volitans_Manado-e_edit.jpg)

10. Pufferfish

Pufferfish je prudko jedovatá ryba, ale niektoré jej časti sú vyhlásené delikatesy a konzumujú sa napríklad v Japonsku. Je však veľmi dôležité, aby kuchári narábali len s časťami, ktoré sú konzumovateľné. Aj napriek tomu však ide o jedny z vôbec najjedovatejších stavovcov na svete. Najčastejšie sa živia riasami a bezstavovcami.

Bill Eichenlaub/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Arothron_meleagris#/media/File:Arothron_meleagris_by_NPS_1.jpg)
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
32
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
PETA protestuje proti chovu rýb a ďalším nevegánskym aktivitám v hre Animal Crossing


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME