Najbizarnejšie texty slovenských piesní

Posvietili sme si na hodnotnosť textov slovenskej hudobnej produkcie

Vraj na texte vôbec nezáleží, dôležitá je chytľavá melódia. Tieto piesne sú toho živým dôkazom.

Kontrafakt – Lion

Autor sa nebál napísať text o absolútne intímnej tabu téme. Do ošiaľu vás hodí najmä umelecky vysoko hodnotný refrén: „Serem, prdzím, smrdzím jak lion.“ Následne sa tento istý verš opakuje dvakrát, no na tretíkrát prichádza nečakaná inverzia: „Prdzím, serem, smrdzím jak lion.“ No katarzia prichádza až vo finálnej časti refrénu, kedy sa autor neštítil použiť epizeuxu: Lion, lion, lion, lion. Či už to mysleli vážne alebo nie, myslím, že táto tvorba do nášho rebríčku rozhodne patrí.

Rytmus – Zlatokopky

Samozvaný „Kráľ“ Rytmus si taktiež nedával servítku pred ústa. Pieseň Zlatokopky je bystrou reflexiou dnešnej doby. Autor tu odráža prioritne spoločenské pomery a cieľ hlavnej hrdinky, no nájdeme tu i jeho hlboký myšlienkový rozbor a dôverne vykreslenú problematiku 21. storočia. Akoby chcel do sveta vykričať, čo jeho dušu trápi. A my ho chápeme!

Bacil a Rakby – Ukáž mi lásku

Autor tohoto textu je pre zmenu nenapraviteľný romantik a obľúbenec intímnej lyriky. Rýmy mu síce moc nejdú a vsadil na istotu zámen…
„Hej zlato, ukáž mi,
jak sa vieš tu hýbať ty
Ja ti pošepkám za to čo budem robiť večer ti.“

…no tie sa v lákavom rytme piesne úplne stratia.

Pieseň je nádherným obrazom mierne narcistickej sebareflexie ako aj poukázaním na prapodstatu mužstva – loviť. Dôkazom, že je autor i zanietencom pre, už spomínanú, históriu a slušné mravy je odkaz priamo vo verši: „Tak príď, potrebujem do jaskyne. Ak prídeš, dar ťa neminie.“ Ja osobne som to pochopila tak, že spieva o tom, ako chlap chcel prekvapiť svoju drahú a tak ulovil pre ňu mamuta. Tá ho však vymkla, tak sa nemôže dostať domov a dať ho piecť, aj keď je už na smrť hladný. Milý autor, ďakujeme za posolstvo, máme sa od teba čo učiť.

Miky Mora – Čo?!

V tejto skladbe sa autori môžu pýšiť širokou slovnou zásobou obohatenou o anglicizmy. Konkrétne už vyššie spomínaný Rytmus tu mal svoju premiéru svojej tajnej ingrediencie na každú dobrú skladbu: slovo „real“ (čítaj s veľmi anglickým prízvukom). Skladba je spoločensko-kritické dielo, v ktorom opisujú štandardy správania dnešných dievčat na zábave a negatívny postoj jedinca voči týmto mravom. Dvaja bojovníci za etiku profesie sa v texte taktiež odvolávajú na tradičnú slovesnosť a chcú ju priblížiť i dnešnej mládeži, preto ju na konci mierne poupravili  a to konkrétne vo verši: „En ten tiky dva špendlíky, vyletel čert z elektriky. Baba sa ho zľakla, na kolená kľakla, otrčila bulu oprdela mu hubu.“ Za mňa palec hore, výborne chlapci!

Martin Madej – Bobi

Túto skladbu pozná asi každý, kto sa narodil v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Detský interpret v pesničke vyjadruje rozporuplné pocity voči svojmu domácemu miláčikovi. Láska i hnev v jednom dávajú piesni príbeh i excelentnú gradáciu. Taktiež by sme ju možno mohli opísať ako nevyzretejšiu a jemnejšiu verziu hore spomínanej piesne od Kontrafaktu – Lion. Tu však detský hrdina vyzýva k vyprázdneniu čriev psa a i to za istým účelom. A my len so zatajeným dychom čakáme: „Vys*rie to LEGO, nevys*rie?“ …mne sa odpovede nedostalo doteraz.

Chiki-Liki-Tu-a – Láska moja de si

A znova tu máme kúsok intímnej lyriky. Jedinec zo sedliackej vrstvy jednoduchých mravov mal potrebu vyjadriť emóciu voči svojej milej i v tejto piesni. Nechýbajú tu dialektizmy, symboly či zmysluplná metafora. Taktiež dúfal, že použitím epifory vo forme otázky od nej konečne dostane vytúženú odpoveď. Veď toľko ju hľadá…

Láska moja, kde si?
Chýbaš mi, ta kde si?
Láska moja, kde si?
Chýbaš mi, ta kde si?

Tomu sa hovorí dôvera v inteligenciu a nenáročnosť fanúšikov, však?

Titulná fotka: pexels.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Reagujte!
Grr Grr
5
Grr
Fuuj Fuuj
28
Fuuj
Fňuk Fňuk
27
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
61
Uups
Haha Haha
105
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Hugh Hefner, zakladateľ Playboya zomrel. Čo ste o kontroverznom podnikateľovi nevedeli?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME