Najčastejšími obeťami extrémistických útokov vo fyzickom svete boli v období rokov 2020 a 2021 príslušníci rómskeho etnika, zatiaľ čo najčastejšími cieľmi extrémistických útokov vo virtuálnom priestore boli príslušníci židovského etnika.
Uvádza sa to v Monitorovacej správe o stave extrémizmu v Slovenskej republike za obdobie rokov 2020 a 2021 a aktualizácii úloh Koncepcie boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024, ktorú dnes schválila vláda. Materiál konštatuje, že pravicový extrémizmus je najdominantnejšou formou extrémizmu na území SR, pričom predstavuje v priemere až 97,4 percent všetkých prípadov začatého trestného stíhania pre trestné činy extrémizmu.
Kým v roku 2019 bolo Národnou kriminálnou agentúrou začatých 109 trestných stíhaní pre trestné činy extrémizmu, v roku 2020 sa ich počet podľa správy zvýšil na 140. „Napriek tomu, že počet trestných vecí a začatých trestných stíhaní v roku 2021 poklesol, pomer obvinených osôb k počtu trestných stíhaní sa značne zvýšil,“ uvádza sa v dokumente. Kým v roku 2021 zaznamenali pokles počtu prípadov na 96, počet obvinených osôb stúpol z 57 v roku 2019 na 87 v roku 2020 a v roku 2021 bolo obvinenie vznesené voči 72 osobám. Až polovica trestných činov extrémizmu bola pritom v roku 2021 spáchaná prostredníctvom e-mailu či internetu.
Materiál tiež uvádza, že v roku 2020 došlo v súvislosti s globálnou pandémiou koronavírusu k enormnému nárastu šírenia konšpiračných a dezinformačných naratívov prostredníctvom internetu, sociálnych sietí a telekomunikačných kanálov o príčinách vypuknutia pandémie, o spôsoboch šírenia vírusu, ako aj o možnostiach jeho využitia ako biologickej zbrane. „Frekvencia, s akou sa tieto konšpiračné teórie neustále objavujú na extrémistických scénach, naznačuje, že môžu hrať dôležitú ideologickú úlohu a fungovať ako katalyzátor v procese radikalizácie,“ dodal dokument.