Najčastejšie chyby v hygienických návykoch, ktoré škodia nášmu zdraviu

Ani časté sprchovanie nie je pre naše telo prospešné.

Zdroj: © Shutterstock

Väčšina z nás považuje svoje hygienické návyky za úplne bezchybné a všetky upozornenia na ich dodržiavanie za zbytočné. Veď také základné veci predsa všetci dobre ovládame… No nie je to až taká jednoduchá vec. Existuje niekoľko chybných zvykov, ktoré robíme pravidelne a automaticky. O niektorých z nich dokonca ani nevieme, že sú nesprávne a že si s nimi škodíme.

Veď, kto by bol povedal, že časté sprchovanie škodí nášmu zdraviu? Toto sú návyky, ktoré robíme a ani si neuvedomujeme, že sú pre nás zlé.

Sprchujeme sa príliš často

Môže to znieť čudne, no časté umývanie môže byť rovnako škodlivé ako zanedbávanie hygieny. Podľa tímu odborníkov z Kolumbijskej univerzity sa kvôli častému sprchovaniu či kúpaniu pokožka vysúša a praská, čo vedie k tomu, že mikróby a baktérie nám môžu ľahko preniknúť do tela.

Odborníci preto neodporúčajú umývať sa častejšie ako raz do dňa. Okrem toho, výskumy dokázali, že pričasté umývanie pokožky môže odstrániť jej prírodné ochranné vrstvy, ako aj užitočné baktérie, ktoré podporujú imunitný systém. Rovnako by sme nemali príliš mydliť oblasti, kde nevzniká zápach, čiže pokožku okrem podpazušia, intímnych partií a zadku.

Shutterstock

Umývanie rúk

Tie si je potrebné umývať ešte pred návštevou toalety. Mnohé iné časti a povrchy našich domácností obsahujú viac baktérií, ako by sme si boli pomysleli. Pri použití WC sa dotýkame intímnych partií tela, pre ktoré môže byť infikovanie baktériami obzvlášť nebezpečné.

Umývanie rúk pred toaletou je preto rovnako dôležité ako po jej použití. Lebo nie, záchodová doska nie je najšpinavší povrch v našej domácnosti…

Umývame si zuby dlho tou istou zubnou kefkou

V zubných kefkách sa zhromaždí množstvo baktérií už za jeden mesiac. Používanie tej istej zubnej kefky po dobu dlhšiu ako tri mesiace preto môže vyvolať rôzne nepríjemné zápaly ďasien a iné ťažkosti so zubami a ústnou dutinou. Zubári z toho dôvodu odporúčajú meniť zubnú kefku aspoň raz za dva mesiace.

Shutterstock

Stláčame splachovač s prstom

Splachovač na toalete je plný baktérií, a preto by sme sa mali dotýkať splachovača nie priamo prstami, ale ich kĺbmi. To môže veľmi pomôcť v prípade, že sa „zabudneme“ a dotkneme sa tváre ešte pred umytím rúk.

Umývame si tvár mydlom

Niektorí ľudia si mylne myslia, že pokiaľ si budú tvár pravidelne umývať s mydlom, ostane čistá a dezinfikovaná. Môžu jej s tým v skutočnosti iba ublížiť. Mydlo totižto upcháva póry, vysušujeme si ním tvár, ničíme ochrannú bariéru a narúšame prirodzené pH pleti.

Shutterstock

Spíme s domácimi miláčikmi

Aj keď na jednej strane zvieratá v posteli znižujú stres a zvyšujú pocity bezpečia, no nie je to v súlade s hygienou. Okrem alergénov a množstva baktérií, ktoré prenášajú, zvyšujú aj riziko ochorení. Taktiež, nikto z nás sa nevie zaručiť za to, kde náš domáci miláčik bol a čo všetko chytil. Môže to taktiež narušiť náš spánkový režim, keďže zvieratá majú úplne iný spánkový cyklus ako my.

Spíme pridlho v jednom pyžame

Niekedy si neuvedomujeme, aký dlhý čas strávime v jednom pyžame, bez toho, aby sme sa ho obťažovali vymeniť. Je to ale pomerne nehygienické.

Zhromažďuje sa na ňom pot, kvasinky, časti fekálií a odumreté čiastočky kože, čo všetko spôsobuje hromadenie baktérií a tie zase infekcie močových ciest a podráždenie či zápaly kože. Niektorí odborníci dokonca navrhujú, aby sme si ho menili každý deň, iní hovoria, že stačí raz za týždeň.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
27
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
11
Uups
Haha Haha
12
Haha
Woow Woow
44
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 hercov a herečiek, ktorí odmietli hrať kultové postavy v úspešných filmoch


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME