Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Shutterstock

Najčastejšie chyby v hygienických návykoch, ktorými si ľudia len škodia

Ani časté sprchovanie nie je pre naše telo prospešné.

Väčšina z nás považuje svoje hygienické návyky za úplne bezchybné a všetky upozornenia na ich dodržiavanie za zbytočné. Veď také základné veci predsa všetci dobre ovládame. No nie je to až taká jednoduchá vec. Existuje niekoľko chybných zvykov, ktoré robíme pravidelne a automaticky. O niektorých z nich dokonca ani nevieme, že sú nesprávne a že si nimi škodíme.

Veď, kto by bol povedal, že časté sprchovanie škodí nášmu zdraviu? Toto sú návyky, ktoré robíme a ani si neuvedomujeme, že sú pre nás zlé.

Sprchujeme sa príliš často

Môže to znieť čudne, no časté umývanie môže byť rovnako škodlivé ako zanedbávanie hygieny. Podľa tímu odborníkov z Kolumbijskej univerzity sa kvôli častému sprchovaniu či kúpaniu pokožka vysúša a praská, čo vedie k tomu, že mikróby a baktérie nám môžu ľahko preniknúť do tela.

Odborníci preto neodporúčajú umývať sa častejšie ako raz do dňa. Okrem toho, výskumy dokázali, že pričasté umývanie pokožky môže odstrániť jej prírodné ochranné vrstvy, ako aj užitočné baktérie, ktoré podporujú imunitný systém. Rovnako by sme nemali príliš mydliť oblasti, kde nevzniká zápach, čiže pokožku okrem podpazušia, intímnych partií a zadku.

Shutterstock

Umývanie rúk

Tie si je potrebné umývať ešte pred návštevou toalety. Mnohé iné časti a povrchy našich domácností obsahujú viac baktérií, ako by sme si boli pomysleli. Pri použití WC sa dotýkame intímnych partií tela, pre ktoré môže byť infikovanie baktériami obzvlášť nebezpečné.

Umývanie rúk pred toaletou je preto rovnako dôležité ako po jej použití. Lebo nie, záchodová doska nie je najšpinavší povrch v našej domácnosti.

vegánske recepty, vegánstvo, jedlo, portobello burger

Odporúčame prečítať:

Vegánske jedlá, ktoré si okamžite obľúbia aj zarytí mäsožravci

Umývame si zuby dlho tou istou zubnou kefkou

V zubných kefkách sa zhromaždí množstvo baktérií už za jeden mesiac. Používanie tej istej zubnej kefky po dobu dlhšiu ako tri mesiace preto môže vyvolať rôzne nepríjemné zápaly ďasien a iné ťažkosti so zubami a ústnou dutinou. Zubári z toho dôvodu odporúčajú meniť zubnú kefku aspoň raz za tri mesiace.

Shutterstock

Stláčame splachovač prstom

Splachovač na toalete je pokrytý baktériami, a preto by sme sa mali dotýkať splachovača nie priamo prstami, ale ich kĺbmi. To môže veľmi pomôcť v prípade, že sa „zabudneme“ a dotkneme sa tváre ešte pred umytím rúk.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje