Najčastejšie mýty, ktorým ľudia slepo veria. Na čom si sa aj ty nachytal?

Nie, špenát nie je bohatý na železo a menšia káva nemusí byť silnejšia.

Celý život sa učíme. Nielen, kým sedíme v školských laviciach, ale aj počas života. Mnohokrát sme presvedčení, že je niečo úplná pravda a nakoniec zistíme, že je to inak, ako sme si mysleli.

Životom nás sprevádza veľa zaujímavých faktov, ktoré nás niekedy poriadne prekvapia. Až sa ti zdá, že to nemôže byť pravda. Nachádza sa medzi nimi hneď niekoľko takých, ktorým ľudia veria, no nie všetky sú pravdivé. Vedel si o týchto najčastejších mýtoch?

Čo narobí jedna posunutá desatinná čiarka

Už roky sa hovorí, že špenát je bohatý na obsah železa. V roku 1870 publikoval doktor E. von Wolf prácu, v ktorej tvrdil, že špenát má desaťkrát viac železa ako iná listová zelenina. Preukázalo sa, že to nie je pravda, doktor sa pomýlil s desatinnou čiarkou. Špenát má preto nie 30 mg, ale 3 mg železa.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/1315-dFB1YsOXxf8ha)

Je silnejšia menšia alebo väčšia káva?

Mnoho ľudí si myslí, že čím je káva menšia, jej chuť je silnejšia, a tak má viac kofeínu. Niektorí ľudia sa nazdávajú, že keď si dajú „silné“ espresso, tak ich to poriadne vzpruží. Avšak, to nie je pravda.

V objemovo väčšej káve, ktorá nemá až takú výraznú chuť, môže byť väčší obsah kofeínu. Záleží na jedinom: čím je dlhšie káva v spojení s vodou, tým bude silnejšia. Bežné espresso z ôsmich gramov kávy s objemom 30 ml bude mať menej kofeínu ako lungo z rovnakého množstva kávy, no s objemom 60 ml.

rawpixel.com, Pexels

Kofeín ti nedáva energiu

Pri káve na chvíľu ostaneme. Často si myslíme, že kofeín, ktorý nemusí byť len v káve, ale aj v energetických nápojoch, nám dodáva energiu. Kofeín nám zázračne do tela neprinesie novú energiu.

Iba nám pomáha stimulovať centrálny nervový systém. Blokuje špecifické nervové receptory v mozgu, čo spôsobuje, že si, laicky povedané, našu únavu len odďaľujeme. Ešte do roku 2003 bol kofeín na dopingovej listine.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/coffee-caffeine-frame-by-3o6fJcqW4S0kobkNOg)

Nie sme alergickí na srsť zvierat, ale na roztoče v ich srsti

Ľudia si často myslia, že to, na čo sú alergickí pri domácich miláčikoch, je práve ich srsť. V srsti sa tieto alergény však len zachytávajú. Pravdou je, že najviac sme pri zvieratách alergickí na prach, ktorý je s nimi spojený. Sú to malé čiastočky, ktoré sa zo zvierat uvoľňujú a naspäť sa zachytávajú prevažne v ich srsti.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/usa-adorable-puppy-xUPGcnhop8QD7HHztS)

Muži nie sú vtipnejší ako ženy

Síce to tak naozaj vyzerá, že muži majú väčší zmysel pre humor ako ženy, no nie je to tak. Muži aj ženy sú rovnako vtipní. Rozdiel je len v tom, že muži vtipkujú častejšie ako ženy, a to potom vytvára dojem, že muži sú vtipnejší ako ženy.

Helena Lopes, Pexels

Doska na toalete nie je tá najšpinavšia vec

Ak nie je toaleta, na ktorú si sadáš, práve ocikaná alebo nejak inak znečistená, tak si na ňu môžeš pokojne sadnúť. Toaletná doska totiž nie je to najväčšie skladisko baktérií, ktorého sa všetci tak veľmi boja. Namiesto kladenia toaletného papiera na dosku, by si si mal radšej dať pozor na kľučky a dvere.

rawpixel.com, Pexels

Pukanie kĺbov spôsobuje artritídu

To, čo nám naši rodičia najčastejšie vytýkajú, a teda, že si nemáme pukať kĺby, lebo nám to spôsobí zdravotné problémy, nie je pravda. Vedci totiž dokázali, že pukanie kĺbov ich nijak neničí, a to, čo nám v nich puká, sú len plynové bubliny.

rawpixel.com, Pexels

Titulná fotka: Di Bella Coffee, pexels

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Napálený David Beckham: prvý pohľad na jeho "sochu" mu skoro vyrazil dych

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME