Mýtus: Kosec je jedovatý
Pravda: Pravdepodobne si ho už niekde videl. Ide o pavúka, ktorého celé meno je kosec domový (Opilio parietinus). Dlhonohé pivničné stvorenie je príkladom toho, že človek často prepadne detským mýtom aj v dospelosti a má inštinktívny strach z pavúkov aj napriek tomu, že ho pavúk nikdy neuhryzol a pravdepodobne ani neuhryzne.
Mýtus o tom, že tieto stvorenia sú jedovaté, pochádza od snahy rodičov ochrániť deti tým, že všetky pavúky a im podobné stvorenia hodili do jedného vreca. Skrátka ich označili za nebezpečné a tento „fakt“ dlhé roky vrývali do hlavy svojim deťom. Nečudujme sa preto, že máme panický strach z úplne neškodných stvorení.
Samozrejme, existujú jedovaté pavúky, ale kosec medzi ne nepatrí. Neexistuje žiadny záznam o tom, že by niekedy pohrýzol človeka a spôsobil akúkoľvek reakciu.
Mýtus: Pštrosy strkajú hlavu do piesku
Pravda: Tento mýtus pravdepodobne pochádza zo skutočnosti, že pštrosy, podobne ako mnohé iné druhy vtákov, jedia kamienky a piesok, ktoré im pomáhajú rozomlieť a stráviť potravu. Svoje nakladené vajíčka otáčajú, samozrejme, zobákom, čo ich núti klásť hlavy k zemi.
To môže vyvolávať krátkodobý dojem, že pštros strká hlavu do piesku. Ak by ale pštros naozaj strčil hlavu do piesku, pravdepodobne by sa začal dusiť a za krátku dobu by zomrel.
Mýtus: Lumíky páchajú samovraždy
Pravda: Počas natáčania dokumentu od štúdia Disney z roku 1958 s názvom Biela divočina (ktorý, mimochodom, získal Cenu Akadémie za hraný dokumentárny film), filmári natočili zábery lumíkov, ktoré skočili pri jednej zo scén masovej migrácie z útesu a zabili sa.
Od tohto okamihu sa traduje mýtus o tom, že lumíky páchajú hromadné samovraždy. Štúdio Disney o pravde, ktorá stála za touto tragédiou, mlčalo. Verejnosť sa pravdu dozvedela až v roku 1982. Kanadský dokumentárny film s názvom Cruel Camera zistil, že lumíky filmované v dokumente Biela divočina boli letecky prepravené z Hudsonovho zálivu do Calgary, kde neskočili z útesu, ale v skutočnosti boli z útesu zámerne vypustené.
Lumíky sa nevrhajú bezhlavo z útesov. Migrujú a niekedy počas týchto migrácií spadnú z výšok napríklad do riek a podobne. To ale nie je nič výnimočné. Všetky migrujúce druhy zvierat sú známe tým, že počas migrácie dochádza k podobným úrazom. Zvieratá ale zámerné samovraždy nepáchajú. Niektoré aspekty života totiž týmto spôsobom rieši jedine človek.