Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 18.1.2025
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Najčastejšie mýty zo sveta zvierat. Ako dieťa si im veril aj ty a možno im veríš dodnes

Kde sa tieto mýty vzali, vedci vôbec netušia.


Mýtus: Kosec je jedovatý

Pravda: Pravdepodobne si ho už niekde videl. Ide o pavúka, ktorého celé meno je kosec domový (Opilio parietinus). Dlhonohé pivničné stvorenie je príkladom toho, že človek často prepadne detským mýtom aj v dospelosti a má inštinktívny strach z pavúkov aj napriek tomu, že ho pavúk nikdy neuhryzol a pravdepodobne ani neuhryzne.

Top najčastejšie mýty zo života zvierat. Ako dieťa si im veril aj ty a možno im veríš dodnes
Shutterstock

Mýtus o tom, že tieto stvorenia sú jedovaté, pochádza od snahy rodičov ochrániť deti tým, že všetky pavúky a im podobné stvorenia hodili do jedného vreca. Skrátka ich označili za nebezpečné a tento „fakt“ dlhé roky vrývali do hlavy svojim deťom. Nečudujme sa preto, že máme panický strach z úplne neškodných stvorení.

Samozrejme, existujú jedovaté pavúky, ale kosec medzi ne nepatrí. Neexistuje žiadny záznam o tom, že by niekedy pohrýzol človeka a spôsobil akúkoľvek reakciu.

Mýtus: Pštrosy strkajú hlavu do piesku

Pravda: Tento mýtus pravdepodobne pochádza zo skutočnosti, že pštrosy, podobne ako mnohé iné druhy vtákov, jedia kamienky a piesok, ktoré im pomáhajú rozomlieť a stráviť potravu. Svoje nakladené vajíčka otáčajú, samozrejme, zobákom, čo ich núti klásť hlavy k zemi.

Top najčastejšie mýty zo života zvierat. Ako dieťa si im veril aj ty a možno im veríš dodnes
Shutterstock

To môže vyvolávať krátkodobý dojem, že pštros strká hlavu do piesku. Ak by ale pštros naozaj strčil hlavu do piesku, pravdepodobne by sa začal dusiť a za krátku dobu by zomrel.

Mýtus: Lumíky páchajú samovraždy

Pravda: Počas natáčania dokumentu od štúdia Disney z roku 1958 s názvom Biela divočina (ktorý, mimochodom, získal Cenu Akadémie za hraný dokumentárny film), filmári natočili zábery lumíkov, ktoré skočili pri jednej zo scén masovej migrácie z útesu a zabili sa.

Od tohto okamihu sa traduje mýtus o tom, že lumíky páchajú hromadné samovraždy. Štúdio Disney o pravde, ktorá stála za touto tragédiou, mlčalo. Verejnosť sa pravdu dozvedela až v roku 1982. Kanadský dokumentárny film s názvom Cruel Camera zistil, že lumíky filmované v dokumente Biela divočina boli letecky prepravené z Hudsonovho zálivu do Calgary, kde neskočili z útesu, ale v skutočnosti boli z útesu zámerne vypustené.

Top najčastejšie mýty zo života zvierat. Ako dieťa si im veril aj ty a možno im veríš dodnes
Shutterstock

Lumíky sa nevrhajú bezhlavo z útesov. Migrujú a niekedy počas týchto migrácií spadnú z výšok napríklad do riek a podobne. To ale nie je nič výnimočné. Všetky migrujúce druhy zvierat sú známe tým, že počas migrácie dochádza k podobným úrazom. Zvieratá ale zámerné samovraždy nepáchajú. Niektoré aspekty života totiž týmto spôsobom rieši jedine človek.  

Severus Snape mal byť upír? 5 ohromujúcich teórií zo sveta Harryho Pottera

Odporúčame prečítať:

Severus Snape mal byť upír? 5 ohromujúcich teórií zo sveta Harryho Pottera


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.