Najčastejšie predsudky, ktoré v spoločnosti kolujú, no zväčša sú nepravdivé

Introverti nemajú radi ľudí, štíhli ľudia nejedia a iné nepravdy…

Zdroj: Shutterstock.com

Určite si sa už aj ty stretol s nejakým predsudkom, ktorý sa ťa priamo dotkol, no nebolo to oprávnené. Predsudky totiž nebývajú založené na osobnej skúsenosti človeka, čo vedie k tomu, že ľudia veria svojim domnienkam. Tie sú mnohokrát mylné a od reality na míle vzdialené.

Ako každý človek, aj ty sa možno venuješ nejakej záľube, si súčasťou komunity, voči ktorej majú ľudia predsudky. Rozhodli sme sa preto vybrať tie najčastejšie, objasniť ich a dať tak ľuďom, ktorí im doteraz verili, šancu, aby spoznali aj druhú stranu mince.

1. Ľudia bez domova si za to môžu sami a sú alkoholici

Stačí sa pristaviť pri niektorom z predajcov Notabene a opýtať sa na ich príbeh. Naozaj väčšina z nich nie sú alkoholici ani gambleri, ktorí svoj majetok ledabolo prehajdákali. Raz mi jeden pán porozprával svoj príbeh, jednu noc prišli k nim domov zlodeji, ktorí ich vykradli, jemu spôsobili viaceré zranenia, kvôli ktorým už viac nemohol vykonávať svoju prácu. Vec, ktorá sa naozaj môže stať každému z nás. A naozaj sú medzi nimi takí, ktorí nepijú a snažia sa zarobiť si na svoj nový domov.

2. Každá žena chce mať dieťa

Nie. Sú ženy, ktoré nechcú mať deti, potom aj ženy, ktoré deti mať nemôžu a otázky smerujúce práve na túto tému ich naozaj netešia. Takto to vidí Daniela, ktorá sa s nami podelila o svoj názor: „Ak nechcem deti, tak som ,vadná‘ žena. Moja obhajoba posledné roky nie je nič, pretože mi príde blbé obhajovať moje rozhodnutie. Nikto nemusí obhajovať, prečo ich chce, tak prečo by som mala ja obhajovať, že ich nechcem? :)“

Photo by Camylla Battani on Unsplash

3. Na drum&bass, techno a inú elektronickú hudbu chodia ľudia iba brať drogy

Elektronická hudba je tak nejak spätá s predsudkom, že tam ľudia chodia, “iba aby sa nafetovali“. Sama som úzko spätá s drum&bass komunitou a tejto téme som venovala diplomovú prácu. Drogy sú všade. Ľudia si ich dajú na párty s elektronickou hudbou, aj akoukoľvek inou, keď chcú. Rovnako ja, ako aj mnoho ďalších ľudí, ktorých poznám a nepočúvajú iba drum&bass, na tie párties a festivaly chodia práve za hudbou, nie za drogami.

4. Vegáni jedia iba klíčky a šaláty

Človek, ktorý nikdy nedal šancu vegánskej strave, si to možno myslí, no momentálne nájdeš mnoho podnikov a reštaurácií, ktoré ťa presvedčia o tom, aká pestrá vegánska strava môže byť. „Je to paradox, ale vegáni majú naozaj oveľa pestrejšiu stravu ako ľudia, ktorí jedia niekoľko druhov mäsa dookola, čo môžem sama potvrdiť, keďže som bola kedysi tiež všežravec,“ dopĺňa vegánka Michaela.

Shutterstock.com

5. Ľudia s tetovaniami sú kriminálnici a nemôžu mať serióznu prácu

Aj keď je už skoro každý druhý človek potetovaný, stále v spoločnosti koluje predsudok, že si ľudia s tetovaniami nemôžu nájsť prácu a sú to zlí ľudia. Aj v politike sa našlo hneď niekoľko ľudí, ktorých zdobilo nejaké to tetovanie. Mnohokrát ich majú aj kravaťáci, učitelia, manažéri a mnohí iní ľudia, ktorí robia to, čo ich naozaj baví, a nik ich za ich tetovania nesúdi.

6. Tí, čo majú dredy, sú huliči

Nemusí byť nevyhnutné každý človek s dredmi hulič, teda konzument marihuany a iných drog. Mnohokrát sú huliči ľudia, ktorí nemajú jediný náznak dredov. Tento typ účesu už dávno nemusí byť spojený s fajčením marihuany, je to skrátka účes ako každý iný.

7. Modelky nie sú inteligentné

Krásnym ženám, ktoré sa živili alebo živia modelingom, sa mnohokrát pripisuje nižšia inteligencia. Kamarátka Peťa si to tiež zažila a toto je niečo, čo veľmi často počúvala: „Modelka a inteligencia nejde dokopy, alebo že pekná žena predsa nemôže byť inteligentná. Skončila som výšku s červeným diplomom, tak neviem teda.“

Photo by Christopher Campbell on Unsplash

8. Introverti neradi trávia čas s ľuďmi

A nechodia von a už vôbec nedokážu ísť niekam sami. Každý z nás nie je úplne 100 % introvert či extrovert a každý jeden potrebuje niečo iné. V zásade však platí, že introverti majú radi ľudí, radi sa s nimi stretávajú a dokonca medzi nimi aj radi rozprávajú. Najradšej však trávia čas s ľuďmi, ktorí sú im blízki a cítia sa pri nich komfortne. Čo je dôležité – vždy však potrebujú čas s ľuďmi vybalansovať osamote.

9. Chudí ľudia nemusia cvičiť a nejedia

Kika ako štíhly človek sa veľmi často stretáva s týmto: „Zakaždým, keď niekomu poviem, že idem cvičiť, alebo mala by som cvičiť, tak klasická reakcia na to je: ,Načo potrebuješ ty cvičiť? Veď si chudá.‘ To ma neskutočne irituje a moja naučená odpoveď znie: ,Ved práve preto musím cvičiť, aby som nabrala svalovú hmotu a spevnila si telo.“ Nuž, áno, štíhli ľudia dosť často jedia ešte viac ako všetci ostatní, no skrátka nepriberajú, aj keby veľmi chceli.

10. Dievča s krátkymi vlasmi musí byť automaticky lesbička

„Mužom sa nepáčia ženy s krátkymi vlasmi.“ Je to veľmi častý predsudok, s ktorými máme možnosť sa v spoločnosti stretnúť. Čo však môžem ako žena, ktorá nosila krátke vlasy, vyvrátiť. Každému sa páči niečo iné. Okrem toho, ak sa žena športovo oblieka a má krátke vlasy, ľudia sa jej automaticky pýtajú, či je na baby. Viki, ktorá sa s týmto názorom veľmi často stretáva, to objasňuje takto: „Nie som na baby, len sa cítim dobre v tomto štýle, ktorý prezentujem.“

Shutterstock.com

11. Muži nepoznajú farby

Mnohí dizajnéri by mohli s týmto predsudkom nesúhlasiť. Ak by farbám nerozumeli, ich práca by sa im vykonávala len veľmi ťažko. Pozrime sa tiež do minulosti aj súčasnosti, koľkí slávni maliari, dizajnéri a návrhári boli práve muži. A naozaj, nie každý muž musí byť nevyhnutne gay, ak dokáže pomenovať farby. To je tiež jeden z mnohých obľúbených predsudkov.

12. IT-čkári sú nudní a utiahnutí

Keď sa povie IT-čkár, tak si všetci predstavia nejakého muža bledej pokožky vo svetríku, ktorý celé dni iba sedí doma, vo voľnom čase sa hrá hry a je nevyhnutne introvert. Medzi kamarátmi mám mnohých IT-čkárov, ktorí sú zároveň aj DJ-mi a chodia ako mnohí normálni ľudia von, sú komunikatívni a dokonca sa vedia aj rozprávať o rôznych témach zo života. Rovnaký predsudok panuje aj o vedcoch či ľuďoch, ktorí študujú nejaký vedný odbor.

13. Holohlavý týpek je určite nácek

Nuž, sú muži, ktorých plešivosť postihla rýchlejšie, akoby chceli, preto sa rozhodli dať to na koleno. To z nich však automaticky nácka nerobí. Sme, žiaľ, tak nejak zvyknutí, že s holými hlavami sú spojené problémy, no nie vždy to tak musí byť.

Shutterstock.com

Ako sa hovorí, každá minca má dve strany a existuje veľa odtieňov šedi. Nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca iba na základe niečoho, čo sme počuli, alebo na základe jednej našej skúsenosti. Ľudia sú rôznorodí, a aj v každej komunite či skupine ľudí sa nájdu takí, čo sa odlišujú. Skôr, ako budeme veriť nejakému predsudku, by sme preto mali dať šancu pravde a overiť si, či sme sa nenechali oklamať svojimi domnienkami.

Reagujte!
Grr Grr
6
Grr
Fuuj Fuuj
13
Fuuj
Fňuk Fňuk
12
Fňuk
Jeej Jeej
48
Jeej
Uups Uups
5
Uups
Haha Haha
10
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia prezradili veci, o ktorých si mysleli, že ich vie každý. Vysvitlo, že nevie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME