Najdesivejší psychopati filmového plátna, z ktorých vám bude behať mráz po chrbte

Chladnokrvní, sadistickí vrahovia, ktorí nám nedávajú spať. Toto je 10 najhrozivejších z nich.

Záporáci a najrôznejší psychopati sa vo filmoch z nejakého dôvodu tešia často aj väčšej pozornosti, než hlavní hrdinovia. V našom článku si však predstavíme desať takých, z ktorých vám zaručene bude behať mráz po chrbte.

Je, samozrejme, jasné, že ide skôr o náš subjektívny výber, keďže desivých psychopatických postáv existuje obrovské množstvo. Myslíme si však, že práve nižšie uvedené postavy patria medzi tie najlepšie a významne sa zapísali do myslí fanúšikov po celom svete.

Hannibal Lecter (Mlčanie jahniat, Hannibal, Červený drak)

Hannibal Lecter sa už nezmazateľným spôsobom zapísal do histórie kinematografie. Profesionálny psychiater a zároveň sériový kanibalistický vrah bol neprekonateľne stvárnený Anthonym Hopkinsom. Mohli sme ho vidieť vo filmoch Mlčanie jahniat, Hannibal a Červený drak.

Fanúšikovia sa dočkali aj prequelového príbehu s názvom Hannibal: Zrodenie zla, kde si mladého Lectera strihol Gaspard Ulliel. Zaujímavosťou je, že ešte predtým, než Lectera stvárnil Hopkins, tak v roku 1986 uzrela svetlo sveta snímka Manhunter.

Išlo o adaptáciu románu Červený drak od Thomasa Harrisa a v nej si Lectera (vo filme „Lectora“) zahral Brian Cox. Lectera si naposledy s gustom zahral aj Mads Mikkelsen v seriáli Hannibal.

Michael Myers (séria Halloween)

Vo vodách vyvražďovačiek, takzvaných slasherov, objavíme plné hrste viac či menej kultových psychopatických zabijakov. Nad Freddym Kruegerom či Jasonom Voorheesom však z nášho pohľadu čo do mrazivosti boduje mlčanlivý Michael Myers.

Ten sa objavil v prelomovom horore Halloween z roku 1978 a v mnohých následných pokračovaniach (najnovšie sme ho videli v kvalitnom pokračovaní z minulého roku). Myers je postava, z ktorej ide strach aj preto, lebo je nemožné ju nejakým spôsobom uchopiť či analyzovať. Ako padlo v samotných filmoch, ide skrátka o čisté zlo.

Norman Bates (séria Psycho)

Aj Norman Bates sa už nesmrteľne zapísal do histórie. Jeho psychicky narušený vrah sa prvýkrát objavil v geniálnom thrilleri Psycho od Alfreda Hitchcocka z roku 1960. Následne nasledovali snímky Psycho II, Psycho III a Psycho IV: Počiatok.

Perkins si Batesa zahral vo všetkých týchto filmoch, hoci ich kvalita bola veľmi premenlivá (na kultový originál, pravdaže, nedosiahol žiadny). V rokoch 2013-2017 sme sa tiež dočkali prequelu v podobe seriálu Bates Motel, kde si Normana Batesa zahral Freddie Highmore.

Anton Chigurh (Táto krajina nie je pre starých)

Vrah so zapamätateľným účesom a zvykom hádzať si mincou bol vo filme Táto krajina nie je pre starých brilantne stvárnený Javierom Bardemom. Ten si za svoj výkon vyslúžil aj Oscara.

Chigurhovi dodal na znepokojivej charizme, zlovestnosti a u divákov vyvolal skutočne nefalšovaný strach. Každá konfrontácia s jeho (potenciálnymi) obeťami bola vo filme natočená priam skvostne a nechýbalo jej poriadne napätie.

Patrick Bateman (Americké psycho)

Patrick Bateman je rozhodne jedným z najväčších šialencov, akých kinematografia zrodila. Na prvý pohľad uhladený finančník a boháč, ale zároveň sériový vrah, nekrofil a kanibal. Bateman bol hlavným anti-hrdinom satirického čierno-humorného hororu Americké psycho od Mary Harron, kde si ho zahral výborný Christian Bale.

Jeho magor, ktorý je schopný vás okamžite rozsekať sekerou len preto, lebo máte krajšiu vizitku, patrí k tým kreáciám, ktoré z hlavy len tak nedostanete.

John Doe (Sedem)

Ľadovo pokojný a dokonale šialený John Doe sa objavil v temnom krimi thrilleri Sedem od Davida Finchera. Brutálnym spôsobom zavraždil sedem ľudí, ktorí podľa neho predstavovali sedem biblických smrteľných hriechov. Ale jeho tromf ešte len mal prísť. Johna Doea si zahral brilantný Kevin Spacey, ktorý si za svoju kreáciu odniesol aj niekoľko cien.

Joker (Temný rytier)

Komiksového zloducha a Batmanovu hlavnú nemesis si počas rokov zahralo množstvo hercov. Pravdepodobne ale nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že do diváckych myslí sa najviac zapísal geniálny výkon Heatha Ledgera vo filme Temný rytier.

Ledger predstavil psychopatického, deštruktívneho šialenca, ktorý sa nezastaví pred ničím. Ledgerove majstrovstvo bolo ocenené Oscarom. Herec si ho však nemohol prevziať, keďže len krátko po dokončení Temného rytiera tragicky zomrel.

Annie Wilkes (Misery nechce zomrieť)

Annie Wilkes nám v našom článku rozhodne nesmie chýbať. Na prvý pohľad celkom sympatická pani v psycho-thrilleri Misery nechce zomrieť zachráni spisovateľa Paula Sheldona. Keďže je jeho veľká fanúšička, odvezie ho dokonca do svojho domu, aby sa mohol zotaviť.

Postupne však vychádza najavo, že Annie je chladnokrvná sériová vrahyňa a Paul sa tak ocitá v smrteľnom nebezpečenstve. Herečka Kathy Bates si za svoj parádny výkon odniesla viacero ocenení, a to aj vrátane Oscara.

Jack Torrance (Osvietenie)

Spisovateľ Jack Torrance v podaní démonického Jacka Nicholsona sa už stal neoddeliteľnou súčasťou popkultúry. Vidieť sme ho mohli v brilantnom horore Osvietenie od Stanleyho Kubricka, keď Jack prijal miesto správcu hotela Overlook.

Keď sa doňho však spolu s rodinou nasťahuje, začne sa na ňom podpisovať paranoja, ako aj duchovia samotného hotela. Vo svojej dobe sa Nicholsonov výkon (ako aj film ako taký) stretol s nepochopením kritikov a bol prijatý pomerne chladne. Až s odstupom rokov získalo Osvietenie zaslúžený kultový status.

Jigsaw (séria Saw)

O sérii Saw si môžeme myslieť, čo chceme, ale faktom ostáva, že minimálne prvý diel rozhodne kvalitný a originálny bol. Do veľkej miery za to mohol aj vyšinutý John Kramer alias Jigsaw. Ten svojim obetiam vždy prostredníctvom sadistických hier ukázal, ako to dopadne, keď si nevážia vlastného života.

Jeho hláška „Zahráme si malú hru“ už do istej miery zľudovela. Vo filmoch ho stvárnil charizmatický Tobin Bell. Je pravdou, že pokračovania už mali zostupnú tendenciu, avšak, ak nič iné, tak Bellove výkony boli vždy bez preháňania výborné.

Titulná fotka: Lionsgate

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
13 hercov, ktorí si zahrali v Harrym Potterovi aj v sériách Game of Thrones

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME