Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Údajne sú Česi a Slováci festivalový národ. Asi na tom niečo bude, pretože nepoznám nikoho, kto nebol minimálne na jednom festivale. V lete si môžete vybrať či dáte Pohodu, Grape alebo si skočíte k bratom Čechom na nejaké parádičky. Idea je jasná. Zábava a príjemne strávený čas s kamarátmi, rodinou alebo s náhodnými ľuďmi, ktorí ti v noci vlezú omylom do stanu. Lenže nie všade sú festivaly brané tak ako u nás. V iných krajinách to má skôr rituálny a náboženský charakter. Týchto 13 festivalov sme zaradili do skupinky najdivnejšie a najbizarnejšie festivaly na svete.

1. Thaipusam, hinduistický piercingový festival

Každú zimu si v Malajzii a v Singapure domáci opiercingujú celé telo s ostrými hákmi. Na hákoch majú závažia, ktoré nosia 10 hodín. Celý rituál má poukázať na oddanosť k viere a tiež má očistiť veriacich od ich hriechov. Znie to šialene, ale ročne sa festivalu zúčastní viac ako jeden milión ľudí.

theeconomist / instagram.com (https://www.instagram.com/p/BejKigiF_Ql/?utm_source=ig_embed)

2. El Colacho, preskakovanie detí v Španielsku

Muži prezlečení za diablov v žlto-červených maskách utekajú cez mesto, nadávajú ľudom v dave a ak sa im niekto postaví do cesty, tak ho bičom odháňajú naspäť, aby nezavadzali. Následne bubny oznámia druhú časť rituálu – „diabli“ začnú preskakovať cez bábätká, ktoré ležia na matracoch na zemi. Tento rituál má ochrániť deti od nešťastia a odstrániť všetky ich hriechy (premýšľame, aké hriechy môže mať ročné dieťa?).

https://www.instagram.com/p/BVrgWF_Air-/?tagged=elcolacho

3. Boryeong, bahnový festival v južnej Kórei

Bahnový festival sa koná každý rok v júli a trvá dva týždne. Bahnové hry, kúpele, dokonca aj maratón v bahne. Ročne sa festivalu zúčastní okolo 2,5 milióna ľudí.

kdramamoviekpop / instagram.com (https://www.instagram.com/p/BFcstnbyNL0/?utm_source=ig_embed)

4. Opičí bufet, Thajsko

V mestečku Lopburi sa každý november koná Opičí bufetový festival. Pre opice sa servíruje viac ako 4000 kilogramov rôznych thajských pochutín. Thajci veria, že opice im prinášajú šťastie, preto si ich chcú každoročne uctiť aspoň týmto spôsobom.

mathailande / instagram.com (https://www.instagram.com/p/Bb1gnVlBMvV/?utm_source=ig_embed)

5. La Tomatina, Španielsko

V malom španielskom meste Bunol sa koná pravidelne raz do roka paradajková vojna – La Tomatina. Pravidlá sú jednoduché:

-predtým, ako na niekoho zaútočíš, musíš paradajku rozdrviť, aby nedošlo k zraneniam

-priprav si staré oblečenie a topánky, ktoré po bitke rovno vyhodíš.

-rešpektuj ostatných

bistroportal / instagram.com (https://www.instagram.com/p/BeP0sRyhwQM/?utm_source=ig_embed)

6. Saidai-ji Eyo Hadaka Festival, Japonsko

Festival výhradne pre mužov. Okolo 9000 účastníkov, ktorí majú na sebe iba kúsok látky okolo bedier. Počas celého festivalu bojujú o to, kto chytí „šťastnú palicu“. Ten, kto ju chytí, bude mať šťastie celý rok.

https://twitter.com/hashtag/saidaiji

7. Deň zamrznutých vlasov, Kanada

Tento zaujímavý festival sa koná vo februári v horúcich bazénoch Takhini v Kanade. Princíp je jednoduchý. Potrebuješ vlasy a ochotu ísť s nimi do -28°C. Keď sa už nachádzaš v horúcom bazéne, vlasy namočíš do studenej (ľadovej) vody a o všetko ostatné sa už postará fyzika.

travelyukon / instagram.com (https://www.instagram.com/p/BRCPFaojuCM/?utm_source=ig_embed)

8. Noc reďkoviek, Mexiko

23. decembra sa v mexickom meste Oaxaca vytvára kreatívna nezvyčajná vianočná atmosféra. Domáci vytvárajú z reďkoviek rôzne postavičky a príbehy.

flor_morada_de_amapola / instagram.com (https://www.instagram.com/p/BdOTSuEjwaY/?utm_source=ig_embed)

9. Deň ticha, Bali

Deň ticha alebo Nyepi, je hinduistický sviatok, ktorý sa oslavuje najmä na Bali. Všetci obyvatelia Bali musia dodržať tieto zásady: žiaden oheň, žiadne cestovanie, žiadne aktivity a zábava. Premávka a elektrina je vypnutá (s výnimkou pohotovosti) na celých 24 hodín. Počas týchto 24 hodín ľudia meditujú, modlia sa a reflektujú si celý svoj rok.

10. Pikachu festival, Japonsko

Viac ako 1000 účinkujúcich oblečených v kostýme Pikachua sa premáva po uliciach Yokohami. Tento rok bude menšia zmena, kedy okrem hlavnej hviezdy Pikachua prídu aj iné postavičky z Pokémona.

11. Pálenie snehuliaka, USA

Keď zima konečne odchádza, je čas na oslavu! Obyvatelia v okolí Lake Superior v Amerike majú svoju vlastnú tradíciu ako privolať jar. V marci podpaľujú snehuliakov, aby pritiahli dlho očakávané teplo a slnko.

https://web.facebook.com/BurningSnowman/photos/a.691603497619013.1073741829.669333126512717/822683731177655/?type=3&theater

12. Vikingský festival, Island

Na 5 dní sa môžete vrátiť v čase a zažiť vikingskú atmosféru. Každý si môže nakúpiť tradičné potreby, ktoré používali v tej dobe. Alebo sa môžete zúčastniť workshopov na ručné práce, vyskúšať si boj a lokálne jedlo. Večer sa koná kultúrna zábava s tanečníkmi a s bojom na pódiu. Aj keď sú boje predvádzané profesionálmi, odporúča sa držať sa bezpečne ďalej od nich.

13. Burningman, USA

Asi najpopulárnejší festival spomedzi celej tejto skupinky. Umenie, sloboda, sebaprezentácia a zábava. 8 dní na Black Rock Desert. Plná púšť ľudí, ktorí chcú vytvoriť niečo nové, búrať predsudky, posúvať spoločnosť, presadzovať úctu… a hlavne všetko vo veľkom štýle. Šialené módne kreácie, účesy, make-up. Burningman je raj blogerov, celebritiek, fotografov, umelcov a jednoducho všetkých, ktorí majú 1000 eur na lístok.

burningman / instagram.com (https://www.instagram.com/p/BbC6XOwF8xr/?utm_source=ig_embed)
laguzda / instagram.com (https://www.instagram.com/p/Beroid0A0O7/?utm_source=ig_embed)

Ktorý festival by si si vybral ty?

Zdroj: Brightside.me
Titulná fotka: Pexels.com


Tagy:

Sandy

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.