Stačí sa pozrieť na vývoj platobných prostriedkov ako takých – od bartrového obchodu cez mince, bankovky, kreditky až po bitcoiny a spol., peniaze a ich rôzne podoby sú v neustálom vývoji. A hoci tieto formy platidiel sú na svete tie najrozšírenejšie, stále sú na Zemi miesta, kde miesto kryptomien fičia skôr tieto výstredné spôsoby platby.
Čajové tehličky
Čajovými tehličkami sa platilo prevažne v ázijských oblastiach: v Číne, v Mongolsku či niektorých častiach Ruska. Čajová mena sa uplatňovala takmer 11 storočí, dokonca ešte aj v tom minulom. Tehličky mohli mať rôzny tvar a veľkosť. Čo ozaj určovalo ich hodnotu, bola ich kvalita.
Moč
Ľudský moč ako pomerne bizarná forma platidla funguje dodnes a to vo väzení, hlavne pokiaľ sú v hre náhodné testy na drogy. Vtedy má čistý moč spoluväzňa cenu zlata a veselo sa díluje spolu s cigaretami a sladkosťami. Koľko peňazí ti už stihlo dnes odtiecť do kanála?
Pracie prostriedky
Obzvlášť pracie prostriedky, resp. fľaše od značky Tide sa stali obľúbenou pouličnou menou niektorých drogových dílerov. Keďže ide o bežný produkt, nie je pre nich problém ho z obchodu ukradnúť a jeho obsah vymeniť za drogu bez zbytočných podozrení.
Kríže Katanga
Na prvý pohľad vyzerajú ako prastarý archeologický nález, ale tieto medené kríže fungovali ako platidlo v tej časti Afriky, z ktorej je dnes Kongo ešte v 19. a dokonca začiatkom 20. storočia. Boli v rôznych veľkostiach, ale v priemere okolo 20 cm a vážili okolo jedného kila.
Kamene Rai
Dajú sa zrejme vyhlásiť za fyzicky najväčšie platidlo v dejinách – platba týmito skaliskami prebiehala na ostrove Yap v západnom Pacifiku v 5. storočí. Čím väčší a ťažší bol kameň, tým väčšia bola jeho hodnota – a fakt, že sa ťažko prenášali, ich cenu zvyšoval. Dokonca i dnes, hoci sú v obehu moderné peniaze, sa obyvatelia svojho tradičného platidla úplne nevzdávajú.
Hady Lobiov
Lobiovia sú etnickou skupinou pôvodom z africkej Ghany a hady považujú za dôležitú súčasť svojej kultúry. Ako farmári totiž veľa času trávili na poliach, ktoré boli práve hadmi bohato okupované. Ich železné podoby ich mali chrániť a zároveň slúžili medzi etnikom ako peniaze.
Delfínie zuby
Dodnes zuby delfínov slúžia ako platidlo v niektorých častiach Šalamúnových ostrovov v Austrálii a Oceánii. Tieto inteligentné tvory na to žiaľ aj nespravodlivo doplácajú: podľa výskumom ich bolo zabitých medzi rokom 1976-2013 vyše 15400 len kvôli ich zubom.
Mušle
Aj táto forma platidla sa dodnes v niektorých častiach užíva – bežne sa nimi platilo takmer na každom kontinente: v Afrike, Ázii, Amerike aj Austrálii, prinajmenšom od roku 1200 pnl. Aspoň vidno, že si ich z dovoleniek nenosíme len tak.
Hroty šípov
Na severe Čierneho mora sa zvykli používať hroty šípov ako prvé platidlo v danej oblasti, najmä vďaka tomu, že obsahovali bronz, ale dali sa znovu použiť aj ako zbraň. Mávali rôzne tvary, ale tie sofistikovanejšie boli vymodelované do podôb delfínov či rýb.
Parmezán
Nie je žiadne tajomstvo, že Taliani milujú syr. Svoju lásku sa rozhodla dať najavo jedna z ich bánk, Credito Emiliano, verejne najavo tým, že parmezán akceptuje aj vo forme platby už od 50. rokov a to hlavne na menšie podnikateľské pôžičky. Nejde však o malé hrudky, ale riadne macaté bochníky Parmigiano Reggiano.
Viečka od fliaš
Vrchnáky pivových fliaš, ktoré obsahujú výhru, nahrádzajú menu v africkom Kamerune. Tam totiž zúri divoký reklamný súboj viacerých pivovarov a ceny zahŕňajú mobilné telefóny, luxusné autá a samozrejme, veľa, veľa piva. Údajne ich je v kolobehu toľko, že takmer každý konzument má šancu na výhru.
Zdroj: brightside.me, bbc.co.uk