Hoci sú letné horúčavy ešte ďaleko, môžeme si teplé mesiace pripomenúť už teraz. Zmrzlina neodmysliteľne patrí k letu, k vylihovaniu pri rybníku a k dovolenkám pri mori. Ak je človek smädný, svieža jahodová alebo citrónová zmrzlina dokáže smäd aj na chvíľu uhasiť. Sýta čokoládová, jogurtová či oriešková dokážu skvele nahradiť ľahkú letnú večeru. Niekto obľubuje ovocné príchute, iní zase dajú prednosť smotanovejším variantám. Čo by si však asi nikto z nás u zmrzlinára nevybral, sú nasledujúce nevšedné príchute, ktoré inde vo svete idú na dračku.
Wasabi
Už podľa názvu je všetkým jasné, že túto príchuť zmrzliny nájdeme v krajine Hello Kitty. Tí, ktorí japonské reštaurácie už nejaký ten piatok navštevujú, dobre vedia, že wasabi je zelená pasta z japonského chrenu. Stačí si na sushi dať malý kúsok wasabi a ústa vás budú štípať ešte dobré dva dni, podobne aj u tejto zmrzky. Aj samotní japonskí zmrzlinári ju odporúčajú ochutnať len na vlastné riziko!
Olivový olej
V severozápadnom Taliansku už od antických čias viac ako maslo používali olivový olej. Miestne olivovníky rastú jedna radosť aj na bežne málo úrodných a kamenistých pahorkoch. Aj keď sa nám na prvý pohľad zdá naozaj divné spájať predstavu sladučkej zmrzlinky a „slaného“ olivového oleja, plody olivovníka nie sú v podstate slané, ale majú skôr neutrálnu, sviežu chuť. Ak sa vám náhodou podarí navštíviť vnútrozemie mesta Ventimiglia, určite túto zmrzlinu ochutnajte, neoľutujete!
Slanina
To by neboli Američania, ak by práve oni nevymysleli zmrzlinu s príchuťou praženej slaninky. Určite si pri vymýšľaní tejto príchute pomysleli: „Ak je slanina dobrá na toaste, s vajíčkami či s palacinkami a javorovým sirupom, tak prečo by nemala byť dobrá na zmrzline?“ A slaninu nielenže v zmrzline cítite, ale ju aj dobre vidíte, lebo kopček zmrzliny vám čerstvo opraženou slaninkou aj husto posypú.
Homár
Severovýchod USA, predovšetkým štát Maine, je známy rybolovom a lovom morských plodov. Asi svoju národnú hrdosť chceli presláviť ešte viac a okrem alkoholických nápojov z homárov začali predávať aj zmrzlinu s touto príchuťou. Prílišnú rybaciu chuť zjemňuje maslový základ, takže sa nemusíte obávať, že by bola táto zmrzlina chuťovo ako kus ľadu, na ktorom v supermarketoch vystavujú ryby.
Hruška a plesnivý syr
V Portlande na severozápade USA si vymysleli veľmi zaujímavú kombináciu chutí. Cukor a koreniny zmiešali s balzamikovým olejom, čiernym korením, hruškami a plesnivým syrom. Hoci by mala byť táto zmes veľmi chutná a vyvážená, naše stredoeurópske chuťové poháriky by takýto divoký koktejl asi neprijali veľmi pozitívne.
Avokádo
Americkí hipsteri z New Orleansu už asi nevedeli čo ďalej s avokádom. Vymysleli si recept na avokádovú zmrzlinu, ktorá skôr pripomína zeleninový šalát. Ich najoriginálnejšia zmrzka obsahuje už spomínané avokádo, mätu a kyslú smotanu. Proti gustu žiadny dišputát, ale tieto ingrediencie mohli radšej zostať v tom šaláte.
Sriracha
Už aj u nás v supermarketoch človek nájde štipľavú ázijskú omáčku Sriracha. Niekomu chutí, niekomu nie, lebo je príliš pálivá. No, asi sa zhodneme, že dávať si ju na broskyňovú zmrzlinu, spolu so šťavou z kumkvatu nie je zrovna recept na „nebíčko v papuľke“. Ale v USA (veď kde inde?!) takýto mix chutí zbožňujú.
Foie gras
Foie gras je pečeň z husí a kačiek, ktoré boli vykŕmené až do prasknutia. Takáto pečienka je poriadne drahý špás a bohužiaľ aj veľmi kontroverzný, pretože husi a kačky chované kvôli foie gras trpia, keďže sú neustále kŕmené a ich pohyb je obmedzený na minimum. Prejdime však na veselšiu tému. Táto francúzska pochúťka sa v roku 2008 dostala do zoznamu netradičných príchutí zmrzliny. Jej autor použil kaviár, horčicu a hľuzovku, aby vytvoril príchuť foie gras.
Konské mäso
Nielenže u nás by sa väčšine obyvateľstva hnusilo čo i len vidieť varené konské mäso na tanieri, v Japonsku ho ponúkajú aj ako zmrzlinovú príchuť. A do tejto studenej pochúťky pridávajú dokonca malé kúsky surového konského mäsa.
Eskimo
Aj my na Slovensku a v Česku poznáme zmrzlinu eskimo, resp. eskymo. Naše tradičné eskimo je vanilkový nanuk poliaty čokoládou. Vo svete je eskimo, či ako ho nazývajú severoamerickí eskimáci Akutag, trochu iná. Hoci sa na prvý pohľad môže táto zmrzlina, ktorá obsahuje sladké lesné plody, zdať neodolateľná, jej základ tvorí tuk z arktických zvierat, akými sú sob, jeleň karibu či dokonca veľryba.
Materské mlieko
Áno, áno, čítate dobre, v Londýne do zmrzliny namiesto kravského mlieka začali v jednom zmrzlinárstve pridávať ľudské materské mlieko! Táto príchuť sa nazýva Baby Gaga a materské mlieko pochádza od neznámych darkýň, ktoré ho dobrovoľne darovali na výrobu tejto špeciálnej zmrzliny. Okrem už spomínaného kontroverzného materského mlieka doň pridávajú vanilku z Madagaskaru a jemne nastrúhanú citrónovú kôru.
Ochutnali by ste zo zvedavosti niektorú z týchto nevšedných príchutí? 🙂
Zdroj: foxnews.com, mentalfloss.com, yahoo.com, stylist.co.uk
Titulná fotka: flickr.com