Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Najdlhší film na svete je fyzicky nemožné pozrieť naraz

Ak nedokážeš zaspať, pusti si životný cyklus krokomera.


Existuje ideálna dĺžka filmu? Bežne trvá 90 minút až dve hodiny, niektoré trháky to vytiahnu na tri. Doposiaľ bolo natočených viacero neúmerne dlhých snímok trvajúcich hodiny až dni. Súčasným rekordom je švédsky projekt z roku 2012 Logistics Art Project. Na jeho pozretie ti mesiac nestačí. Má dĺžku 35 dní a 17 hodín. 

Najdlhší Avengers: Endgame má tri hodiny a dve minúty. Aby sa vyrovnal rekordmanovi, musel by sa prehrať 285-krát za sebou.

V experimentálnej snímke Eriky Magnusson a Daniela Anderssona absentuje akákoľvek konvenčná štruktúra. Podľa webovej stránky filmu sa koncept začal otázkou: Odkiaľ pochádzajú všetky výrobky? Film je odpoveďou sledujúcou životný cyklus jedného produktu.

36-dňová road movie v pravom zmysle slova

Príbeh sa začína v štokholmskom obchode, v ktorom sa predáva hlavný protagonista – krokomer. Dej retrospektívne ilustruje jeho cestu z výrobne až k spotrebiteľovi, resp. z obchodu až na začiatok. Dokumentuje cestu kamiónom, nákladným vlakom, kontajnerovou loďou naspäť do továrne v čínskej štvrti Bao’an

Výlet sa odohráva v reálnom čase, takže divák získa skutočný a bolestne autentický prehľad doby trvania a vzdialenosť, ktorú prežije výrobok, na ktorý sa možno práve pozeráš. LOGISTICS bol prvýkrát vysielaný vo výklade Kulturhuset Stockholm 1. decembra 2012 končiac 6. januárom 2013.

Celý film (857 hodín) je pravdepodobne fyzicky nemožné vidieť kontinuálne celý, hoci novinárka a filmová kritička Ashley Darrow sa o to v roku 2022 pokúsila. Existuje však 72-minútový zostrih, ktorý znie znesiteľnejšie.

Na webovej stránke projektu je rozdelený do krátkych dvojminútových klipov, jeden na každý deň cesty. Ak nevieš, čo s voľným časom, pozri si skrátenú verziu tohto epického experimentu.

Druhý najdlhší film má sedemhodinový trailer

Dvojka je rovnako zo Švédska. Ambiancé trvá 720 hodín, teda 30 dní. Pri filme je uvedený dátum vydania 2020. Režisérom, kameramanom i producentom je Anders Weberg. Svoj projekt definuje ako priestor a čas prelínajúci sa do surrealistickej snovej jazdy. Podľa slov autora neobsahuje žiadny strih, je čiernobiely a bez dialógov. Vystupujú v ňom len dvaja herci.

Prvý trailer bol vydaný v roku 2014 a mal 72 minút. V roku 2016 vyšiel druhý s dĺžkou 439 minút (7 hodín a 19 minút). Na rok 2018 bol avizovaný tretí s dĺžkou 72 hodín. Jeho existencia je však nepodložiteľná. Samotný film sa plánoval premietať len raz na všetkých kontinentoch súčasne a následne mal byť zničený.

V roku 2021 Weberg na Twitteri aj oficiálnej stránke filmu uviedol, že je hotový. Avšak dodnes ho nikto nevidel. Súdiac podľa napínavého traileru je otázne, či by si ho vôbec niekto pozrel.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje