Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku sú Ozbrojené sily SR a polícia

Treťou najdôveryhodnejšou je prezidentka Zuzana Čaputová, naopak, najmenej ľudí dôveruje vláde a parlamentu.


Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku sú Ozbrojené sily SR. Dôveruje im 66,4 percenta Slovákov (úplne dôveruje 23,8 %, skôr dôveruje 42,6 %), naopak, nedôveruje 27,1 percenta (úplne nedôveruje 11,2 %, skôr nedôveruje 15,9 %) . Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý vypracovali pre televíziu Joj a zverejnili ho v relácii Na hrane.

Druhou najdôveryhodnejšou inštitúciou je Policajný zbor, ktorému dôveruje 62,3 percenta opýtaných (úplne dôveruje 13 %, skôr dôveruje 49,3 %) a nedôveruje 35,2 (skôr nedôveruje 22,3 %, úplne nedôveruje 12,9 %). Prieskum uskutočnili na vzorke tisíc respondentov od 10. do 16. mája. Ľudí sa pýtali otázku: „Prečítam vám zoznam niektorých verejných inštitúcií na Slovensku a vy pri každej povedzte, či jej dôverujete, alebo nie. Vyjadrite sa ku každej inštitúcii podľa škály“.

Profimedia

Treťou v poradí dôveryhodnosti je prezidentka Zuzana Čaputová. Tej dôveruje 59,7 percenta ľudí (úplne dôveruje 34,6 %, skôr dôveruje 25,1 %) a nedôveruje 38 percent (úplne nedôveruje 13,9 %, skôr nedôveruje 24,1 %). Najdôveryhodnejšou je pre voličov hnutia Progresívne Slovensko (dôveruje 96,6 %), strany Sloboda a Solidarita (dôveruje 91,6 %) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (dôveruje 87,1). Naopak najnedôveryhodnejšou je prezidentka podľa voličov hnutia Republika (nedôveruje 100 %), nasledujú voliči strany Smer – sociálna demokracia (88,6 %) a strany Hlas – sociálna demokracia (57,1 %).

Úradu špeciálnej prokuratúry dôveruje podľa prieskumu 46,3 percenta občanov a Generálnej prokuratúre SR s dôverou 44,7 percenta. Najmenej dôveryhodné sú súdy (úplne im nedôveruje 18,9 %, skôr nedôveruje 34,4 % respondentov). Národná rada SR (úplne nedôveruje 23,7 %, skôr nedôveruje 40,4 %) a vláda (úplne nedôveruje 34,9 %, skôr nedôveruje 30,1 %). Vláde a parlamentu dôverujú najviac voliči koalície. Naopak, nedôverujú im voliči opozície.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť