Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 8.11.2024
sk
Bohumír
cz
Bohumír

Najhlúpejšie úmrtia za rok 2021: Svet pozná víťazov Darwinovej ceny

Víťazi nelichotivej ceny sú známi.


Je to vôbec fér, ak sa hlúpym ľuďom darí? Veľa z nás takto šomre pri pohľade na životy celebrít a politikov, ktorí zjavne nie sú veľmi obdarení v mozgovej dutine. Našťastie vo vesmíre existuje spravodlivosť a v mnohých prípadoch sa hlúpi ľudia sami odprevadia z nášho sveta.

Za mnoho rokov, počas ktorých sa už udeľuje Darwinova cena, si toto nelichotivé ocenenie vybudovalo dostatočne silnú povesť na to, aby ho nebolo potrebné dodatočne predstavovať. Každoročné udeľovanie ceny ľuďom, ktorí sa vlastnou hlúposťou pripravili o život či schopnosť reprodukcie, patrí k očakávaným udalostiam každého milovníka bizáru.

1. Kameňolom mu bol životom aj smrťou

Darwinove ceny sa neobmedzujú len na rok, v ktorom sú odovzdávané. Ocenenie má vždy možnosť získať aj prípad z minulosti, čiže exemplárne prípady ľudskej hlúposti môžu byť ocenené aj po desiatkach či stovkách rokov. Dokazuje to napríklad tento príklad zo 70. rokov, z éry diska a zvonáčov.

Harvey Fite bol americký sochár, ktorý sa zameriaval predovšetkým na tvorbu z prírodných materiálov ako kameň a drevo. Za niekoľko dekád činnosti si vybudoval pomerne slušné renomé a v umeleckých kruhoch bolo jeho meno veľmi známe. Je síce pekné byť uznávaný, avšak umelcom ide vždy predovšetkým o to, aby za nich hovorili ich diela.

Profimedia

Magnum opus Fitea sa mal stať projekt, ktorý nazval príznačne – Opus 40. Išlo o dielo, na ktorého stavbu si vyhradil 40 rokov života. Pozostávalo z mnohých kamenných chodieb, mostov, pilierov a ďalších štruktúr, inšpirovaných starovekými civilizáciami. Tento monumentálny kus umenia sa postupne rozrastal v blízkosti opusteného kameňolomu pri New Yorku.

V máji 1976, zrejme nie dlho pred dokončením Opus 40, sa stala nehoda. Fite sa pri jazde na kosačke zadíval niekam do blba, strepal sa zo štvormetrového útesu a na mieste zomrel. Toto sa umelcovi podarilo na mieste, kde strávil 37 rokov a ktoré musel poznať lepšie ako vlastnú dlaň.

2. Premrhaná druhá šanca

Mnohým životným problémom sa dá predísť tým, že človek jednoducho vníma, čo sa deje okolo neho. Jedným z vážnych životných problémov, ktorému sa dá takto predísť, je smrť. Keď už sa chcem pustiť do konfliktu s druhým človekom, aspoň si ako dejisko zvolím miesto, kde mi nehrozí smrteľná nehoda.

Dvojica šoférov z Kalifornie mala obrovské šťastie v nešťastí, keď vzájomnú zrážku v autách Dodge Durango a Chevrolet Malibu prežili prakticky bez ujmy. Ich strážni anjeli si zrejme po dobre vykonanej práci odskočili na cigu, čoho dôkazom je nasledujúci vývoj.

Shutterstock

Dvaja muži okamžite vystúpili z áut a začali sa okamžite obviňovať z toho, kto je za nehodu zodpovedný. Určite by sa našli aj lepšie miesta pre takúto hádku ako rušná cesta Interstate 80. Konflikt nemal víťaza, iba dvoch porazených. Mini Cooper, ktorý sa vyhýbal vrakom áut, vrazil do dvoch mužov a ani jeden z nich náraz neprežil.

3. Uniformovaný Superman

Služba v ozbrojených silách nemusí byť také vzrúšo, ako si mnohí môžu predstavovať. Veľkú časť vojenského života tvorí zdĺhavá starostlivosť o výzbroj a výstroj, nudné brífingy, rutinné úlohy a veľa čakania. Je preto jasné, že kolektív tvorený (prevažne) mladými (prevažne) mužmi bude hľadať tisíc rôznych spôsobov, ako sa aspoň trocha zabaviť. Od čias školských ihrísk sa toho veľa nezmenilo.

Vynaliezaví príslušníci amerických ozbrojených zložiek si vymysleli zábavku, ktorá dostala názov Supermanning. Jej tajomstvo spočíva v tom, že vojak si vytvorí z popruhov postroj, ktorým sa priviaže k zadnej časti lietadla či helikoptéry, počas letu vyskočí a v ťahu za lietajúcim strojom napodobňuje let Supermana. Znie to zábavne, ale aj hrozne hlúpo a nebezpečne.

Profimedia

V roku 2005 sa k Supermanom chcel pridať aj poddôstojník Brandon Dilbert, slúžiaci v Iraku v uniforme námorníctva. Zostrojil si postroj s asi tri metre dlhým pásom a počas letu vyskočil z veľkej nákladnej helikoptéry MH-53. Kamaráti na palube ho povzbudzovali a natáčali ho, zatiaľ čo piloti možno o ničom nevedeli. Z ich pozície nemusí byť rampa nákladného priestoru viditeľná, pokiaľ je stroj naložený.

Kryptonitom Supermana Brandona sa stala gravitácia. Jeho popruhy zlyhali a námorník spadol z výšky 38 metrov do vôd Perzského zálivu, čo nemal šancu prežiť. Námorníctvo tento prípad vyšetrovalo a s hrôzou odhalilo, že Supermanning je pomerne bežná prax. Iróniou je, že podľa papiera Brandon zomrel „pri plnení povinností“ a oficiálne je teda vojnový hrdina, ktorý položil život v službe vlasti.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.