Sobota 21.5.2022
sk
Zina
cz
Monika
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©Walt Disney Studios Motion Pictures / CinemArt SK

Najhororovejšia marvelovka? 10 zaujímavostí o novom Doctorovi Strangeovi, ktorý vstupuje do našich kín

Nová marvelovka dorazí do kín už 5. mája.

Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva dofrčí do našich kín už tento štvrtok. O čom vlastne bude, ako prebiehalo nakrúcanie a pôjde naozaj o horor? Na to všetko nájdeš odpoveď práve v tomto článku.

1. Ide o prvú marvelovku hororového žánru

Marvel doteraz so žánrami príliš neexperimentoval a vždy nám doručil viac-menej podobnú fantasy/sci-fi dobrodružnú jazdu. V poslednej dobe sa však vydáva aj do menej prebádaných vôd a v prípade snímky Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva nám doručí horor.

Je, pravdaže, otázkou, do akej miery bude nová marvelovka naozaj strašidelná (predsa len, film stále cieli na čo najväčšie masy divákov), ale podľa hercov sa môžeme tešiť na naozaj mrazivý kúsok. Sme teda zvedaví, ako sa to tvorcom podarilo namiešať.

Walt Disney Studios Motion Pictures / CinemArt SK

2. Režisérom je skúsený tvorca hororov aj komiksoviek

Réžie sa chopil Sam Raimi. Ten si urobil meno ako tvorca kvalitných hororov či mysterióznych trilerov, ako je trilógia Evil Dead, Takmer dokonalý zločin či Stiahni ma do pekla. Okrem toho mu ale nie je cudzí ani komiksový žáner.

V roku 2002 priviedol na strieborné plátna Spider-Mana a režisérsky dohliadol aj na dve jeho úspešné pokračovania. Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva je jeho prvým celovečerákom od fantasy Cesta do krajiny Oz z roku 2013.

Shutterstock

3. Film mal pôvodne nakrúcať iný tvorca

Prvého Doctora Strangea natočil Scott Derrickson a pôvodne sa s ním počítalo aj pre pokračovanie. Malo to svoju logiku, keďže Derrickson je tvorca, ktorý má na hororové látky čuch. Natočil úspešné hity ako V moci diabla, Sinister či Zbav nás zlého (a čoskoro sa do kín dostane jeho mrazivá novinka Čierny telefón).

Napokon ale režisérsku stoličku musel opustiť, kvôli kreatívnym nezhodám. Stále na ňom však participoval ako výkonný producent. Zaujímavé je, že v súvislosti s réžiou sa skloňovali aj iné pozoruhodné mená ako Ari Aster (Prekliate dedičstvo), Mike Flanagan (Doktor Spánok) či Jennifer Kent (Babadook). Teda veľké hororové talenty, ktoré ale netočia príliš masové filmy.

Walt Disney Studios Motion Pictures / CinemArt SK

4. Inšpiráciu si tvorcovia vzali od viacerých režisérskych a literárnych majstrov

Sam Raimi prezradil, že hlavnou inšpiráciou preňho boli filmy Stevena Spielberga, konkrétne dobrodružná séria Indiana Jones, hororová komédia Gremlins či horor Poltergeist. Samotný názov filmu odkazuje na slávnu hororovú novelu V horách šialenstva od H. P. Lovecrafta.

MGM / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

16 detailov z populárnych filmov a rozprávok, ktoré si si doteraz vôbec nevšimol

5. Kvôli prítomnosti LGBTQ+ postavy bol Doctor Strange zakázaný vo viacerých krajinách

Vo filme sa prvýkrát objaví aj America Chavez v podaní Xochitl Gomez, ktorá je nadaná schopnosťou cestovať medzi dimenziami. Práve táto postava spôsobila tvorcom menšie problémy. Rovnako ako v komiksoch je totiž lesbou, čo znamenalo, že niektoré moslimské krajiny neboli ochotné snímku premietať.

Homosexualita je totiž u nich stále považovaná za trestný čin. Štúdio Disney odmietlo cenzúrne zásahy do výsledného filmu, takže film dostal stopku. Na Doctora Strangea si tak diváci nezájdu v Saudskej Arábii, Katare a Kuvajte.

Walt Disney Studios Motion Pictures / CinemArt SK

6. Nakrúcanie sa kvôli pandémii predĺžilo

Prvá klapka padla v novembri 2020 v Londýne, neskôr sa nakrúcalo aj na ďalších miestach vo Veľkej Británii. Nakrúcanie sa ale muselo niekoľkokrát prerušiť kvôli pandémii koronavírusu. Napokon, pôvodne sa malo začať nakrúcať už v máji. Natáčanie skončilo v apríli 2021.

Walt Disney Studios Motion Pictures / CinemArt SK

7. Podľa hercov nás čaká zatiaľ najstrašidelnejšia marvelovka

Ako veľmi bude druhý Doctor Strange hororový? To zatiaľ nevieme, hoci trailery naznačujú, že o temnú atmosféru naozaj núdza nebude. Na túto tému sa rozhovorila aj herečka Elizabeth Olsen, ktorá sa v snímke objavila ako Wanda Maximoff/Scarlet Witch.

Podľa nej sa fanúšikovia môžu tešiť na doteraz najstrašidelnejší film marvelovského univerza. Prirovnala ho k Raimiho hororu Evil Dead a okrem mrazivej atmosféry vraj obsahuje aj veľa napätia.

Walt Disney Studios Motion Pictures / CinemArt SK

8. Vo filme uvidíme mnoho známych tvárí

Hlavnú postavu opäť stvárnil Benedict Cumberbatch, okrem neho ale uvidíme aj Elizabeth Olsen, Chiwetela Ejiofora, Benedicta Wonga, Xochitl Gomez, Michaela Stuhlbarga, Rachel McAdams či Patricka Stewarta.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 hercov, ktorí si zahrali vo filmoch a seriáloch so svojimi deťmi

9. Ako jedna z mála marveloviek nemal Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva novinárske projekcie

Bývalo už pravidelnou tradíciou, že s každým novým marvelovským filmom usporiadalo štúdio ešte pred oficiálnou premiérou špeciálnu novinársku projekciu. Internet následne zaplavili (väčšinou veľmi spokojné) ohlasy kritikov, ktoré zvýšili natešenosť divákov a prispeli k reklamnej kampani.

Walt Disney Studios Motion Pictures / CinemArt SK

V prípade Doctora Strangea sa však podobná projekcia neuskutočnila. Nie je to úplná novinka, aj na Avengers: Endgame si novinári museli počkať až do premiéry. Štúdio to odôvodňovalo tým, že nechce, aby sa na svetlo sveta dostali zásadné spoilery a prekvapenia.

V Spojených štátoch si ale Doctor Strange už premiéru odbil, takže nejaké tie ohlasy už k dispozícii máme. Výber z nich ti prinesieme v samostatnom článku.

10. Film príbehovo nadväzuje na Spider-Man: Bez domova

Ako už naznačuje slovíčko mnohovesmír v názve, film priamo nadväzuje na snímku Spider-Man: Bez domova. Práve v ňom sa totiž Doctorovi Strangeovi podarilo otvoriť portál do mnohovesmíru, teda rôznych alternatívnych realít. To ale spôsobilo nemalé problémy, ktorým náš hrdina bude musieť čeliť.

Výlet po rôznych realitách nebude prostý nebezpečenstva a Strange sa v nich postaví aj novému a silnému nepriateľovi. Ešteže mu pomocnú ruku podá Scarlet Witch a jeho mentor Wong. Bude to ale stačiť? Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva si slovenskú premiéru odbije 5. mája.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť