Kybernetická spoločnosť NordPass opäť zverejnila zoznam najpoužívanejších hesiel na internete. Cieľom je upozorniť na ľahko prelomiteľné heslá, s ktorými sa hackeri príliš nenarobia. Stále sú medzi nami ľudia, ktorí túto hrozbu podceňujú a plačú, až keď je neskoro.
Spoločnosť uverejnila celkovo 200 najviac používaných hesiel, medzi ktoré patria aj staré známe kombinácie. V prvej desiatke sa opäť na prvých priečkach nachádzajú klasické číselné postupky alebo len jednoducho slovo „heslo“. Ak netúžiš po tom, aby sa hackeri dostali k tvojim osobným údajom a platobným bránam, mal by si zbystriť pozornosť.
Ako vyzeral prieskum
Zoznam hesiel bol zostavený v spolupráci s nezávislými výskumníkmi, ktorí sa špecializujú na výskum kybernetických bezpečnostných incidentov. Klasifikovali údaje do rôznych vertikál, čo im umožnilo vykonať štatistickú analýzu založenú na jednotlivých štátoch a pohlaví.
Medzi heslá, ktoré sa najčastejšie používajú vo svete, patria najmä rôzne číselné kombinácie. Tiež tu nájdeme slovo password, čiže heslo. Obľúbený je aj guest, po slovensky hosť. Od jeden po šesť alebo od šesť po jeden. Ľudia za našimi hranicami nie sú príliš kreatívni, ale my za nimi až o toľko nezaostávame.
Heslá na Slovensku
Aj na Slovensku sa stretneme prevažne s číselnými postupkami. To, čím sa líšime, je používanie krstných mien. Martin, Veronika, Monika či Dominika. Alebo oslovenie milovanej osoby – miláčik. Čo by sme to boli za národ, keby sa v TOP 20-tke nenachádzal aspoň jeden vulgarizmus, však?
Ako sa dostatočne chrániť?
1. Premýšľaj dlho a komplexne – Komplexné heslo je také, ktoré obsahuje aspoň 12 znakov a rôzne veľké a malé písmená, čísla a symboly. Použitie generátora hesiel je najjednoduchší spôsob vytvárania zložitých kombinácií.
2. Heslá nepoužívaj opakovane – Jedno heslo pre viacero účtov značne uľahčuje prácu hackerov. Ak je napadnutý iba jeden z účtov, budú ohrozené aj všetky ostatné účty.
3. Obozretnosť – Pravidelne kontroluj, ktoré účty stále používaš a ku ktorým už nemáš prístup. Nepoužívané účty môžu ohroziť tvoju online bezpečnosť.
4. Skontroluj silu hesla a pravidelne ho aktualizuj – Identifikuj slabé, opätovne použité alebo staré heslá a posilni svoju bezpečnosť novými a komplexnými heslami.
5. Použi správcu hesiel – Používanie správcu hesiel na bezpečné ukladanie hesiel a prístup k nim je najjednoduchší a najefektívnejší spôsob, ako zvýšiť celkovú online bezpečnosť.