Ak sa potrebujete zbaviť nejakej nepotrebnej veci, chybnej objednávky, starého oblečenia či elektroniky, nie je nič jednoduchšie ako naťukať pár slov a hodiť inzerát do vôd internetu. Avšak nie je vždy všetko také jednoduché, ako to vyzerá.
V prvom rade ťa môže prekvapiť fakt, že tvoja položka nie je schválená, pretože nedodržiava isté zásady. Taký facebook neumožňuje predávať zvieratá, zbrane ani nelegálne produkty.
A ty rozmýšľaš, prečo je kefa na vlasy a sveter od prababičky k Vianociam podľa ich zásad označený ako nukleárna hrozba a ako sa asi dostal neviditeľný plášť Harryho Pottera, či lietajúci koberec medzi schválené inzeráty.
Ak si si poradil s touto dilemou, produkt dostatočne opísal, zadal všetky skutočnosti, parametre, odfotil každý detail a zvolil zodpovedajúcu cenu, prichádza hŕstka primitívov bez základov slušného správania, ktorí nevedia čítať a písať gramaticky správne už vôbec nie.
Prijímaš správy v znení:
„Cena?“
„Dobrí, cena?“
„Tá práčka je používaná? Má záruku?“
„Aký to je tip mobylu? To je ajfón? Nemrzne? Keď si s nym spokojný, prečo ho predávaš?“
Potom sa pridajú aj špekulanti:
„Dám vám maximálne 15 eur! Berte alebo nechajte tak!“
„Jój, to poštovné je hrozne drahé, nemôžeme sa nejako dohodnúť?“
„Pani, ja som chudobná žena na materskej, nutne to potrebujem, ale viete ako to je dnes s peniažkami…“
„Stojí to 20 eur? Áno, je to tam napísané. Fúha, to je veľa. Za 10 už aj s poštou mi to nedáte? A nemôžete mi to doniesť? Načo platiť poštu, je to kúsok.“
Ako keby to nestačilo, tvoj inzerát sa stane terčom aj mentálnych atlétov, ktorí sa vyžívajú v klamaní a oblbovaní ľudí:
„Pošlite mi na dobierku, ja to určite preberiem. Sľubujem! Prisahám!“ A za 14 dní, čo to stálo na pošte, bola dvakrát v nemocnici, raz jej ochorelo dieťa, nemá rodinu, ani priateľov, ktorí by ten balík prebrali, zhorel jej dom, nevyplatila internet… Až vás z nejakého neidentifikovateľného dôvodu blokne.
„Podržte mi to prosím, zajtra alebo o polroka mi švagriná vráti peniaze a zaplatím vám to.“ Vy v dobrej viere podržíte, celý týždeň dostávate rôzne informácie, ale jedna sa nemení. O tovar má vážny záujem a bez neho umrie! Musí ho mať, len na to momentálne nemá. Až namiesto možného ospravedlnenia a odmietnutia kúpy, si vás kúpychtivá osoba po týždni blokne.
„Nič mi neprišlo! Okamžite mi vráťte peniaze!“ Zbytočne sa dožadujete svojej pravdy. Aj číslo balíka jasne dokazuje, že tovar bol prebratý. Nič mu však neprišlo. Bude sa vám vyhrážať, vraj aj pôjde na políciu, príde vás navštíviť jeho bratranec aj jednorožec s Tomom Hardym, ale je to vaša povinnosť mu peniaze vrátiť. Bu bu bu, inak si ho neželajte!
„Toto som si neobjednal. Je to celé špinavé. Udám vás a idete na čiernu listinu, keď mi nevrátite tých päť eur!“ Jedného dňa si nejaký mamrd povie, že sa skrátka nudí, a tak začne zbierať päť euro za „poškodený“ tovar od všetkého, čo dýcha. Chronický klamár a vydierač je príjemný asi ako jačmeň na oku. A ty – človek, slušne vychovaný – sa viac nechceš hádať, tak mu peniaze pošleš. Práve si si kúpil lístok do pekla. No toto sa týmto krokom vôbec neskončilo.
Aktuálne sú všetky internetové bazáre zamorené handmade výrobkami, div sa svet už vianočnou tvorbou, no aspoň jeden z týchto vyššie spomínaných si určite nájde cestu práve k tebe. Ešteže existuje databáza podvodníkov a nepreberačov, ale tá sa aj tak dennodenne zapĺňa a čaro internetu tkvie predsa v tom, že za päť minút si každý z nich vie vytvoriť nový profil.
To sú tie strasti za dnešnú neobmedzenú slasť. Vždy fungujúca rada teda znie, nechať si poštovné zaplatiť vopred na účet a čo i len pri prvom náznaku zníženého IQ kupujúceho, jednoducho prestať komunikovať a ušetriť si pár nervových buniek.
https://memehub.sk/post/52389
O niečo vyšší level sú podvodné emaily. Podvodníci reagujú prevažne na kočíky a svadobné šaty. Apropo, prečo si každá nevesta myslí, že svoje šaty hneď po svadbe strelí na bazári?! No nič, späť k téme. Skomolená slovenčina, alebo veľmi zlá angličtina, zaslanie balíka do Belgicka, čo z toho znie viac podozrivo?
Asi už len fakt, že kupujúci nemá problém zaplatiť dvakrát vyššie poštovné ako je hodnota samotného predmetu kúpy. No aj napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí sa nechajú takto oklamať. Zaplatia rôzne „vymyslené, ale overené“ poplatky, naletia prázdnym sľubom a prídu ako o tovar, tak aj o rádovo stovky eur.
Dokázanie podvodu a usvedčenie napríklad takej facebookovej podvodníčky s luxusným oblečením je beh hlavou proti múru a ani polícia s tým vo väčšine prípadov nemôže nič urobiť. Ak už musíte nakupovať z bazárov, vždy si pozrite recenzie. Zďaleka obchádzajte ziskuchtivé mamičky, čo nakúpia za euro na čínskych stránkach a tu to predávajú s vysokohorskou prirážkou.
Každá strana na bazári má očividne svoje plusy a mínusy a ostáva vám už len modliť sa za zodpovednú a normálnu protistranu. Aké z toho teda plynie ponaučenie? Ak to nie je nutné, ničoho sa nezbavujte. Ušetríte si tým kopu nervov, naťahovačiek s nepreberačmi, budete lepšie spávať a svet bude oveľa krajší.
Titulná fotka: bodylanguagenoob.com