Pondelok 23.5.2022
sk
Želmíra
cz
Vladimír, Vladimíra

Usmievaj sa, nikdy nevieš, kedy sa niekto zaľúbi do tvojho úsmevu. No chcem vidieť, koho by som asi tak mala očariť s hubou plnou kovu a drátov. Ak si mal zuby skrivené ako paragraf a tvoji rodičia aspoň trochu súcitu a peňazí, pravdepodobne si si týmto prešli už v puberte. Pospomínaj si na tieto situácie, ktoré si určite zažil a odľahne ti, že ich už nemusíš absolvovať znova.

A pokiaľ patríš medzi zúfalcov, čo ešte stále dúfajú, že to ich šeredný vzhľad aspoň ako-tak zlepší a dal si sa na túto strastiplnú cestu v dospelosti, prajeme úprimnú sústrasť. Plus veľa nervov s otravnými otázkami a pohľadmi. A mooooc peňazí.

giphy.com

Najskôr sa ti zrútil celý svet

Ak s tebou plieskala prvotná puberta, mal si chuť hodiť sa pod vlak, keď ti zubárka oznámila túto novinku. Tvojmu doterajšiemu vzhľadu nerda s pehami a dioptriami ako popolníky starej Fazekašovej to príliš nepomôže. A už vôbec nie spoločenskému postaveniu. Okej, na upokojenie si si predstavil ten čarokrásny úsmev, ktorý neskôr budeš mať. No o druhom pokuse o samovraždu si začal premýšľať po zistení, že to budeš musieť nosiť minimálne rok a pol.

Prvotné vyšetrenia

Ten pocit, keď by aj fotenie aktov pre ruskú zoznamku bolo menej trápne, ako fotenie chrupu v tých najdivnejších pózach. Nehovoriac o tom, že ti do úst povkladajú čudesné predmety a ústa roztiahne tak, že ti popukajú pery do krvi. Ale to ešte nebolo všetko. Aby ti mohli spraviť odtlačky tých tvojich tesákov, museli ti natlačiť do úst neidentifikovateľnú hmotu hádam až po hrtan. Popri tom jak ťa nadrapuje ako mača už len zmierene čakáš na smrť udusením.

Pohľad do zrkadla

Po nalepení strojčeku sa na seba bežíš pozrieť s úsmevom, ktorý ti v sekunde zamrzne. Nie, nevyzeráš ako rebelská hviezda teenegerského videoklipu z Ameriky. Pôsobíš skôr ako škaredý škrečok s plnými vačkami. Po tom výjave v odraze začneš pociťovať ten pravý život so strojčekom. V ústach máš toho akosi priveľa (žiadne dvojzmysly pls), horná pera ti vytŕča a odiera ti vnútornú stranu úst. O šušlaní a rozprávaní akoby si bol v miernom stupni retardácie radšej pomlčíme. Pri prvom úsmeve sa ti zdá, že vyzeráš nejako takto:

giphy.com

Prvá noc

Vlastne, netrvá to len prvú noc. Celý prvý týždeň sa ti bude zdať, že nejaký démon ti drží zuby v hrsti a schopnosť žuvať máš asi tak ako tvoja babka s protézou v hrnčeku. Už nevyzeráš obmedzene len preto, že tak rozprávaš, ale aj preto, že žerieš len detské výživy, kaše a jogurty.

giphy.com

Otravní ľudia

„Ty máš strojček??!“ Nie, čo si. Len mi prišlo ako k*rva dobrý nápad prilepiť si na zuby koľajnice. „Ukááááž!“ Ani náhodou. Nebudeš mi predsa čumieť na zuby, čo som kôň? Plus si začneš všímať, že ľuďom občas skĺzne pohľad z tvojich očí na zuby, a ty ich máš chuť pohrýzť.

Jedlo sa stane nepriateľom

Nikdy si si nemyslel, že sa to stane, ale predsa. Ten pocit, keď máš kúsky jedla zaseknuté medzi strojčekom a ani za toho pána ich nejde vybrať, je na nezaplatenie. Rovnako tvoje desné ksichty, keď sa to snažíš vydolovať jazykom. Na makové šúľance môžeš rovno zabudnúť, ak si nechceš zo zámkov vyšparovať tie čierne sv*ne ešte o týždeň a pol.

giphy.com

Polhodinové rituály s desiatimi kefkami

Už to nie je len tak, že šuch šuch a za minútku máš hotovo. Musíš vystriedať celý arzenál kefiek, medzizubných nástrojov a zubných nití. Popritom si môžeš zaznamenať celý jedálniček tvojho dňa vďaka zbytkom, ktoré večer rozoznávaš.

Dilema pri výbere gumičiek

Pred každou výmenou gumičiek si musel učiniť najväčšie rozhodnutie mesiaca. Ružovo-fialové na striedačku? Každá inej farby? Ak mám emo ofinu, musím si dať čierne? Zvedavosť ťa možno doviedla aj k žltým, čo si hneď aj oľutoval. Zúbky si mal žlté ako hviezdičky a na tú dobu si sa naučil celkom úspešne smiať sa aj so zatvorenými ústami.

beachbraces.org

Doťahovanie strojčeka = poprava

Výmenu gumičiek sprevádzalo na kontrole doťahovanie strojčeka. Už si si po čase aj celkom zvykol, že od zubára odchádzaš s pocitom, že všetkých nenávidíš a že by si si zuby najradšej vyrval aj s celou sánkou.

Nekonečné naťahovačky

Už prešli dva roky spolunažívania s týmto kovovým kamarátom. Už-už sa blíži to, že ťa z toho oslobodia. Zuby už máš rovné, nervy pokrivené, tak kvôli čomu ten termín snímania strojčeka zubár každé stretnutie ešte odkladá? Je snáď sadista a vyžíva sa, keď vidí môj utrápený prosebný pohľad?

giphy.com

Konečne je dole!

Keď ti ho dali konečne dole, zuby ti prišli ako cudzie a zvláštne tenké. Tešil si sa, že budeš konečne vyzerať k svetu, ale… Veď nevadí, hlavne, že si zdravý. Zrazu máš na všetkých fotkách úsmev ako slniečko na hnoji.

A stále to nekončí…

Neboj sa, to ešte nie je všetko. Muky nekončia „vďaka“ nočnému strojčeku, s ktorým objavíš úplne nový druh bolesti. Jedinou výhodou je, že po tom všetkom, čo si si vytrpel, už aspoň nemáš taký strach zo zubárov. Síce, počkaj na trhanie zubu múdrosti.

Špeciálny bonus pre ľudí s koľajnicami, ktorí už dávno nie sú v puberte

Pripravte sa na otázky. Veľa otázok a pripomienok. „Prečo si to nenosil, keď si bol mladý?“, „Ako si si na to zvykol?“, „Vieš, že ti to už neprepláca poisťovňa?“, „Toľko vyhodeného času a peňazí.“, „Veď si nemal až také krivé zuby.“ No a na záver, prečo si si dal tento škaredý, keď už existuje aj neviditeľný? Nuž kámo, lebo na to treba pomaly pôžičku a sexi pohľadom sa ručiť nedá…

pinterests.com

Titulná fotka: Pixar


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť