Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Pri pracovných a školských povinnostiach pomaly zabúdame, aké to bolo byť deťmi. Naše životy boli omnoho bezstarostnejšie oproti tým dnešným, čo malo za dôsledok, že sme si mnoho vecí neuvedomovali a robili sme kadejaké hlúposti.

Ak sme sa práve nevytrestali nejakou odreninou, rozbitými kolenami alebo iným krvavým výsledkom, pri ktorom bolo treba zakročiť leukoplastom, tak nás vytrestali rodičia.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/spanking-discipline-the-bad-seed-xT0GqsL0hdM0ueOSzu)

Pamätáš si ešte na najčastejšie tresty, ktoré nám rodičia dávali? Možno si práve hovoríš, že ty určite nebudeš robiť také kruté veci ako oni, ale pravdepodobne sa v tejto chvíli nepekne klameš.

Možno by to bolo pre nás momentálne lepšie, keby sme občas dostali od rodičov domáce väzenie alebo by nás poslali do kúta, namiesto toho, ako nás trestá sám život. Ktorý z trestov najčastejšie postihoval teba? 

Kľačanie v kúte

Takzvaná samotka, a to si mohol byť pokojne aj v miestnosti plnej ľudí a za sviatočným stolom so zákuskami sedela návšteva. Ty si tam kľačal a pozeral sa na pavučiny v rohu miestnosti, lebo si vyviedol niečo, za čo si sa mal patrične hanbiť.

V tých horších prípadoch museli niektorí kľačať na ostrom polienku alebo na rozsypanej kukurici, ale táto forma bola typická skôr pre staršie ročníky. Boli to momenty, kedy si sa najčastejšie zamýšľal nad svojimi činmi, ktoré si nedávno spáchal a veľmi rýchlo si ich aj oľutoval.

youtube.com (https://www.youtube.com/watch?v=wLHJU3upofs&frags=pl%2Cwn)

Fyzické tresty

Hovorí sa, že deti by sa biť nemali, ale každý má na to iný názor. Kedysi, ešte za čias našich starých rodičov bolo omnoho prirodzenejšie, že sa deti občas fyzicky potrestali, ako je tomu teraz. Naši starí rodičia si môžu pamätať na hruštičku, kedy museli dať prsty do spojenej polohy a dostali po nich ukazovadlom alebo pravítkom.

Dostať od mamky varechou tiež nebolo potešenie. Ešte horšie bolo dostať smradľavým vechťom po ústach, väčšinou keď si povedal niečo, čo si nemal.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/bad-6BZaFXBVPBtok)

Domáce väzenie

Snáď najčastejší trest, ktorý zažil nejeden z nás. Niektorí ho zažívajú stále, ak majú trochu dominantnejšieho partnera. Vytrestať nás domácim väzením bolo niekedy oveľa horšie ako fyzický trest. Hlavne v období puberty, kedy sme mali chuť najviac pobehovať po vonku.

Keď sme boli špunti, tak nás von vyháňali so slovami „čo nejdeš von, veď je vonku pekne“ a potom, keď sme sa naučili chodiť von, nám hovorili „nieže prídeš domov za svetla!“. Kto sa mal v tých rodičoch vyznať?!

giphy.com (https://giphy.com/gifs/the-land-before-time-tDIwj8Rm52XGE)

Nech si s tebou poradí stará mama

Vždy, keď si počul túto vetu, vedel si, že je zle. Niektorí mali výlety ku starej mame veľmi radi, no boli medzi nami aj takí, pre ktorých to bol jeden z najhorších trestov.

Stará mama bývala skoro na okraji sveta, kde neboli ani kamaráti, ani dobré hry a my sme tam deň čo deň bojovali s tým, aby sme nezomreli od nudy. A staré mamy sa nás snažili vykŕmiť, lebo nás chceli pravdepodobne zjesť. Iné vysvetlenie táto situácia nemala.

Alexander Dummer, Unsplash

Zákaz sladkostí

Kým ešte neboli počítače a internet, rodičia mali menej možností, čo nám mohli zakazovať. Zakazovali nám pozeranie televízie, v ktorej bol aj tak najzábavnejší teleshopping, hranie videohier, ale keď prišlo na sladkosti, vedeli sme, že je zle.

Už našim rodičom rupli nervy a povedali si, že nám nebudú dodávať energiu v podobe sladkého potešenia. Vtedy sme si dobrovoľne upratali detskú izbu, ale aj roztriedili dvojcentimetrové klince od trojcentimetrových v otcovej garáži.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/cheezburger-cat-fail-m4nFFbsv8bLPy)

Povinnosti naviac

Deti z dediny veľmi dobre vedia, čo je to nútená práca. Tam nebolo možné rozhodnúť sa, či budeš pomáhať alebo nie. Na dedine je potrebná každá jedna pomocná končatina. Ak si urobil nejakú blbosť, ktorú si neskôr oľutoval, rodičia ti dali robiť tú najotravnejšiu robotu, aká sa len našla.

Ty si počas toho zamestnával svoju myseľ tým, že si premýšľal, prečo robíš také hlúposti. Nielen na dedine v dome, ale aj v byte v meste sa vždy našlo niečo, čo ti mohli dať rodičia za trest. Či už to bolo umývanie riadov alebo utieranie prachu z tých 432 sošiek, ktoré ste mali v obývačke.

Shelly Pence, Unsplash

Titulná fotka: vectorstock.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.