Sobota 27.11.2021
sk
Milan
cz
Xenie

Kto by nemal rád knihy? Nemusíš byť žiadny knihomoľ, v kníhkupectvách sa nájde nejaká tá knižka pre každého. Fotografické knihy, cestopisy, slovníky, motivačná literatúra, životopisy, kriminálky, poézia, atlasy, atď.

Dobrou knižkou vie človek potešiť každého. Ak je navyše kníhkupectvo pastvou pre oči, kúpa knihy sa okamžite mení na prechádzku rozprávkovou krajinou. A vo svete existujú také nádherné kníhkupectvá, o ktorých by sa ti ani nesnívalo.    

1. Boekhandel Dominicanen (Maastricht, Holandsko)

V Holandsku nájdeme toto krásne kníhkupectvo, ktoré sa nachádza v bývalom kostole z 13. storočia. Ak si vždy túžil stať sa aspoň na chvíľu protagonistom sveta Harryho Pottera a jeho priateľov, toto kníhkupectvo by malo byť na tvojom pomyselnom zozname miest, ktoré musíš v blízkej budúcnosti navštíviť. 

Shutterstock

2. Libreria Acqua Alta (Benátky, Taliansko)

V centre talianskych Benátok sa ukrýva kníhkupectvo a antikvariát s príznačným názvom Acqua Alta, v preklade veľká voda. Pri blúdení po stránkach najbizarnejších kníh sveta sa môžeš kochať gondolami, ktoré sa plavia po kanáli. V lete však treba rátať s obrovským množstvom turistov, takže je lepšie sa sem vybrať mimo hlavnej sezóny 

Shutterstock

3. Librería El Ateneo Grand Splendid (Buenos Aires, Argentína)

V hlavnom meste Argentíny nájdeme staré divadlo prerobené na kníhkupectvo. Ak sa miestnych spýtate na nejaké kníhkupectvo, ktoré by vám odporučili navštíviť, s veľkou pravdepodobnosťou vás pošlú do El Ateneo Grand Splendid. Miestni sú naň hrdí a skutočne im nie je čo zazlievať.  

Shutterstock

4. Honesty Bookshop (Hay-on-Way, Veľká Británia)

V tomto malom mestečku vo Walese sa nachádza viac ako 20 kníhkupectiev! Mestečko takmer vymrelo nebyť nápadu jedného obyvateľa pred 60 rokmi. Spolu s ďalšími susedmi otvorili niekoľko rôznych kníhkupectiev a založili literárny festival. Majitelia svojim zákazníkom veria a v ich neprítomnosti sa za knižky platí vhodením peňazí do schránky.   

Profimedia

5. The Bookworm (Peking, Čína)  

Jedno z najväčších kníhkupectiev sveta vlastní svoje vydavateľstvo, pravidelne vydáva vlastný časopis a organizuje úspešný literárny festival, kde si pozýva nielen čínskych, ale aj medzinárodných hostí.

Okrem toho prevádzkujú aj kaviareň, predčítavajú knižky deťom a dennodenne uskutočňujú rôzne akcie pre čitateľov. Ponúkajú aj mnoho kníh v angličtine – v súčasnosti až 70 % ich kníh je v angličtine.   

bookworm cafe

6. Livraria Lello (Porto, Portugalsko)

Ak si si niekedy želal preniesť sa do Rokfortu a sveta Harry Pottera, tak vedz, že toto kníhkupectvo skutočne inšpirovalo aj samotnú J. K. Rowlingovú pri písaní jej prvých kníh. Koncom 90. rokov Rowlingová v portugalskom meste Porto učila angličtinu a kníhkupectvo Lello navštevovala veľmi často.    

Shutterstock

7. Bart’s Books (Ojai, California, USA) 

Kníhkupectvo Bart’s Books je otvorené od roku 1964. Prvý majiteľ a zakladateľ Richard Bartinsdale vlastnil toľko kníh, že nakoniec musel namontovať police popri chodníku svojho domu, kde svoje knižné poklady začal predávať.

Toto nevšedné kníhkupectvo pod holým nebom navštevujú milovníci kníh z celého sveta. Človek tu nájde všetko, od 35 centových knižiek až po hodnotné historické unikáty.    

Profimedia

8. Cărturești Carusel (Bukurešť, Rumunsko)

Táto prekrásna snehobiela budova postavená v roku 1903 bola počas komunizmu nechaná napospas osudu. Po nekonečných papierovačkách na úradoch sa ju podarilo opraviť a v roku 2007 tu otvorili obrovské kníhkupectvo Cărturești Carusel. Ak navštíviš Bukurešť, rozhodne ho nevynechaj.  

Profimedia

9. Atlantis Books (Santorini, Grécko)

Dvaja chalani, Oliver a Graig, sa po dovolenke v Grécku rozhodli, že si tam otvoria kníhkupectvo. Všetci sa im smiali, ale v roku 2004 si svoj sen naozaj splnili. Predávajú nové aj staré knihy, v lete púšťajú filmy v ich minikine, prenajímajú turistom mačky a uskutočňujú rôzne akcie pre ich čitateľov. 

Shutterstock

10. The Last Bookstore (Los Angeles, USA)

Nové či staré knihy, platne, umenie a optické klamy. To všetko nájdeš v The Last Bookstore v americkom Los Angeles. Niet je divu, že je toto miesto obletované aj nečitateľmi, ktorí si tu chcú uloviť peknú fotku na instagram 

Shutterstock

Viac zaujímavostí zo sveta kníh a knižných noviniek nájdeš tu.

Zdroje: theculturetrip.com, bbc.com, atlantisbooks.org, theguardian.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť