Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch
Zdroj: ©Shutterstock

Najlepšie a najhoršie hry roka 2021. Takéto herné prešľapy a príjemné prekvapenia priniesol tento rok

Bolo to ako jedna veľká horská dráha...

Pandémia nezastavila herný priemysel, v niektorých prípadoch ho síce mierne spomalila, no o hry sme núdzu rozhodne nemali. Niektorých sme sa nevedeli do sýtosti vyhrať, iné nemali nikdy uzrieť svetlo sveta, prípadne mali posunúť ich uvedenie na trh až o nejaký ten rok-dva.

Prinášame ti náš subjektívny zoznam toho najlepšieho a zároveň najhoršieho, čo rok 2021 v hernom priemysle ponúkol. Koľko z týchto hier vlastníš aj ty?

Herné prešľapy

Biomutant

Hoci mal Biomutant komerčný úspech, vo svojej podstate nešlo o prevratnú hru, ktorá by diváka dokázala upútať na niekoľko stoviek hodín, prípadne rozohratie nové príbehu. Hru by sme mohli charakterizovať cez jednoduchú frázu: „Príliš veľa nedotiahnutých vecí.“

Príbeh sa po čase mohol zdať repetitívny, úlohy na jedno kopyto a bojový systém nezanecháva v hráčovi žiadnu významnú stopu. Plne nevyužitý potenciál robí z tejto hry skôr nezdar, ktorého komerčný úspech nie je kľúčovým faktorom.

Efootball 2022

Jedným z obrovských sklamaní (nutné podotknúť, že vtipných) je aj predstavenie hry Efootball 2022, ktorá sa dokázala umiestniť na 1. mieste v rebríčku najhoršie hodnotených hier v službe Steam. Nelichotivá štatistika, že? Čo ju tam vlastne dostalo?

Isteže, nájdu sa fanúšikovia, ktorí budú argumentovať: „A čo si čakal od hry, ktorá je zadarmo?“ No, v prvom rade… aspoň nejakú kvalitu? To, že je hra zadarmo, neznamená, že má byť absolútne predpotopná. Väčšina recenzií ju označovala za hororovú hru s príšernou grafikou, ktorá nemá čo robiť v roku 2021. Nepomáhala tomu ani v niektorých prípadoch prakticky neexistujúca umelá inteligencia. Dav divákov na tribúnach vyzeral ako modely z hier na Playstation 1.

Hoci sa postupnými patchmi hra zlepšuje, stále ide o jeden z najhorších herných launchov v histórii.

Battlefield 2042

Najväčším problémom Battlefield 2042 je jej oklieštenosť v porovnaní s ostatnými hrami. Funkcie, predtým prirodzene dostupné v predchádzajúcich dieloch, úplne chýbajú. Pestrý výber zbraní je tiež len hudbou minulosti. Valná väčšina hráčov má výkonnostné problémy – hra im beží na kriticky nízkych fps. Príliš veľké mapy zase v človeku zanechajú pocit, že je na serveri sám.

A že to nie je také zlé? No, určite to nie je najhoršie. Hra je „len“ 16. najhoršie hodnotená hra na Steame. S privretím oboch očí to nie je taká katastrofa, alebo…?

Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition

Absolútna hrôza. Keď sa koncom roka 2020 dostal na svetlo sveta Cyberpunk 2077, viacero fanúšikov sa dušovalo, že napríklad štúdio Rockstar by do sveta nikdy nevypustilo podobnú hernú katastrofu. Rok sa s rokom zišiel a ich argument sa rozpadol na prach. Trilógia mala obsahovať tri najmilovanejšie staršie diely hernej série: GTA 3, GTA Vice City a GTA San Andreas. Aj obsahovala, ale v akom stave?

Od launchu sa na sociálnych sieťach hromadia fotky stavu hry. Grafické glitche, ďalšie chyby a celkový vizuál postáv, ktorý skôr pripomína The Sims 4 ako GTA. Trilógia už bola nazvaná „Cyberpunkom“ roka. Rockstar sa rozhnevaným fanúšikom nielenže ospravedlnil, ale prisľúbil aj návrat pôvodných verzií týchto hier na Steam, ktoré boli predtým stiahnuté z predaja.

Herné prekvapenia

Forza Horizon 5

Všetkých milovníkov áut určite potešil vydarený launch FH5. Dokonca aj tých, čo sa neradia medzi extrémnych „autoholikov“ a len radi vypnú pri dobrej hudbe, nádhernom prostredí a možnosti zahrať si s priateľmi. Prepracované modely áut, množstvo značiek a hodiny obsahu. Tak by sme mohli jednoducho charakterizovať FH5.

Mapa ponecháva hráčovi voľnú ruku nad preskúmaním rôznych prostredí od púšte po džungľu alebo mesto. Každá zberateľská duša bude touto hrou jednoznačne unesená a ukojená.

It Takes Two

Pravdepodobne najúspešnejšou hrou roka je kooperatívna hra pre dvoch It Takes Two. A áno, je len kooperatívna, bez kamaráta si ju skutočne nezahráš. Prekvapenie ťa v podstate čaká na každom rohu.

Počas hrania budeš plniť rôzne výzvy a úlohy, raz ti bude hra pripomínať skákačku, inokedy 2D strieľačku. Nezaostáva však ani samotný príbeh hry a posolstvo. Rozhodne sa pri tejto hre nebudeš nudiť.

Resident Evil: Village

Fantastickou hororovou hrou roka je Resident Evil: Village. Navodenie tej správnej atmosféry, riešenie hádaniek a postupné preskúmavanie prostredia. Určite ti bude väčšinu času búšiť srdce, pretože hra má nemálo napätia. Niektoré úseky si budeš musieť prejsť viackrát. Obzvlášť na vyšších stupňoch obťažnosti.

Hre nemožno vyčítať ani bossov – sú zaujímaví, majú svojské mechaniky a určite predstavujú značnú výzvu. Niektorí viac, niektorí menej. Komunitne spopularizovaným elementom celej hry je, samozrejme, jedna z nich Lady Dimitrescu.

Returnal

Ak hľadáš hernú výzvu na pokorenie (inú než Demon’s Souls), tak by si mal jednoznačne siahnuť po Returnal. Dychberúce prostredie a nevyhnutná smrť postavy. Prečo? Pretože smrť je len začiatkom.

S každou jednou smrťou sa hráč, a teda hlavná postava Selene, dostáva zase na začiatok. Nie je to tak, že by si so smrťou prišiel o všetko, ako to pri bežnej roguelike hre chodí, Returnal ti aspoň niečo ponechá. Neustále vracanie sa na začiatok nie je len obyčajným herným prvkom, ktorý má posúvať hranice náročnosti, má aj svoje odôvodnenie.

Práve mysterióznosť, náročnosť a prostredie ako vystrihnuté z filmu Votrelec určite nadchne každého fanúšika sci-fi. Ibaže si bude musieť zaobstarať Playstation 5, pretože ide o exkluzivitu.


Tagy:

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.