The Matrix
Cítiš sa sem-tam ako v simulácii? Máš niekedy dojem, že niekto alebo niečo ovláda tvoj život a životy ostatných? Tak potom si ovplyvnený filmom The Matrix. Trilógia od sestier Wachovských z rokov 1999 až 2003 sa zapísala do dejín kinematografie ako jeden z najdôležitejších sci-fi filmov všetkých čias. Príchod internetu, mechanizácia a rozmach modernej doby. Úzkosti a potenciál všetkých týchto a ešte ďalších tém je reflektovaný presne v týchto filmoch.
Veľkolepý štart hviezdnej kariéry Keanu Reevesa, legendárny soundtrack, ikonické scény, desiatky kultových hlášok. Prvý diel je, samozrejme, najlepšie hodnotený, keďže nasledujúce dve časti sa vo svojej mytológii posúvajú až do extrémnej, často ťažko pochopiteľnej komplexnosti. Prvý film si späť do simulácie taktiež odniesol až štyri Oscary.
Before
Ak nemáš rád, drahý čitateľ, romantické filmy, tak ti odporúčame rebríček troška inakších romantických filmov, ktorý sme ti na EMEFKA priniesli nedávno. Na spomenutom zozname sa objavuje aj jeden z troch filmov trilógie Before. Ide o filmy Before Sunrise, Before Sunset a Before Midnight z rokov 1995 až 2013. Režisér Richard Linklater sa v týchto filmov obracia na ústrednú dvojicu hercov Ethan Hawke a Julie Delpy. Títo dvaja sa v troch príbehoch stretávajú naprieč rozličnými časťami ich života a opatrne polemizujú o tom, aký je ich život a aký by mohol byť, keby boli spolu.
Na trilógii je fascinujúce práve to, že sa odohráva v troch rôznych vekoch dvoch hlavných predstaviteľov. Zároveň ale predstavuje netradičné romantické filmy, ktoré nie sú melodramatické a zbytočne prehnané.
The Dark Knight
The Dark Knight je filmová trilógia, ktorá predstavila Christophera Nolana masovému publiku. Už od Batman Begins z roku 2005 si fanúšikovia zamilovali jeho realistickú interpretáciu Gothamu a jeho temného superhrdinu, bol to ale až The Dark Knight s Heathom Ledgerom v úlohe Jokera, ktorý potvrdil Nolanovu dominanciu na filmovom poli.
Film s dokonalým tempom, perfektnými postavami a božským soundtrackom od Hansa Zimmera si od mnohých dodnes užíva prezývku najlepšieho superhrdinského filmu všetkých čias. Tretí diel z roku 2012 má asi najnižšie hodnotenie, no napriek tomu ide stále o nadpriemerne hodnotené dielo, držiace si minimálny rozdiel od svojich predchodcov. Hviezdne obsadenie, originálne poňatie, soundtrack, réžia, príbeh, všetko sedí.
Three Colours
Three Colours je trilógia troch filmov, ktoré svojimi názvami odkazujú na tri farby francúzskej vlajky. Modrá, biela, červená. Čo vo vlajke znamenajú? Sloboda, rovnosť a bratstvo. Každý jeden z troch filmov tematicky odkazuje na tieto motívy a každý z nich je tým pádom ladený do inej farby. Režisérom všetkých troch je poľský filmový génius Krzysztof Kieślowski. Ten sa týmito filmami zadelil do radu najlepších filmových trilógií ako jeden z mála tvorcov, čo nie sú Američania, alebo ich film nebol natočený v Amerike.
Trilógia pochádza z rokov 1993 až 1994 a každý diel točil iný kameraman. Istým spôsobom ide o filmový experiment, a tým pádom je ešte fascinujúcejšie, že je táto trilógia dodnes taká oslavovaná. Filmy získali kopu cien a Červená bola dokonca nominovaná na niekoľko Oscarov, na víťazstvo ale, bohužiaľ, žiadnu z nominácií nepremenila.
Dollars
Medzi najlepšie filmové trilógie patrí aj trio filmov For a Few Dollars More, A Fistful of Dollars a The Good, The Bad and the Ugly z rokov 1964 až 1966. Ide o legendárne filmy žánru western, ktoré ako v predošlých prípadoch oživili svoj žáner. Western bol totižto zas pokladaný za mŕtvy. Potom prišiel Sergio Leone a ten vlastnoručne tento svet pištoľníkov a banditov vrátil späť do kín.
Znova, začína sa tu prejavovať jasná známka toho, že najlepšie filmy sú najlepšie len vtedy, keď majú ikonický soundtrack. Ennio Moricone, jeden z najlepších skladateľov filmovej hudby vôbec, zložil soundtrack pre všetky tri filmy a aj pre zvyšok Leoneho filmov. Dodnes ide o najlepšie „westernovky“ a zároveň aj o jednu z najobľúbenejších trilógií vôbec.