Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 15.6.2024
sk
Vít
cz
Vít
, Vítek

Muzikálov by sme vo filmových vodách našli neúrekom. Napriek tomu však existujú aj filmy, ktoré veľmi výrazne pracujú s hudbou, ale rozhodne sa nedá povedať, že by išlo o muzikály. Častokrát sú však kvalitnejšie než ten najlepší muzikál.

V nižšie priloženom rebríčku vám prinášame 10 parádnych hudobných filmov, ktoré ponúkajú silné emócie, výborné príbehy a hlavne majstrovskú hudbu.

Amadeus

Kultovú drámu Miloša Formana vám asi nemusíme siahodlho predstavovať. Majstrovský príbeh rivality Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho je strhujúci, herecky brilantný a najmä hudobne ohromujúci.

Film nemôžeme brať ako kritickú a realistickú biografiu, do veľmi veľkej miery ide o fiktívny príbeh, inšpirovaný skutočnými udalosťami. To však vôbec nevadí. Zub času sa na ňom totiž vôbec nepodpísal a stále je to ohromná pecka.

Whiplash

Príbeh mladého bubeníka Andrewa a jeho sadistického učiteľa hudby Fletchera sa vynoril prakticky odnikiaľ a spôsobil obrovské nadšenie medzi kritikmi aj divákmi. Dotiahol to koniec-koncov až do oscarovej súťaže. Zaslúžene. Z jazzových piesní vás bude mraziť, herecké výkony vás pribijú k sedačke (fantastický J. K. Simmons si zaslúžene prišiel pre Oscara) a príbeh vám nedá vydýchnuť.

Zrodila sa hviezda

Režisérsky debut Bradleyho Coopera si podmanil najprv divákov a kritikov na festivaloch, a neskôr sme sa aj my na vlastné oči mohli presvedčiť, že Zrodila sa hviezda je skutočne výborným hudobným filmom.

Do veľkej miery si však film pre seba ukradla očarujúca a charizmatická Lady Gaga. Na Zlatých glóbusoch film síce získal len sošku za najlepšiu pieseň, ale pevne veríme, že na Oscaroch bude bodovať viac.

Bohemian Rhapsody

Za veľkou mlákou Bohemian Rhapsody kritikov príliš nenadchlo, ale diváci sa do kín aj tak hrnuli a hlásili veľkú spokojnosť. V našich končinách boli recenzie o dosť priaznivejšie a diváci boli priam vo vytržení.

Príbeh frontmana kapely Queen, Freddieho Mercuryho, v podaní fantastického Ramiho Maleka je strhujúcim filmom, pri ktorom budete často zbierať čeľusť z podlahy. Epické hudobné čísla a silné emócie. Na Zlatých glóbusoch sa filmu mimoriadne darilo, takže sme zvedaví, či rozvíri vody aj v udeľovaní Oscarov.

Control

Smutný životný príbeh Iana Curtisa, speváka kapely Joy Division, ožil v mimoriadne silnom a efektnom filme. Sam Riley, ktorý Curtisa stvárnil, navyše spevákovi akoby z oka vypadol, a to nielen po stránke fyzickej.

Dokonale sa mu podarilo zahrať aj jeho špecifickú dikciu či originálne pohybové kreácie na koncertoch. Control je pochmúrnym a melancholickým filmom so skvelou atmosférou a hercami. Pre fanúšikov Joy Division ide o povinnú jazdu.

Once

Nenápadný nezávislák, ktorý svojho času dojal samotného Stevena Spielberga. Príbeh írskeho pouličného muzikanta a českej pianistky, ktorí sa náhodou stretnú a zistia, že zdieľajú spoločnú vášeň k hudbe. Once je príjemným civilným romantickým príbehom, ktorý dokáže chytiť za srdce, najmä vďaka skvelej hudbe a uveriteľným hereckým výkonom Glena Hansarda a Markéty Irglovej.

Sing Street

Režisér John Carney, ktorý sa podpísal už pod Once, prišiel s ďalšou hudobnou peckou. Sing Street rozpráva príbeh dospievajúceho Conora. Ten sa spolu s kamarátmi rozhodne založiť skupinu, aby urobil dojem na krásnu Raphinu.

Asi ťažko by ste čakali viac pohodovejší, pozitívnejší a energickejší film z poslednej doby, než je práve Sing Street. Skvelá hudba, výborné herecké výkony a nenútený humor.

Pink Floyd: The Wall

Dnes už kultové dielo, ktoré si však užijú skôr milovníci náročnejších filmov. Pink Floyd: The Wall je temným a depresívnym filmom, ktorý by sa možno dal zaradiť aj medzi muzikály, ale pravdou ostáva, že je dosť ťažko zaraditeľný.

Jeho experimentovanie s albumom The Wall je inovatívne, svieže a na mnohých miestach znepokojivé. Kultové animované sekvencie berú dych a prepracované piesne sa už samé o sebe stali legendou. Rozhodne odporúčame.

Žiara

Možno menej známy film, ale rozhodne stojí za vašu pozornosť. Príbeh talentovaného, ale psychicky nevyrovnaného muzikanta Davida Helfgotta, ktorý musel vyrastať s despotickým otcom. Podarilo sa mu stať sa brilantným muzikantom, o ktorom sa hovorilo ako o géniovi. Akú si to však na ňom vybralo daň?

Vynikajúci Geoffrey Rush v hlavnej úlohe a mrazivé hudobné čísla spolu so silným skutočným príbehom vás pohltia a nedajú vydýchnuť. Veľká škoda, že v našich končinách nie je film tak známy, ako by si zaslúžil. Spomínaný Rush si za svoje stvárnenie Davida Helfgotta odniesol Oscara (celkovo film pozbieral 7 nominácií).

Walk the Line

Životný príbeh slávneho speváka Johnnyho Casha mal ďaleko k ideálu. Sprevádzali ho škandály, drogy aj alkohol. Napriek tomu sa však spevákovi podarilo dostať sa na čelo hitparád a svojím spevom osloviť tisíce ľudí. Walk the Line sa rozhodne oplatí vidieť.

Ide o precízne natočený film s absolútne presnými hercami. Joaquin Phoenix a Reese Whiterspoon dali do svojich úloh všetko, nielen po hereckej, ale aj po speváckej stránke.

Titulná fotka: Warner Bros.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.