Najlepšie nízkonákladové jedlá, ktoré sprevádzali celé tvoje detstvo

Jednoduché a lacné pochúťky, ktoré ťa vždy spravili šťastnejším

Slovensko je krásna krajina a verím, že ste všetci hrdí na to, odkiaľ pochádzate. Máme svoje krásne zvyky, tradície a určité anomálie. Dnes sa zameriame na slovenské kuchynské „čudnosti“. Okrem klasických dobrôt ako sú halušky či šúľance s makom, máme zopár ďalších špecialitiek. Všetky boli veľmi populárne hlavne v období tvojho detstva a dospievania, pretože dnes už klasiky vystriedali rôzne hipsterské, vegan, raw, bio jedlá. Niekedy ani nemáš potuchy, čo všetko máš na tanieri a väčšinou ani nerozumieš popise na jedálnom lístku, ale hlavne, že je to cool, vhodné na Instagram fotku a stojí to viac ako 6€.

Zaspomínajme si spolu na gastronomický deluxe zážitok z tvojej mladosti. A úprimne… máme pocit, že raz za čas si dáš niektorú z týchto rýchlych pochúťok ešte aj dnes.

Špagety s kečupom

Rýchle, lacné a jednoduché jedlo. Zvládne ho aj to najväčšie kuchynské teliatko. Väčšinou nemôžeš nič pokaziť…ak teda neodídeš z kuchyne dopozerať seriál a na špagety si spomenieš po hodine. To už potom radšej nejedz. Ak žiješ v luxuse, tak máš k tomu aj tavený syr. Ak je super duper mega luxus, na vrchu máš strúhaný syr. Nehovor, že sa ti už nezbiehajú slinky ako myslíš na tento kečupový šmak.

http://baby101010.blog.cz/1002/spagety

Chleba s maslom

Ok toto je krutý vtip, lebo všetci vieme, aká je momentálna maslová situácia. Ale spomeň si ešte na časy, keď mamka doniesla z obchodu mäkký čerstvý chlieb, na ktorom sa ti masielko pomaličky rozpúšťalo. Čisté „nebíčko v papulke“.

https://zn.sk/cena-masla-je-neuveritelna-dovod/

Chleba vo vajíčku (južania možno poznajú pod názvom „bundáškenír“)

Raňajkové deluxe menu minimálne každú druhú sobotu. Alebo keď otec robí raňajky. Zase najlepšie s kečupom. Pre náročnejších je tu aj varianta s plátkovým syrom navrchu.

Tip: Môj ocino mal super vychytávku a robieval nám dvojstranový opečený chlieb. Z jednej strany hrianka a z druhej opečené vajíčko. Rodený Jamie Olivier.

Parížsky, vlašský šalát, treska  

Pri každom súste cítiš tú chémiu, čo je poriadne naložená v šaláte. Ale s čerstvým rožkom je to taký parádny gurmánsky zážitok, že nič viac nepotrebuješ. Dokonca ideálne na cesty, pretože ti netreba žiaden príbor. Rožok iba poriadne ponamáčaš v šaláte a je to. Nezabudni po dojedení plastovú misku poriadne rožkom vyčistiť, aby nevyšlo nič nazmar.

Obložené chlebíčky

Návštevy, na ktoré si musel ako dieťa povinne chodiť s rodičmi ešte dodnes nenávidíš. Ale jediná vec, na ktorú si sa vždy tešil, boli obložené chlebíčky. Vajíčko, šunčička, syrík, uhorka… Tam si sa vždy napráskal ako poriadny gurmán.

http://www.reznictvijanus.cz/oblozene-chlebicky/p-9/

Voda so sirupom

Doma ste mali aspoň 4 druhy sirupov, pretože každý člen domácnosti mal rád niečo iné. Klasika po dopití sirupu je farebný okraj okolo pier.

A čo sa týka sirupov, existujú iba dva druhy ľudí:
1/ Tí, čo si dajú do vody ani nie pol lyžičky sirupu a voda je iba jemne zafarbená
2/ Tí, čo si dajú do 2dc pohára pol fľaše sirupu

Rezeň, chleba a uhorka

Dovolenkové menu nabalené v alobale. Na každom kúpalisku bola vždy pauza na obed a vtedy babka vytiahla milión alobalov a v každom sa ukrývalo niečo iné. Niekedy, keď sedíš cez víkend sám na intráku v izbe, tak by si predal aj obličku za jeden takýto zázračný alobal.

Chrumky

Klasika klasík. Rodičia ťa tým ládovali už odmalička. Keď si vytiahol v škole na desiatu Chrumky, všetci boli do 5-tich sekúnd pri tebe a chceli ochutnať.

http://www.pictame.com/tag/Chrumky

Párky

Uvarené rýchlosťou blesku. Zároveň je to teplé jedlo, takže aj mamina by bola spokojná, že máš raz za deň poriadny obed. S horčicou alebo kečupom. Alebo keď sa nevieš rozhodnúť, tak to poriadne namixuješ. Jediná prekážka môže vzniknúť, keď si kúpiš párky, ktoré treba očistiť…ale ty ich neočistíš.

Horalka

Najlepšia desiata, čo mohla byť. Keď bola v obchode akcia na horalky, tak rodičia nakupovali po kartónoch.

Rožok so syrom

Taká fajná karička, alebo syr v črievku, ktorý si si naložil na rožok ako najväčší pán… tomu sa len ťažko niečo vyrovná.

http://sonaskoncova.sk/2012/12/coffee-time-2.html

Parenica a korbáčiky

Nech sa prihlási ten, kto si otvorí parenicu a nechá si aj na neskôr. Chipsy sú síce sú k večernému filmu fajn, ale taká parenica…to sa je samo.

Titulná fotka: Soňa Skoncová, baby101010.blog.cz

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
104
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
14
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Vianočný darček na poslednú chvíľu? Čo tak tričko s výstrihom v tvare Putina?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME