Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

V dnešnom článku sa pozrieme na najmladších hercov, ktorí to dotiahli až do oscarovej súťaže a získali za svoje výkony nomináciu. V tomto konkrétnom rebríčku si vezmeme na paškál mužských hercov, herečky preberieme nabudúce.

Viacero mien z tohto zoznamu iste budete poznať. Herci so svojím úspechom naložili rôznorodo. Niektorým menovaným hercom sa podarilo preraziť aj v nasledujúcich rokoch. Iní, naopak, svoj triumf už zopakovať nedokázali.

Justin Henry

Rekord medzi najmladšími nominovanými drží Justin Henry. Ten si v roku 1979 odniesol nomináciu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe v kultovej dráme Kramerová vs. Kramer. V tom čase mal len 8 rokov.

Okrem toho si za svoj výkon odniesol aj nomináciu na Zlatý glóbus. Zdalo by sa, že kariéra mladého herca vyštartuje nahor, nebola to však úplne pravda. Zahral si síce aj v iných skvelých filmoch, ale svoj najväčší úspech sa mu už nepodarilo zopakovať.

Haley Joel Osment

Haley Joel Osment mal len 11 rokov, keď si v roku 1999 odniesol nomináciu pre najlepšieho vedľajšieho herca v kultovom hororovom thrilleri Šiesty zmysel. Osment sa následne objavil v ďalších pozoruhodných filmoch, napríklad Pošli to ďalej či A. I. – Umelá inteligencia, za ktoré si tiež odniesol viacero cien.

Úspechom preňho bola aj snímka Secondhand Lions z roku 2003. Potom však jeho kariéra začala stagnovať až napokon takmer vyhasla. Osment síce stále hrá, ale vytúžený comeback sa mu zatiaľ nepodaril.

Jackie Cooper

Rekordmanom v kategórii najlepší hlavný herec je Jackie Cooper. Ten si v roku 1931 odniesol nomináciu ako 9-ročný za úlohu v komédii Skippy. Cooper je dodnes najmladším nominovaným v tejto kategórii. Cooper mal za sebou pomerne plodnú kariéru nielen ako herec, ale aj ako režisér. Ďalšej nominácie na Oscara sa však už nedočkal. Zomrel v roku 2011 ako 88-ročný.

Mickey Rooney

Oscarovú nomináciu si v hlavnej kategórii si odniesol aj Mickey Rooney, ktorý mal vtedy 19 rokov. Akadémia konkrétne ocenila jeho výkon v adaptácii broadwayského muzikálu Babes in Arms z roku 1939. Mickey Rooney bol hviezdou nemého filmu a objavil sa vo viac než 300 filmoch.

Patril tiež k vôbec najlepšie plateným hercom svojej éry. Na Oscara bol celkovo nominovaný päťkrát, z toho jedného Oscara si aj odniesol (za čestný prínos kinematografii). Zomrel v roku 2014 ako 93-ročný.

Brandon deWilde

Brandon deWilde získal nomináciu na Oscara pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe ako 11-ročný, a to za western Shane z roku 1953. Následne sa objavil vo viacerých úspešných filmoch a seriáloch. V roku 1954 si odniesol Zlatý glóbus za snímku The Member of the Wedding. Jeho život vyhasol predčasne, a to v roku 1972, keď Brandon deWilde zahynul pri dopravnej nehode. Mal len 30 rokov.

Jack Wild

16-ročný Jack Wild si odniesol nomináciu na Oscara v roku 1969 za vedľajšiu úlohu v muzikálovej dráme Oliver!, ktorá vychádzala z románu Oliver Twist od Charlesa Dickensa. Jack Wild si zahral postavu Artfula Dodgera. Následne sa objavil v niekoľkých filmoch a seriáloch, ale do jeho kariéry zasiahol alkoholizmus a zdravotné problémy. Zomrel v roku 2006 ako 53-ročný.

Sal Mineo

Kultový herec Sal Mineo si odniesol nomináciu za svoj výkon vo vedľajšej úlohe v legendárnej dráme Rebel bez príčiny z roku 1955. Mal vtedy 17 rokov. O päť rokov neskôr, teda v roku 1960, si pripísal ďalšiu nomináciu, tentokrát za film Exodus.

Činný bol aj na divadelných doskách. Sal Mineo sa stal obeťou vraždy v roku 1976, ktorú spáchal pracovník pizzerie Lionel Ray Williams. Mineo zomrel ako 37-ročný.

River Phoenix

River Phoenix svojho času patril k najväčším mladým talentom. Svoju prvú a poslednú oscarovú nomináciu si odniesol ako 18-ročný za výkon v dráme Running on Empty z roku 1988. Následne zaznamenal úspech v roku 1991 so snímkou Moje súkromné Idaho.

Za svoj výkon si odniesol niekoľko cien. Jeho sľubne rozbehnutú kariéru však zničila drogová závislosť, s ktorou dlho bojoval. Zomrel v roku 1993, mal len 23 rokov.

Leonardo DiCaprio

Hviezdny Leonardo DiCaprio je dnes právom považovaný za jedného z najlepších hercov. Jeho púť za vytúženým Oscarom sa začala písať v roku 1993, keď získal svoju prvú nomináciu ako 19-ročný. Zaskvel sa po boku Johnnyho Deppa v skvelej dráme Čo žerie Gilberta Grapea.

Okrem toho získal v nasledujúcich rokoch ďalšie tri nominácie (za filmy Letec, Krvavý diamant a Vlk z Wall Street), ale pozlátenú sošku si odniesol až v roku 2016 za film Revenant: Zmŕtvychvstanie.

Lucas Hedges

Lucas Hedges patrí k najpozoruhodnejším mladým hercom súčasnosti a svoju prvú nomináciu si odniesol vo svojich 20 rokoch za výkon vo famóznej ťaživej dráme Manchester by the Sea.

Talentovaný mladík si okrem toho zahral v takých peckách, ako Lady Bird či Tri Billboardy kúsok za Ebbingom a na pláne má ďalšie zaujímavé projekty. Naposledy si odniesol nomináciu na Zlatý glóbus za svoj výkon v dráme Boy Erased.

Zdroj: wikipedia.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť