Najmladší herci, ktorí získali nomináciu na Oscara. Zužitkovali úspech aj v ďalších filmoch?

10 hercov, ktorí to už v mladom veku dotiahli do prestížnej oscarovej súťaže.

Zdroj: Paramount Pictures

V dnešnom článku sa pozrieme na najmladších hercov, ktorí to dotiahli až do oscarovej súťaže a získali za svoje výkony nomináciu. V tomto konkrétnom rebríčku si vezmeme na paškál mužských hercov, herečky preberieme nabudúce.

Viacero mien z tohto zoznamu iste budete poznať. Herci so svojím úspechom naložili rôznorodo. Niektorým menovaným hercom sa podarilo preraziť aj v nasledujúcich rokoch. Iní, naopak, svoj triumf už zopakovať nedokázali.

Justin Henry

Rekord medzi najmladšími nominovanými drží Justin Henry. Ten si v roku 1979 odniesol nomináciu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe v kultovej dráme Kramerová vs. Kramer. V tom čase mal len 8 rokov.

Okrem toho si za svoj výkon odniesol aj nomináciu na Zlatý glóbus. Zdalo by sa, že kariéra mladého herca vyštartuje nahor, nebola to však úplne pravda. Zahral si síce aj v iných skvelých filmoch, ale svoj najväčší úspech sa mu už nepodarilo zopakovať.

Haley Joel Osment

Haley Joel Osment mal len 11 rokov, keď si v roku 1999 odniesol nomináciu pre najlepšieho vedľajšieho herca v kultovom hororovom thrilleri Šiesty zmysel. Osment sa následne objavil v ďalších pozoruhodných filmoch, napríklad Pošli to ďalej či A. I. – Umelá inteligencia, za ktoré si tiež odniesol viacero cien.

Úspechom preňho bola aj snímka Secondhand Lions z roku 2003. Potom však jeho kariéra začala stagnovať až napokon takmer vyhasla. Osment síce stále hrá, ale vytúžený comeback sa mu zatiaľ nepodaril.

Jackie Cooper

Rekordmanom v kategórii najlepší hlavný herec je Jackie Cooper. Ten si v roku 1931 odniesol nomináciu ako 9-ročný za úlohu v komédii Skippy. Cooper je dodnes najmladším nominovaným v tejto kategórii. Cooper mal za sebou pomerne plodnú kariéru nielen ako herec, ale aj ako režisér. Ďalšej nominácie na Oscara sa však už nedočkal. Zomrel v roku 2011 ako 88-ročný.

Mickey Rooney

Oscarovú nomináciu si v hlavnej kategórii si odniesol aj Mickey Rooney, ktorý mal vtedy 19 rokov. Akadémia konkrétne ocenila jeho výkon v adaptácii broadwayského muzikálu Babes in Arms z roku 1939. Mickey Rooney bol hviezdou nemého filmu a objavil sa vo viac než 300 filmoch.

Patril tiež k vôbec najlepšie plateným hercom svojej éry. Na Oscara bol celkovo nominovaný päťkrát, z toho jedného Oscara si aj odniesol (za čestný prínos kinematografii). Zomrel v roku 2014 ako 93-ročný.

Brandon deWilde

Brandon deWilde získal nomináciu na Oscara pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe ako 11-ročný, a to za western Shane z roku 1953. Následne sa objavil vo viacerých úspešných filmoch a seriáloch. V roku 1954 si odniesol Zlatý glóbus za snímku The Member of the Wedding. Jeho život vyhasol predčasne, a to v roku 1972, keď Brandon deWilde zahynul pri dopravnej nehode. Mal len 30 rokov.

Jack Wild

16-ročný Jack Wild si odniesol nomináciu na Oscara v roku 1969 za vedľajšiu úlohu v muzikálovej dráme Oliver!, ktorá vychádzala z románu Oliver Twist od Charlesa Dickensa. Jack Wild si zahral postavu Artfula Dodgera. Následne sa objavil v niekoľkých filmoch a seriáloch, ale do jeho kariéry zasiahol alkoholizmus a zdravotné problémy. Zomrel v roku 2006 ako 53-ročný.

Sal Mineo

Kultový herec Sal Mineo si odniesol nomináciu za svoj výkon vo vedľajšej úlohe v legendárnej dráme Rebel bez príčiny z roku 1955. Mal vtedy 17 rokov. O päť rokov neskôr, teda v roku 1960, si pripísal ďalšiu nomináciu, tentokrát za film Exodus.

Činný bol aj na divadelných doskách. Sal Mineo sa stal obeťou vraždy v roku 1976, ktorú spáchal pracovník pizzerie Lionel Ray Williams. Mineo zomrel ako 37-ročný.

River Phoenix

River Phoenix svojho času patril k najväčším mladým talentom. Svoju prvú a poslednú oscarovú nomináciu si odniesol ako 18-ročný za výkon v dráme Running on Empty z roku 1988. Následne zaznamenal úspech v roku 1991 so snímkou Moje súkromné Idaho.

Za svoj výkon si odniesol niekoľko cien. Jeho sľubne rozbehnutú kariéru však zničila drogová závislosť, s ktorou dlho bojoval. Zomrel v roku 1993, mal len 23 rokov.

Leonardo DiCaprio

Hviezdny Leonardo DiCaprio je dnes právom považovaný za jedného z najlepších hercov. Jeho púť za vytúženým Oscarom sa začala písať v roku 1993, keď získal svoju prvú nomináciu ako 19-ročný. Zaskvel sa po boku Johnnyho Deppa v skvelej dráme Čo žerie Gilberta Grapea.

Okrem toho získal v nasledujúcich rokoch ďalšie tri nominácie (za filmy Letec, Krvavý diamant a Vlk z Wall Street), ale pozlátenú sošku si odniesol až v roku 2016 za film Revenant: Zmŕtvychvstanie.

Lucas Hedges

Lucas Hedges patrí k najpozoruhodnejším mladým hercom súčasnosti a svoju prvú nomináciu si odniesol vo svojich 20 rokoch za výkon vo famóznej ťaživej dráme Manchester by the Sea.

Talentovaný mladík si okrem toho zahral v takých peckách, ako Lady Bird či Tri Billboardy kúsok za Ebbingom a na pláne má ďalšie zaujímavé projekty. Naposledy si odniesol nomináciu na Zlatý glóbus za svoj výkon v dráme Boy Erased.

Zdroj: wikipedia.org

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Takto by vyzerali slogany známych značiek, keby boli úprimné

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME