Najmladším popraveným Američanom bol 14-ročný George Stinney. O jeho vine rozhodli za 10 minút

Nespravodlivo odsúdený chlapec sa dočkal satisfakcie až po rokoch.

Zdroj: Pixabay

Trest smrti je veľmi pálčivá a citlivá téma. Mnoho štátov na svete najvyšší trest zrušilo, keďže podľa jeho kritikov ide o barbarský akt pomsty.

Trest smrti však napriek tomu nevymizol, stále sa uplatňuje v mnohých arabských krajinách, ale aj v Spojených štátoch amerických (hoci nie vo všetkých štátoch). V 40. rokoch však bola situácia diametrálne odlišná a trest smrti bol rozšírenejší než dnes (aj na pôde USA).

Najsmutnejšie sú potom tie prípady, keď sa popraveným odsúdeným podarilo dokázať nevinu, ale až s niekoľkoročným odstupom. Čiastočne sem zapadá aj Afroameričan George Stinney. Ten mal v čase svojej popravy len 14 rokov a ide vôbec o najmladšieho Američana, ktorý bol odsúdený na trest smrti.

State of South Carolina/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/George_Stinney#/media/File:George_Stinney_mugshot.jpg)

Podozrivý z dvojnásobnej vraždy

George Stinney sa narodil 21. októbra 1929. S otcom, matkou a štyrmi súrodencami žil v mestečku Alcolu v Južnej Karolíne. V roku 1944 tu došlo k vražde dvoch belošských dievčatiek, 11-ročnej Betty June Binnicker a 7-ročnej Mary Emmy Thames.

Ich telá boli objavené v marci 1944 a polícia po krátkom pátraní zatkla ako hlavného podozrivého práve Georgea Stinneyho. Pôvodne polícia zatkla aj jeho brata Johnnyho, ale toho neskôr prepustila.

Policajti tvrdili, že George sa im k vražde priznal, ale ten neskôr vyhlásil, že toto priznanie vyslovil pod nátlakom. Vyšetrovatelia sa totiž chlapca snažili zlomiť. George tvrdil, že mu odopreli možnosť vidieť rodičov, nedávali mu jesť a potom mu ponúkali jedlo výmenou za priznanie. Nemal tiež po boku advokáta.

Betty June Binnicker, and 8-year-old Mary Emma Thames. The two white girls in the case against George Stinney.

Posted by Ray Winbush on Friday, June 16, 2017

Treba však dodať, že Georgeovi nepomohla ani jeho reputácia, ktorú podľa obyvateľov mal. Malo ísť o problémového chlapca, ktorý sa často vrhal do bitiek a nezriedka sa ľuďom vyhrážal. Bol tu tiež incident, pri ktorom Stinney nožom poranil svoju spolužiačku. Bol tiež známy ako tyran, ktorý ostatných šikanoval. Tieto okolnosti mu veľmi priťažili a polícia evidentne viac nepotrebovala.

V Južnej Karolíne, na Juhu USA, navyše v tej dobe vládli rasistické zákony a rasové napätie bolo veľmi veľké.

Súd

Celý súdny proces prebehol bleskovo, trval len jeden deň (vrátane výberu porotcov). Stinneyho zastupoval advokát Charles Plowden, ktorý sa nijako nesnažil svojho klienta brániť. Počas celého procesu nespochybnil viacero kľúčových svedkov, hlavne policajtov, ktorí tvrdili, že sa im Stinney priznal.

Práve tvrdenia policajtov boli jediným akým-takým dôkazom, ktorý Stinneyho spájal s vraždami. Neexistoval oficiálny ani neoficiálny zápis Stinneyho priznania.

In 1944 George Stinney Jr, a Black teenager was accused of murdering two white girls. He was tried and executed by…

Posted by Afrikan Centered Education on Monday, February 26, 2018

V onom údajnom priznaní však boli viaceré nezrovnalosti, ale Plowden nepovažoval za dôležité upozorniť na to súd. Navyše bol Stinney súdený aj za možné znásilnenie, hoci patológ nenašiel na telách žiadne stopy po zneužití.

Porota pozostávala výhradne z belochov (treba ale dodať, že v tých časoch to bola bežná prax). O Stinneyho vine porotcovia rozhodli za menej než 10 minút. George Stinney bol uznaný vinným a odsúdený na trest smrti na elektrickom kresle. Jeho advokát sa ani neodvolal.

Poprava

Proti rozsudku protestovala Stinneyho rodina, ale aj niektorí náboženskí predstavitelia. Obrátili sa na guvernéra Olina D. Johnstona so žiadosťou o milosť a uvádzali, že Stinney má len 14 rokov. Johnston to odmietol so slovami, že Stinneyho hanebné činy hovoria samé za seba.

Pred popravou sa George ešte raz stretol so svojimi rodičmi. 16. júna 1944 Stinneyeho doviedli do popravnej miestnosti. Keďže bol len chlapec, George sa vo veľkom elektrickom kresle prakticky strácal. Nemal správnu výšku, takže si musel sadnúť na výtlačok Biblie. Vtedy k nemu pristúpil Georgeov otec a niečo mu povedal (záznam o tom, čo to bolo, nemáme).

George Stinney Jr, who was killed in South Carolina in 1944, is the youngest person executed in the US during the 20th…

Posted by Ade Mhola Al-Lutufy Afolabi on Tuesday, October 1, 2019

„Chcete pred vykonaním rozsudku povedať nejaké posledné slová?“ spýtal sa ho dôstojník. Mladík len pokrútil hlavou. Keď mu na hlavu začali pripevňovať elektródy, George sa rozplakal. Nasadili mu čiernu kuklu, ktorá sa mu však po prvom elektrickom šoku zosunula, keďže mu bola príliš veľká. Za mŕtveho ho vyhlásili po 8 minútach.

Satisfakcia až po rokoch

George Stinney sa dočkal spravodlivosti až dlho po svojej smrti. V roku 2004 jeho prípad padol do oka historikovi Georgeovi Friersonovi, ktorému následne prišli na pomoc advokáti Steve McKenzie a Matt Burgess. Tí znovu preskúmali celý Stinneyho prípad, vypočuli žijúcich svedkov, zozbierali dôkazy, preskúmali historické dokumenty a rozhodli sa jeho meno očistiť pred súdom.

Ten rozhodol, že poprava bola nelegálna a neexistoval jediný dôvod či dôkaz, pre ktorý by mal byť Stinney popravený. Vyšetrovaním sa prišlo na to, že boli porušené Stinneyho základné občianske práva a práva na spravodlivý proces.

Súd tiež dospel k záveru, že Stinneyho priznanie bolo s najväčšou pravdepodobnosťou vynútené. Trest smrti pre 14-ročného chlapca označil sudca za „nezvyčajne krutý“.

Posted by The Story Of George Stinney Jr on Sunday, February 10, 2019

Našlo sa však veľa ľudí, ktorí o Stinneyho vine nepochybovali. Medzi nimi boli najmä rodinní príslušníci zavraždených dievčat. Je nutné dodať, že vraha sa nepodarilo vypátrať a otázka Stinneyho viny či neviny nie je úplne jasná. Advokáti, ktorí bojovali za očistenie jeho mena, však upozorňujú, že podľa výpovede Stinneyho sestry Aimé bol Stinney v čase vraždy s ňou.

Príbeh Georgea Stinneyho inšpiroval viacerých spisovateľov či filmárov. Autor David Stout celý prípad využil ako základ pre svoj prvý román Carolina Skeletons z roku 1988. Kniha bola v roku 1991 aj sfilmovaná. V roku 2014 vznikol ďalší film na motívy Stinneyho prípadu s názvom 83 Days pod taktovkou režiséra Charlesa Burnetta a v roku 2015 bola uvedená opera Stinney od Francesa Pollocka.

Reagujte!
Grr Grr
13
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
139
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
10
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mladá Britka počastovala v Dubaji kamarátku vulgarizmom. Teraz jej za to hrozia 2 roky väzenia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME