Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

V nedávnom článku sme si predstavili najmladších mužských nominantov na Oscara, takže teraz, logicky, prichádza čas pre talentované mladé dámy. Bolo ich dosť, takže tento rebríček nepovažujte za definitívny, viacero mien sa nám doň nezmestilo. Bez ďalších rečí však už poďme rovno na to.

Quvenzhané Wallis

Američanka Quvenzhané Wallis drží od roku 2012 rekord, keďže je najmladšou oscarovou nominantkou vôbec. Akadémia ju nominovala za jej výkon v dráme Beasts of the Southern Wild. Okrem toho si za túto úlohu odniesla obrovské množstvo ďalších cien.

Wallis si následne zahrala v ďalšej úspešnej oscarovke, a síce, 12 rokov otrokom z roku 2013. V roku 2015 bodovala snímkou Annie. Za svoj výkon si odniesla nomináciu na Zlatý glóbus. Prepožičala tiež hlas animovaným postavičkám v snímkach Trolls a The Prophet. Naposledy sa objavila v troch častiach sitcomu Black-ish.

Keisha Castle-Hughes

Mladá herečka z Nového Zélandu si podmanila divákov aj kritikov len ako 13-ročná. Zahrala si totiž hlavnú rolu v pozoruhodnej dráme Pán veľrýb z roku 2002. Okrem oscarovej nominácie si odniesla viacero iných významných ocenení. V roku 2007 na seba upozornila biblickým príbehom The Nativity Story.

Film síce pozbieral skôr rozpačité recenzie, ale výkon Keishy Caste-Hughes bol vysoko cenený. Herečka sa objavila aj vo viacerých seriáloch, vrátane The Walking Dead či Game of Thrones. Na svoj ďalší veľký hit však stále ešte len čaká.

Tatum O’Neal

Herečka Tatum O‘Neal je tiež držiteľkou rekordu. Ako 10-ročná nielenže získala nomináciu na Oscara, ale rovno ju aj premenila. Sošku si odniesla za vedľajší výkon v dráme Paper Moon z roku 1973. Okrem Oscara získala aj Zlatý glóbus a ďalšie ceny.

Famózne naštartovanú kariéru sa jej však nepodarilo zúročiť a v poslednej dobe sa objavuje často v podpriemerných filmoch. V osobnom živote sa tiež potýkala s problémami s drogami a so zákonom.

Anna Paquin

Len 11 rokov mala ďalšia mladučká víťazka Oscara, Anna Paquin. Tá si ocenenie odniesla za výkon v brilantnej dráme Piano z roku 1993. Svoj talent následne podporila vo viacerých ďalších filmoch, napríklad Jana Eyrová, X-Men či 25. hodina. Jej hlas sme mohli začuť aj v animáku Dobrý dinosaurus. Najbližšie ju uvidíme v očakávanej gangsterke The Irishman od Martina Scorseseho.

Patty Duke

Patty Duke si odniesla Oscara za svoj výkon v biografickej snímke The Miracle Worker z roku 1962. Mala vtedy len 16 rokov. Patrí však k herečkám, ktoré dokázali svoj talent využiť aj v ďalších rokoch. Venovala sa nielen filmom, ale hlavne seriálom. Za svoj život si odniesla 10 nominácií na cenu Emmy (odniesla si 3 ceny) a dve nominácie na Zlatý glóbus. Zomrela v roku 2016 vo veku 69 rokov.

Mary Badham

Svoju prvú a jedinú oscarovú nomináciu si Mary Badham odniesla vo veku 10 rokov za vedľajšiu úlohu v kultovej dráme Ako zabiť vtáčika z roku 1962. Následne sa ešte objavila v niekoľkých filmoch či seriáli The Twilight Zone, ale napokon herectvo povesila na klinec. Profesionálne sa venuje umeleckému reštaurátorstvu. Je vydatá a má dve deti.

Quinn Cummings

Quinn Cummings získala oscarovú nomináciu za svoj výkon vo filme The Goodbye Girl z roku 1977. Mala vtedy len 10 rokov. Potom sa však už kinofilmom príliš nevenovala a prešla do televíznych vôd. V raných 90. rokoch však herectvo opustila a momentálne pôsobí ako spisovateľka a podnikateľka.

Abigail Breslin

10-ročná Abigail Breslin získala nomináciu na Oscara za perfektnú dramédiu Little Miss Sunshine z roku 2006. Odvtedy sa objavila v ďalších pozoruhodných filmoch, za zmienku stojí hlavne skvelá zombie komédia Zombieland či sci-fi Enderova hra.

Ocenenia získala aj za výkony v snímkach, ako Korenie lásky, Nim’s Island či My Sister’s Keeper. Tento rok ju uvidíme v dlhoočakávanom pokračovaní Zombielandu s podtitulom Douple Tap.

Saoirse Ronan

Saoirse Ronan patrí s prehľadom k najtalentovanejším mladým herečkám súčasnosti. Dokázala to koniec-koncov už vo svojich 13 rokoch, keď si odniesla svoju prvú oscarovú nomináciu za drámu Pokánie. Odvtedy si zahrala v množstve skvelých filmoch, spomenúť môžeme napríklad fantasy The Lovely Bones od Petera Jacksona, Brooklyn či Lady Bird.

Za posledné dva menované filmy si odniesla ďalšie nominácie na Oscara. Okrem toho získala ohromné množstvo ďalších ocenení. Saoirse Ronan má momentálne na pláne lákavú drámu Little Women či drámu The French Dispatch od Wesa Andersona.

Jodie Foster

Svetoznáma rešpektovaná herečka Jodie Foster si odniesla nomináciu na Oscara vo svojich 14 rokoch, a to za stvárnenie mladej prostitútky v kultovom thrilleri Taxikár z roku 1976. Jej kariéra v ďalších rokoch strmo stúpala a diváci si ju iste pamätajú zo skvelých kultoviek, ako Maverick, Mlčanie jahniat, Znásilnenie či Nell.

Za výkony vo filmoch Znásilnenie a Mlčanie jahniat si odniesla dve Oscarové sošky. V posledných rokoch sa Foster venuje najmä réžii.

Zdroj: wikipedia.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť