Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Najneschopnejší, teda najbrutálnejší kat. Dekapitáciu dokončil nožíkom

Popravy Johnom Ketchom boli agonické fiasko.

Práca kata v stredovekom Anglicku nepatrila k luxusným remeslám. Často sa dedila. Syn alebo učenec prevzal opraty po majstrovi. Stereotyp, že kat je neempatický masochista, nie je opodstatnený, no ľudia ho na návštevu nevolali.

Nesmel chodiť do kostola, niektoré školy odmietali učiť jeho deti. Zoči-voči sociálnej ostrakizácii sa zdržovali v komunite rovnako nežiaducich malomocných, prostitútok, zločincov či žobrákov. Z takého prostredia vzišiel aj John Ketch.

Nebol bystrým učňom

Ketch bol neslávne známy anglický kat v službách Karola II. Do tejto funkcie bol menovaný v roku 1663 ako jeden z mála oficiálnych londýnskych katov. Nahradil zosnulého Edwarda Dunna, ktorý ho vyučil. Vybudoval si povesť neschopného a sadistického človeka. Slučku sťahoval privysoko alebo prinízko, stínanie mu trvalo dlho, vyžadovalo viacero úderov a rezania.

V tých časoch bolo štandardom obeseniedekapitácia bola vyhradená len pre najkompetentnejších katov. V dôsledku toho nemal žiadne skúsenosti so sekerou, čo deklaroval pri poprave Williama Russella a Jamesa Scotta. Muža menom Stephen College sa pokúšal obesiť polhodinu, kým ho rozštvrtil a spálil mu vnútornosti.

kat, poprava, história, fakty a zaujímavosti, najhorší kat v histórii, Ketch
Shutterstock

Masakrálna poprava Williama Russella

Lord William Russell bol popredným členom hnutia Country Party, z ktorého sa neskôr stali Whigovia. Bol jedným z účastníkov Rye House Plot, plánu vraždy Karola II. a jeho brata. Sprisahanie nevyšlo a spolu s ďalšími povstalcami bol zatknutý a odsúdený na smrť.

21. júla 1683 pokľakol a položil hlavu na Ketchov popravný klát. Namiesto jedného presného švihu mu uštedril viacero úderov sekerou, kým konečne oddelil hlavu od tela. Každá rana dopadla niekam inam len nie na krk, čo obeti spôsobilo trýznivé muky. Po prvej rane, ktorá dopadla na rameno, Russell zdvihol zrak so slovami:

„Ty pes, dal som ti 10 guineí, aby si to robil tak neľudsky?

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje