Dokážete si predstaviť, že by ste žili uprostred Amazonského pralesa úplne sami? Bez akýchkoľvek technických vymožeností, bez pomoci a bez možnosti oprieť sa o svojich priateľov? Šialená predstava, že?
Toto všetko je ale denným chlebom muža, ktorého prezývajú Muž z diery (Man of the Hole). Svoju prezývku získal podľa hlbokých jám, ktoré zanechal pri každom príbytku, ktorý neskôr opustil. Tieto jamy mu zrejme slúžili buď ako úkryt, prípadne ako pasca pri lovení.
Na svete stále existujú kmene nedotknuté modernou civilizáciou
Ako jediný unikol genocíde
Odborníci predpokladajú, že ide o posledného živého člena neznámeho domorodého kmeňa, ktorý nikdy neprišiel do kontaktu s modernou civilizáciou. Nie je známe, ako sa jeho kmeň volal, ani to, akou rečou muž hovorí. Zvyšok jeho kmeňa bol pravdepodobne zmasakrovaný rančermi a drevorubačmi pri klčovaní pralesa niekedy v 80. či 90. rokoch. Prvýkrát sa o jeho existencii úrady dozvedeli v roku 1996.
Vládna organizácia FUNAI, ktorá sa zaoberá ochranou práv domorodých obyvateľov, vytýčila viac ako 7-tisíc hektárov chránenej oblasti čisto pre tohto muža. Nikto teda nemá právo narušiť tento priestor a bolo rozhodnuté, že do jeho života nikto nebude zasahovať. Úrady len občas monitorujú jeho aktivitu.
Muž z diery sa však napriek tomu v roku 2009 dostal do konfliktu s pytliakmi. Podarilo sa mu ale prežiť. Ako však v pralese sám žije? Podľa antropológov muž používa jednoduché nástroje, ako luk a šípy. Živí sa lovom rôznych zvierat (opíc, jeleňov či divokých prasiat). Je možné, že chytá aj ryby a pravdepodobne má aj záhradku, na ktorej pestuje maniok a zeleninu.
Nezostáva na jednom mieste, po pralese sa neustále presúva. Stavia si jednoduché príbytky, ktoré po čase opúšťa a odmieta akýkoľvek kontakt s okolitým svetom. Podľa aktivistov by to ani nebolo správne, pretože muž má právo žiť po svojom a nemá ani rozvinutú imunitu, takže by ho mohla zabiť aj obyčajná chrípka.
Amazonský prales: Domov Muža z diery
O kontakt s civilizáciou nemá záujem
Pracovníci FUNAI mu občas na rôznych miestach nechávajú jedlo, prípadne veci, ktoré by mohol využiť. Viacerí odborníci sa vyjadrili, že život Muža z diery musí byť nočnou morou. Podľa nich ide o prežívanie plné strachu a množstva najrôznejších nebezpečenstiev, kedy smrť môže prísť v každej sekunde.
Ide o smutný príbeh toho, ako sa ľudia v honbe za peniazmi nezastavia ani pred ničením domova pôvodných obyvateľov a ich následným vyvražďovaním. Naposledy sa Muž z diery objavil na videu z roku 2018. Možno na ňom vidieť asi 50-ročného muža, ako sa snaží zrúbať strom. Podľa posledných správ je Muž z diery v dobrej zdravotnej kondícii.
Na svete existuje zhruba 100 civilizáciou nekontaktovaných kmeňov, jedným z najznámejších sú obyvatelia ostrovu severný Sentinel. Tí žijú v kompletnej izolácii už tisícročia a akékoľvek pokusy o komunikáciu násilne odmietajú. Vláda preto komukoľvek zakázala vstup na ostrov. Naposledy tento zákaz porušil mladík, ktorý chcel domorodcov obrátiť na kresťanskú vieru a zaplatil za to životom.
Zdroj: nypost.com, survivalinternational.org