Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 8.12.2023
sk
Marína
cz
Květoslava

Dokážete si predstaviť, že by ste žili uprostred Amazonského pralesa úplne sami? Bez akýchkoľvek technických vymožeností, bez pomoci a bez možnosti oprieť sa o svojich priateľov? Šialená predstava, že?

Toto všetko je ale denným chlebom muža, ktorého prezývajú Muž z diery (Man of the Hole). Svoju prezývku získal podľa hlbokých jám, ktoré zanechal pri každom príbytku, ktorý neskôr opustil. Tieto jamy mu zrejme slúžili buď ako úkryt, prípadne ako pasca pri lovení.

Na svete stále existujú kmene nedotknuté modernou civilizáciou

Gleilson Miranda / Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C3%8Dndios_Isolados_4.jpg)

Ako jediný unikol genocíde

Odborníci predpokladajú, že ide o posledného živého člena neznámeho domorodého kmeňa, ktorý nikdy neprišiel do kontaktu s modernou civilizáciou. Nie je známe, ako sa jeho kmeň volal, ani to, akou rečou muž hovorí. Zvyšok jeho kmeňa bol pravdepodobne zmasakrovaný rančermi a drevorubačmi pri klčovaní pralesa niekedy v 80. či 90. rokoch. Prvýkrát sa o jeho existencii úrady dozvedeli v roku 1996.

Vládna organizácia FUNAI, ktorá sa zaoberá ochranou práv domorodých obyvateľov, vytýčila viac ako 7-tisíc hektárov chránenej oblasti čisto pre tohto muža. Nikto teda nemá právo narušiť tento priestor a bolo rozhodnuté, že do jeho života nikto nebude zasahovať. Úrady len občas monitorujú jeho aktivitu.

YouTube video

Muž z diery sa však napriek tomu v roku 2009 dostal do konfliktu s pytliakmi. Podarilo sa mu ale prežiť. Ako však v pralese sám žije? Podľa antropológov muž používa jednoduché nástroje, ako luk a šípy. Živí sa lovom rôznych zvierat (opíc, jeleňov či divokých prasiat). Je možné, že chytá aj ryby a pravdepodobne má aj záhradku, na ktorej pestuje maniok a zeleninu.

Nezostáva na jednom mieste, po pralese sa neustále presúva. Stavia si jednoduché príbytky, ktoré po čase opúšťa a odmieta akýkoľvek kontakt s okolitým svetom. Podľa aktivistov by to ani nebolo správne, pretože muž má právo žiť po svojom a nemá ani rozvinutú imunitu, takže by ho mohla zabiť aj obyčajná chrípka.

Amazonský prales: Domov Muža z diery

Jorge.kike.medina / Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Campo12Foto_2.JPG)

O kontakt s civilizáciou nemá záujem

Pracovníci FUNAI mu občas na rôznych miestach nechávajú jedlo, prípadne veci, ktoré by mohol využiť. Viacerí odborníci sa vyjadrili, že život Muža z diery musí byť nočnou morou. Podľa nich ide o prežívanie plné strachu a množstva najrôznejších nebezpečenstiev, kedy smrť môže prísť v každej sekunde.

Ide o smutný príbeh toho, ako sa ľudia v honbe za peniazmi nezastavia ani pred ničením domova pôvodných obyvateľov a ich následným vyvražďovaním. Naposledy sa Muž z diery objavil na videu z roku 2018. Možno na ňom vidieť asi 50-ročného muža, ako sa snaží zrúbať strom. Podľa posledných správ je Muž z diery v dobrej zdravotnej kondícii.

Na svete existuje zhruba 100 civilizáciou nekontaktovaných kmeňov, jedným z najznámejších sú obyvatelia ostrovu severný Sentinel. Tí žijú v kompletnej izolácii už tisícročia a akékoľvek pokusy o komunikáciu násilne odmietajú. Vláda preto komukoľvek zakázala vstup na ostrov. Naposledy tento zákaz porušil mladík, ktorý chcel domorodcov obrátiť na kresťanskú vieru a zaplatil za to životom.

YouTube video

Zdroj: nypost.com, survivalinternational.org


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.