Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Najsilnejším alergénom pre najbližšie mesiace sa stáva peľ tráv

Pre dostatok vlahy a oteplenie ÚVZ SR predpokladá výrazný nárast denných koncentrácií peľu tráv z čeľade lipnicovitých na celom území Slovenska.


Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom pre najbližšie mesiace sa stáva peľ tráv. Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici v tlačovej správe vysvetlila, že pre dostatok vlahy a oteplenie predpokladajú výrazný nárast denných koncentrácií peľu tráv z čeľade lipnicovitých na celom území Slovenska.

Peľ brezy by mal alergiologicky významné denné koncentrácie dosiahnuť v ovzduší len v chladnejších oblastiach Slovenska. Peľová sezóna duba a buka podľa Lafférsovej prešla svojím vrcholom a vyššie hladiny ich peľu možno očakávať iba na severnom a strednom Slovensku.

Zároveň sa na celom území končí peľová sezóna hrabu a jaseňa. „Peľ ihličnanov vo forme žltých povlakov nás v tomto týždni potrápi pravdepodobne na celom území Slovenska,“ uviedla Lafférsová v prognóze na 20. týždeň. V prípade denných koncentrácií spór húb (plesní) platí, že počas teplejších dní stúpnu.

Pexels

Spolu s peľom brezy, hrabu, duba a buka dominoval v uplynulom týždni v ovzduší najmä peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorý prispel k tvorbe žltých povlakov na autách, balkónoch či okrajoch mlák. Lafférsová dodala, že peľ brezy ešte dosahoval najmä na strednom a severnom Slovensku vysoké denné koncentrácie, pričom veľký podiel na tom mal vetrom transportovaný peľ z chladnejších regiónov.

Monitorovacie stanice na strednom, severnom a východnom Slovensku zaznamenali v ovzduší vysoké denné koncentrácie peľu buka a duba. Alergiologicky významné denné koncentrácie dosiahol peľ tráv z čeľade lipnicovitých najmä v teplejších oblastiach Slovenska.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť