Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Štúdia ukázala, na ktorom mieste sa na letisku objavuje najviac vírusov a baktérií. Prekvapivo, toalety to neboli.

Nie je nič horšie, ako keď sa zobudíš po namáhavej ceste do alebo zo zahraničia a zistíš, že si niečo „chytil“. Lietadlo ako uzatvorený priestor s cirkulovaným vzduchom a obmedzenými toaletami sa zdá ako ideálne miesto pre rozširovanie baktérií. Letiská na tom nie sú o nič lepšie. Premelie sa na nich obrovské množstvo ľudí, čo z nich robí okom neviditeľné, ale veľmi špinavé miesto.

Briana Tozour, Unsplash

Štúdia ukázala, že povrch s najvyššou koncentráciou vírusov na letisku sú v skutočnosti tie malé nádoby, do ktorých si pri kontrole dávate kabát, topánky a zvyšné veci. Výskumníci zhromaždili vzorky zo vzduchu a rôznych povrchov v hlavnom letisku vo Fínsku, počas vrcholu sezónnej chrípky v rokoch 2015 a 2016. Každá zo vzoriek bola testovaná v reálnom čase na vírus chrípky a na štyri ďalšie bežné vírusové ochorenia.

Pri bezpečnostných nádobách, do ktorých si odkladáme pri kontrole veci, bola preukázaná 50% prítomnosť vírusov. V testoch dopadli tieto nádoby ešte horšie ako napríklad dosky toaliet, u ktorých sa preukázala iba 14% prítomnosť vírusov. Vedec, ktorý výskum vykonával, radí ľuďom, ktorí sa chcú vírusom vyhnúť, aby si pravidelne počas cestovania umývali ruky teplou vodou a mydlom.

Predmety, ktoré denne chytáme a je na nich najviac baktérií

Aj v samotnej štúdii sa hovorí o tom, že najšpinavšie veci, na ktorých je najviac baktérií sú tie, ktoré chytáme rukami. Čo možno mnohých prekvapí, medzi “najšpinavšie“ predmety každodennej spotreby nepatrí taká toaleta, ale hubka na umývanie riadu, utierka, kľučka, zubná kefka, ovládač, peňaženka, doska na krájanie, telefón či klávesnica. Paradoxom je, že sú medzi nimi aj veci, ktoré slúžia na čistenie tých ostatných a nachádza sa na nich najviac baktérií. Netreba sa však nejak extra týchto vecí obávať. Je však fajn, keď si po chytaní vecí, ktoré chytalo mnoho ďalších ľudí, umyjeme ruky.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/gross-bacteria-microbiology-3oEjHJgmOnewNLCCw8)

Zdroj: motherboard.vice.com, mentalfloss.com
Titulná fotka: Ashim D’Silva, Unsplash


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť