Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

V dnešnej dobe existuje mnoho expertov na zdravý životný štýl, ktorí nám garantujú, že ak budeme jesť zeleninu a kúpime si ten a ten výrobok, bezpochyby sa dožijeme vysokého veku.

No starček, o ktorom píše CBS, má radu osvedčenejšiu a hlavne účinnejšiu. Japonec Chitetsu Watanabe dovŕšil už 112 rokov a 346 dní. V stredu to oznámila organizácia Guinnessove svetové rekordy a odovzdala mu certifikát o tom, že je najstarším žijúcim mužom na svete.

Veselý pán žije v domove dôchodcov v japonskej Niigate, ktorá sa nachádza na ostrove Honšú. Vekom predbehol predchádzajúceho držiteľa ocenenia, taktiež Japonca Masaza Nonaku, ktorý zomrel v januári. Ten sa dožil presne 112 rokov a 266 dní, čiže zatiaľ presne o osemdesiat dní menej ako Chitetsu.

Nerozčuľujte sa, usmievajte sa

V odpovedi na otázku, čo považuje za svoj recept na dlhovekosť, Watanabe poradil novinárom, aby sa nerozčuľovali, ale mali stále úsmev na tvári. Sám sa svojej rady pridŕžal počas celej ceremónie, aj keď to možno na prvý pohľad na videu tak nevyzerá. No pravdepodobne za to môže chýbajúca protéza.

Chitetsu miluje sladkosti

Sympatický starček sa narodil 5. marca 1907. Ešte pred desiatimi rokmi sa aktívne venoval pestovaniu bonsajov a taktiež s nimi chodil aj na výstavy. Deduško miluje dezerty, ako sú napríklad pudingy a krémové pusinky.

bonsaj, dekorácia, rastlina
https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/bonsaj-rastlina-tovaren-zahrada-1382195/

Vyštudoval potravinársku školu, potom sa presťahoval do Taiwanu, kde pestoval cukrovú trstinu. Žil tam 18 rokov, oženil sa a s manželkou mali spolu päť detí. Po skončení druhej svetovej vojny sa vrátil do Niigaty a pracoval pre vládu až do dôchodku. Okrem toho sa venoval pestovaniu ovocia a zeleniny na rodinnej farme.

Najstaršia žena má v obľube matematiku

Najstaršia žijúca žena na svete je taktiež z Japonska, je ňou 117-ročná Kana Tanaka z Fukuoke. Medzi jej záľuby patrí matematika a stolová hra Othello (niečo ako piškvorky, ale zložitejšie).

Preukázateľne najvyššieho veku na svete sa dožila Jeanne Louise Calment z Francúzska a to 122 rokov, 5 mesiacov a 14 dní. Rekordmanka zomrela v roku 1997.

Zdroje: CBS


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.