Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

V dnešnej dobe existuje mnoho expertov na zdravý životný štýl, ktorí nám garantujú, že ak budeme jesť zeleninu a kúpime si ten a ten výrobok, bezpochyby sa dožijeme vysokého veku.

No starček, o ktorom píše CBS, má radu osvedčenejšiu a hlavne účinnejšiu. Japonec Chitetsu Watanabe dovŕšil už 112 rokov a 346 dní. V stredu to oznámila organizácia Guinnessove svetové rekordy a odovzdala mu certifikát o tom, že je najstarším žijúcim mužom na svete.

Veselý pán žije v domove dôchodcov v japonskej Niigate, ktorá sa nachádza na ostrove Honšú. Vekom predbehol predchádzajúceho držiteľa ocenenia, taktiež Japonca Masaza Nonaku, ktorý zomrel v januári. Ten sa dožil presne 112 rokov a 266 dní, čiže zatiaľ presne o osemdesiat dní menej ako Chitetsu.

Nerozčuľujte sa, usmievajte sa

V odpovedi na otázku, čo považuje za svoj recept na dlhovekosť, Watanabe poradil novinárom, aby sa nerozčuľovali, ale mali stále úsmev na tvári. Sám sa svojej rady pridŕžal počas celej ceremónie, aj keď to možno na prvý pohľad na videu tak nevyzerá. No pravdepodobne za to môže chýbajúca protéza.

Chitetsu miluje sladkosti

Sympatický starček sa narodil 5. marca 1907. Ešte pred desiatimi rokmi sa aktívne venoval pestovaniu bonsajov a taktiež s nimi chodil aj na výstavy. Deduško miluje dezerty, ako sú napríklad pudingy a krémové pusinky.

bonsaj, dekorácia, rastlina
https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/bonsaj-rastlina-tovaren-zahrada-1382195/

Vyštudoval potravinársku školu, potom sa presťahoval do Taiwanu, kde pestoval cukrovú trstinu. Žil tam 18 rokov, oženil sa a s manželkou mali spolu päť detí. Po skončení druhej svetovej vojny sa vrátil do Niigaty a pracoval pre vládu až do dôchodku. Okrem toho sa venoval pestovaniu ovocia a zeleniny na rodinnej farme.

Najstaršia žena má v obľube matematiku

Najstaršia žijúca žena na svete je taktiež z Japonska, je ňou 117-ročná Kana Tanaka z Fukuoke. Medzi jej záľuby patrí matematika a stolová hra Othello (niečo ako piškvorky, ale zložitejšie).

Preukázateľne najvyššieho veku na svete sa dožila Jeanne Louise Calment z Francúzska a to 122 rokov, 5 mesiacov a 14 dní. Rekordmanka zomrela v roku 1997.

Zdroje: CBS


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť