Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Najstarší pub v Británii ukončil prevádzku po 1229 rokoch

Pub Ye Olde Fighting Cocks prežil vzostup a pád impérií, neprežil však pandémiu koronavírusu.


Karol Veľký bol najmocnejším mužom Európy. Moslimské štáty rozširovali svoj vplyv a vieru na všetky svetové strany. Veľká časť Európy nepoznala monoteistické náboženstvá a naďalej vyznávala pohanských bohov. Tak vyzeralo ôsme storočie nášho letopočtu.

V roku 793 v Anglicku vyrástla na prvý pohľad obyčajná krčma, ktorej výnimočnosť sa ukázala až rokmi, uvádza UPI. Presne sedemdesiat rokov pred príchodom Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu sa smädní obyvatelia Británie nalievali v podniku, ktorý fungoval nepretržite až do februára 2022.

Profimedia

Prežil aj morové epidémie

Hostinec Ye Olde Fighting Cocks v meste St. Albans, ktoré sa nachádza len kúsok severne od Londýna, dokázal celé storočia prosperovať zrejme aj vďaka svojej skvelej polohe. Pre mnohých cestovateľov zo severnejších častí krajiny mohol predstavovať poslednú zastávku pred vstupom do hlavného mesta.

Bojujúce kohúty počas svojej dlhej histórie prežili vojny, nepokoje a aj mnohé smrteľné epidémie, vrátane niekoľkých morových. Hostincu sa nakoniec stala osudná pandémia koronavírusu – posledný prevádzkovateľ bol nútený podnik zatvoriť kvôli finančným ťažkostiam.

Profimedia

Christo Tofalli na Facebooku uviedol, že napriek veľkým snahám jeho tímu sa hostinec nepodarilo udržať pri živote. Pandémia bola jednoducho „devastačná“. Tofalli priznáva, že podnik pre neho znamenal viac ako pracovisko, a to, že sa mohol stať súčasťou histórie tohto výnimočného priestoru, berie ako veľkú česť.

Súčasná budova krčmy bola postavená v 11. storočí. Podnik svoj názov dostal podľa toho, že sa v jeho priestoroch zvykli konať dnes už dávno zakázané zápasy kohútov.

Profimedia

Podľa vyjadrenia pivárne Mitchells & Butlers, pod ktorej krídla Ye Olde Fighting Cocks patrí, vec ešte nie je úplne stratená. Spoločnosť sa údajne intenzívne snaží robiť všetko pre to, aby sa historický podnik opäť postavil na nohy.

Celé odvetvie trpí

Rovnako ako v mnohých iných častiach sveta, aj v Británii pandémia zasadila ťažké rany odvetviu barov a pohostinstiev. Či už kvôli vládnym nariadeniam, alebo z dôvodu vlastných oprávnených obáv ľudia málo navštevovali svoje obľúbené podniky, čo mnohé z nich položilo na lopatky.

Portál Sky News uvádza aj konkrétne čísla: v roku 2021 klesol predaj piva v podnikoch až o 38 percent, čo v prepočte znamená zníženie tržieb o 5,7 miliardy libier. V porovnaní s úrovňou pred pandémiou predaj piva poklesol až o 55 %.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť