Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Prežila dve svetové vojny, dve pandémie a má vyše dvesto pravnúčat. Reč je o najstaršej žijúcej Američanke. Hester Ford oslávila 116. narodeniny 15. augusta obklopená svojou obrovskou rodinou, čím sa stala najstaršou žijúcou Američankou. Informuje o tom portál Unilad.

Prísne bezpečnostné opatrenia

Najstaršia Američanka žije v Lancastri v Južnej Karolíne, má 12 detí, 68 vnúčat, 125 pravnúčat a 120 prapravnúčat. Svoje 116. narodeniny oslávila za prísnych bezpečnostných opatrení vzhľadom na pretrvávajúcu celosvetovú pandémiu. Gratulanti nechali dary pri príjazdovej ceste a odtiaľ ich rodina vzala do domu.

Sporný dátum narodenia

Hesterin skutočný vek však v skutočnosti nie je až taký úplne istý, uvádza webstránka Charlotte Observer. Jedny dokumenty uvádzajú, že sa narodila v roku 1905, zatiaľ čo iné tvrdia, že sa narodila v roku 1904.

Tak, či onak, Hester je každopádne momentálne najstaršou žijúcou osobou v Amerike, či už má 115, alebo 116 rokov. No táto nezrovnalosť ovplyvňuje celosvetové údaje. Ak by mala 115 rokov, bola by šiestou najstaršou osobou na svete, ak 116, patrilo by jej tretie miesto.

Recept na dlhovekosť nepozná

Hester sa vydala za Johna Forda, keď mala iba 14 rokov a prvé dieťa mu porodila v pätnástich. Zatiaľ čo on pracoval v miestnej oceliarni, ona sa starala o domácnosť, farmu a, samozrejme, o ich dvanásť detí. Američanka sa dožila dvojnásobného veku ako jej manžel, on zomrel už v roku 1963 vo veku 57 rokov.

Hester vraj nepozná recept na dlhovekosť a sama nevie, ako sa jej to podarilo. „Len som žila najlepšie, ako som vedela,“ uviedla niekoľkonásobná babička.

Samostatná starenka

Rekordmanka mala to šťastie, že až do úctyhodného veku 108 rokov nebola nikdy hospitalizovaná. Dovtedy žila a starala sa o seba úplne sama. Momentálne s ňou už býva jej rodina, ktorá jej pomáha. No ešte stále zvláda aj bežné činnosti, dokáže sa sama najesť a aj prejsť kratšiu vzdialenosť pomocou chodítka. Hester je silne veriaca a pred pandémiou sa každú nedeľu zúčastňovala omše v kostole.

Zdroj: Unilad


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.