Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 11.1.2025
sk
Malvína
cz
Bohdana, Teodora

Najtemnejší deň v roku? Podľa týchto historických udalostí je to 13. november

Niekto považuje číslo 13 za šťastné, no nie je to v každom prípade pravidlom.


13. november je jedným z najtragickejších dní v histórii. Ak sa k tomuto dátumu primieša ešte aj deň piatok, tak na týchto smolných dňoch naozaj niečo bude.

O jednom z mýtov, prečo je toto číslo také nešťastné, hovorí severská mytológia. Podľa starých rozprávaní mali mať 12 bohovia večeru, kde nepozvali Lokiho. Ten však napriek tomu prišiel ako 13. hosť a v návale hnevu a sklamania presvedčil jedného z bohov, aby imelovým šípom zabil svojho brata Baldra. „Po tom čo Balder zomrel, svet padol do temnoty. Celá Zem smútila.“

V každej kultúre sa nájde rôzne vysvetlenie k číslu 13, no prevažuje to v zmysle nešťastia.

13. november 1909

Prvá katastrofa 20. storočia sa stala v obci Cherry v štáte Illinois. Bol to požiar zapríčinený jednou z petrolejových lámp v bani s uhlím. V čase vypuknutia požiaru sa v tejto bani nachádzalo dokopy 500 baníkov, vrátane chlapcov, ktorí mali len 11 rokov. Pri požiari zahynulo 259 ľudí. Záchranná a pátracia akcia trvala až osem dní, ale nevyšla nadarmo.

Prežilo 21 baníkov, ktorí pili vodu z potôčikov v totálnej tme. Jeden zo zachránených zomrel pár dní po záchrannej akcii na silnú astmu. Pracovníci v bani boli zväčša imigranti z Talianska, ktorí ešte poriadne nevedeli po anglicky. Ich mzda sa nevzťahovala na počet odrobených hodín, ale na to, koľko uhlia vyprodukujú, čiže tam boli veľké rozdiely pri vyplácaní odmien, ktorých sa aj tak väčšina z nich nedožila.

Tento incident je treťou najväčšou baníckou tragédiou v Spojených štátoch amerických a vyvolal bezpečnostné reformy v tomto priemysle. Smrť baníkov si v štáte Illinois pripomínajú memoriálmi a tiež pomníkom zosnulým.

Shutterstock

13. november 1942

Tento deň sa odohrávala námorná bitka o Guadacanal v Šalamúnovom mori. Počas druhej svetovej vojny sa tu dostali do konfliktu americkí a japonskí námorníci. Bitka bola o strategický ostrov, kde by jedna zo strán mohla vytvoriť stabilnú základňu pre svoje jednotky.

Niekoľko amerických bojových lodí zaznamenalo na radare nepriateľské plavidlá okolo pol druhej v noci. Rozpútalo sa peklo v otvorenej prestrelke lodí na mori. Strategické víťazstvo pripisujeme americkým námorným silám, no na margo väčšieho množstva obetí. Tento deň utrpeli Američania straty v počte 1439 mŕtvych a japonské jednotky stratili medzi 550 až 800 námorníkov.

Shutterstock

13. november 1950

Prezident Venezuely Carlos Delgado Chalbaud, vodca vojenského odboru, bol v tento deň zavraždený. Najprv Chalbauda uniesla skupina pod velením Rafaela Urbinu a jeho synovca Dominga Urbinu. K tomuto aktu došlo v meste Caracas. Urbina s Chalbaudom si mali byť blízki, až kým nevstúpili do politiky.

Špekuluje sa, že táto vražda bola neúmyselným výsledkom zvrhnutia chalbaudského predsedníctva. Urbinu popravili deň po jeho zadržaní na základe rozkazu národnej bezpečnosti. Šlo však znova len o špinavé politické hry, aby posilnili a zabezpečili postavenie Peréza Jimenéza, ktorý sa už o tri roky po Chalbaudovej smrti stal prezidentom Venezuely. Jeho vláda bola prehnitá korupciou, policajným útlakom a rastúcou nezamestnanosťou.

Shutterstock

13. november 1970

Smrtiaci tropický cyklón Bhola sa objavil vo vtedajšom Východnom Pakistane a v Západnom Bengálsku. V súčasnosti stále ostáva ako tropický cyklón s najväčším počtom obetí vôbec. Táto prírodná katastrofa zabila dokopy vyše pol milióna ľudí.

Jedným z dôvodov, prečo bola táto silná búrka takou nebezpečnou, bol ten, že väčšina ostrovov v delte rieky Ganga je položená veľmi nízko, a tak veľa z nich tento cyklón zaplavil, čím spôsobil neuveriteľné škody.

Shutterstock

13. november 1990

David Malcolm Gray, na prvý pohľad pokojný muž v strednom veku, zastrelil 13 ľudí a mnohým ďalším spôsobil traumatický zážitok na celý život. Stalo sa to na Novom Zélande v usadlosti blízko pobrežia s názvom Aramoana. Susedia dobre vedeli, že Gray má poloautomatickú pušku, no nepripisovali tomu väčšiu pozornosť, pretože takmer každý vlastnil nejakú strelnú zbraň na lov.

Pred súmrakom sa za neznámych okolností dostal David Gray do výmeny názorov so svojím susedom Garrym Holdenom. Náhle sa Gray otočil a vošiel do svojho sídla, tam šiel so zámerom, aby vybral svoju pušku. Gray začal strieľať po všetkom, čo sa hýbalo. Na svojej zbrani mal tiež kolimátor, s ktorým vedel trafiť cieľ aj na väčšiu vzdialenosť.

Prvý, kto prišiel na miesto činu, bol seržant Stewart Guthrie, ktorý strelca poznal. Policajt ho žiadal, aby sa vzdal, no Gray ho zastrelil. „Vyzeralo to ako v zlom seriáli,“ vyjadrila sa Holdenova dcéra Chiqiuta. David Gray sa uzavrel do svojho domu a na miesto bolo privolané protiteroristické komando. Graya sa snažili vyhnať von omračovacím granátom. Napokon prišiel aj vrtuľník, na ktorý Gray tiež strieľal.

Shutterstock

Napokon David vyšiel von. Mike Kyne, člen komanda, prezradil, že hneď ako vyšiel na dostrel, začali strieľať. Davida zasiahli piatimi projektilmi a zakrátko zomrel. Niekoľko dní po tomto hororovom zážitku Grayov dom podpálili jeho susedia. Sprísnil sa tiež predaj zbraní a vydávanie zbrojného preukazu. Bol to najväčší masaker Nového Zélandu až po tragédiu v meste Christchurch, kde atentátnik zastrelil 49 modliacich sa v mešite.

Shutterstock

13. november 2015

Útoky ozbrojencov a samovražedných atentátnikov zasiahli Paríž vo večerných hodinách v miestach koncertnej sály, hlavného štadióna, reštaurácie a barov v takmer identickom čase. O prepojení týchto útokov nie je pochýb, všetky boli naplánované. Pravdepodobne preto, aby policajné zložky nestíhali reagovať.

Dokopy bolo zavraždených až 130 ľudí a atentáty zanechali stovky zranených, medzi ktorými mnohí skončili v kritickom stave. Jednoznačne tak ide o najtemnejšie dni mesta lásky, kde sa ozývali sirény sanitiek a policajných áut. Podľa vtedajšieho prezidenta Francoisa Hollanda to bol vojnový akt, organizovaný vojenskou skupinou Islamský štát.

Shutterstock

V nočných baroch svedkovia hovorili o tom, ako útočník kričal „Boh je veľký“ v arabčine. V bare sa mnohým podarilo ujsť buď na strechu, alebo núdzovým východom. Najprv si však mysleli, že zvuk streľby, ktorý počuli, boli ohňostroje. V koncertnej hale došlo k výbuchu potom, čo policajt zastrelil atentátnika, ktorý náhle potom detonoval.

13. november 2019

Tragédie si v tento deň na Slovensku zobrali až 24 životov. Udalosti, ktoré sa stali v rôznych kútoch našej krajiny, boli od seba absolútne nezávislé, a preto sa o tomto dni hovorí ako o jednom z najtragickejších dátumov histórie Slovenskej republiky.

V popoludňajších hodinách informovali mediálne domy o autonehode autobusa s nákladným vozidlom. Pri kritickej zrážke zahynulo 12 ľudí. Medzi týmito obeťami sa nachádzali aj deti, keďže šlo o školský autobus, ktorý viezol viacero detí do ich domovov.

„Nepamätám si, kedy naposledy Slovensko zasiahol taký tragický deň ako 13. november 2019. Dovoľte, aby som všetkým pozostalým, rodinám, priateľom a známym obetí včerajších tragických udalostí vyjadril úprimnú sústrasť. Touto cestou sa chcem poďakovať mojim kolegom, ktorí na rôznych miestach Slovenska včera zasahovali a poskytli odbornú pomoc tým, ktorí ju najviac potrebovali,“ tvrdil vtedajší prezident policajného zboru Milan Lučanský.

Shutterstock

Nezávisle od týchto tragédií počas dňa zasiahli Slovensko ešte správy o ďalších obetiach. Tri ženy zomreli pri zachraňovaní psov z útulku, keď ich strhla rozvodnená rieka a následne sa utopili. Ďalších dvoch ľudí zrazil vlak. Dvaja boli usmrtení pri dopravných nehodách a piati ľudia ukončili život dobrovoľne. O dva dni nato bol na základe uvedených súvislostí vyhlásený štátny smútok, a nepochybne to bude jeden z najtragickejších dní Slovenska.

V tento dátum, 13. novembra, si tak pripomíname zosnulých, ktorí tento svet opustili tragicky. Vyjadrujeme im takto rešpekt a to, že sa na nich nezabudne. Zdravie máme len jedno, preto si ho treba vážiť a žiť svoj život tak, akoby každý deň mal byť naším posledným. Učme sa na chybách v histórii a vyhnime sa im v prítomnosti. Lebo len spolu dokážeme spraviť svet krajším miestom pre život.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.