Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

Nie každý dokáže vyčleniť určitú časť svojho majetku pre pomoc iným. A to sa nám neraz zdá (veľakrát je to aj pravda), že celebrity sedia na poriadnom balíku peňazí. Na druhej strane, nie je to nutne ani ich povinnosť, ale slobodné rozhodnutie. Ak sa rozhodnú pomáhať nezištne ostatným, prípadne venovať z vlastných fondov značnú finančnú injekciu, je to čisto len na nich.

Hollywood sa hemží dobrodincami, za zmienku stojí napríklad Leonardo DiCaprio, ktorý dlhodobo bojuje v otázkach životného prostredia a voľnej prírody. Prinášame ti 6 ďalších celebrít, ktoré sa venujú dobročinnej práci, pričom si o tom možno ani nevedel.

Benedict Cumberbatch

Predstaviteľ Sherlocka Holmesa je dlhodobým podporovateľom rovnakého platu medzi pohlaviami. V minulosti dokonca tvrdil, že pokiaľ filmový alebo seriálový projekt ponúka menší plat pre ženy ako pre mužov, mal by byť striktne odmietnutý obomi stranami. Uplatňuje to aj pri filmoch, v ktorých hrá. Pokiaľ jeho herecká kolegyňa nemá rovnakú finančnú odmenu ako on, rolu nevezme.

Dá sa tak s určitosťou tvrdiť, že potrebujeme viac takých hercov a vlastne celkovo mužov, ako je Benedict Cumberbatch.

Shutterstock

Keanu Reeves

Dobrák Keanu Reeves – asi tak ho všetci poznajú. Snáď jediná celebrita, o ktorej nepadlo jediné zlé slovo. Oprávnene. Herec sa za celé roky angažoval v mnohých dobročinných projektoch. Za zmienku stojí napríklad vytvorenie nadácie pre výskum rakoviny, ktorá financuje najmä detské nemocnice. Taktiež prispel aj charite, ktorá sa venuje hokejovým hráčom s rôznymi poraneniami chrbtice.

Je známy tým, že pomáha ľuďom vôkol seba. Známe sú prípady priamo z natáčania, keď členom štábu osobne podaroval určitú finančnú čiastku – napríklad vybraným ľuďom z kaskadérskeho tímu pre film Matrix.

Shutterstock

Emma Watson

Hoci herečku Emmu Watson poznáme prevažne ako Hermionu Grangerovú z filmovej ságy o Harrym Potterovi, je známa aj ako ambasádorka v organizácii UN Women, ktorá sa venuje viacerým kritickým ženským témam. Riešila napríklad právo na vzdelávanie pre ženy, pričom navštívila Bangladéš a aj Zambiu. Snaží sa podporovať vzdelávací proces pre nežné pohlavie najmä vo vidieckych oblastiach Afriky.

Okrem tejto činnosti sa venovala aj spravodlivému obchodu alebo organickému oblečeniu (t.j. oblečenie vyrobené z materiálov vypestovaných v súlade s normami ekologického poľnohospodárstva).

Shutterstock

Ian Somerhalder

Veľkým zástancom ochrany prírody je aj herec Ian Somerhalder. Pod vlastným menom založil nadáciu, ktorej cieľom je ako podpora vedy, tak aj zachovanie prírodných zdrojov, akými sú napríklad lesy, pozemky alebo voľne žijúce zvieratá. Charita sa venuje aj pomoci chudobným a znevýhodneným častiam obyvateľstva.

Somerhalderova predstava tejto charitatívnej organizácie je vzájomné spolužitie ľudí, zvierat a rastlín pohromade. Rovnakú vidinu zdieľa aj jeho manželka Nikki Reed.

Shutterstock

Kesha

Speváčka a autorka známych hitov prevažne z tvojich pubertiackych časov Kesha je primárne zástankyňou a podporovateľkou LGBTQ+ komunity. Sama je bisexuálka, a tak sa dokáže vcítiť do kože podobne orientovaných ľudí. V roku 2012 dokonca nadobudla právomoc oddávať manželské páry. To využila pri príležitosti svadby jej dvoch kamarátov.

Angažovala sa aj v rámci iných dobročinných organizácií, akými sú napríklad PETA, Americká nadácia pre výskum AIDS alebo Amnesty International.

Shutterstock

Angelina Jolie

Azda jednou z najznámejších filantropiek je práve hollywoodska herečka Angelina Jolie. Zoznam organizácií a akcií, na ktorých sa podieľala, je poriadne dlhý, a tak vyberieme tie najzaujímavejšie. Pri natáčaní Tomb Raider v Kambodži prišla prvýkrát zoči-voči do styku s problémami, ktorým krajina čelila. Na základe tohto zážitku sa spojila s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov, ktorý spustil medzinárodnú akciu na ich ochranu a riešenie problémov.

Spoločne so svojím vtedajším partnerom Bradom Pittom založili nadáciu, ktorá sa zameriavala na odstránenie extrémnej chudoby a ochranu prírodných zdrojov a divokých zvierat. Že je toho veľa? Ešte stále to nie je ani štvrtina z toho, na čom sa Jolie podieľala. Okrem iného sa venovala aj zabezpečeniu vzdelania pre deti z krajín postihnutých konfliktom.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť